Wskaźnik koniunktury w przemyśle w lutym wzrósł o 0,7 pkt. do minus 1,1 pkt. - podał w środowym komunikacie Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Wzrost jest efektem pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych i słabnącego negatywnego oddziaływania czynników sezonowych.
"Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym zwiększył swoją wartość o 0,7 pkt., do poziomu -1,1 pkt. Wzrost wartości wskaźnika miał miejsce tylko w sektorze publicznym. W sektorze prywatnym miał miejsce niewielki spadek. Odnotowano wzrost poziomu produkcji i zatrudnienia. Ogólny portfel zamówień zwiększył się, natomiast saldo zamówień eksportowych zmalało. W ciągu ostatniego kwartału zmniejszył się także eksport, co odczuły zwłaszcza firmy publiczne. Poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw oraz ich opinie o ogólnej kondycji gospodarki polskiej" - napisano w badaniu.
Coraz lepiej
W komunikacie Instytutu czytamy też, że "w lutym 2014 koniunktura w przemyśle przetwórczym poprawiła się". "Jest to skutek pozytywnego oddziaływania czynników cyklicznych i słabnącego negatywnego oddziaływania czynników sezonowych. Zagrożeniem dla poprawy koniunktury w nadchodzących miesiącach jest jednak napięta sytuacja polityczna, której skutki dla gospodarki mogą być negatywne" - dodano.
Według autorów badania, przewidywania na najbliższe miesiące są optymistyczne.
"Oczekiwany jest wzrost portfela zamówień i poziomu produkcji oraz dalsza poprawa ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Zagrożeniem dla realizacji tego optymistycznego scenariusza jest jednak sytuacja na Ukrainie. Przedłużanie napięć politycznych odbije się negatywnie na gospodarce polskiej" - napisano.
"W przekroju według głównych grup produktowych poprawa koniunktury miała miejsce w grupie półproduktów oraz produkcji energii. W pozostałych grupach odnotowano pogorszenie koniunktury, największe w produkcji trwałych dóbr konsumpcyjnych" - dodano.
Autor: mn//gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24