Rosja ma najniższe stopy w historii

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Bank centralny Rosji obniżał stopy procentowe 9 razy z rzędu

Produkt Krajowy Brutto Rosji spadł w październiku 2009 roku o 8,1 proc. rok do roku - poinformowało we wtorek w ostatecznych wyliczeniach Ministerstwo Gospodarki. Równocześnie Bank Centralny w Moskwie obniżył główną stopę o pół punktu procentowego, do 9 procent. To już dziewiąta z rzędu obniżka stóp procentowych w tym kraju. Stopy są najniższe w historii.

Ostatnie cięcie stóp w Rosji - również o pół punktu procentowego - nastąpiło 30 października.

Bank Centralny stara się ożywić akcję kredytową, choć dane wskazują na to, że poprzednie cięcia nie odniosły takiego skutku. We wrześniu wartość kredytów dla rosyjskich firm skurczyła się wobec sierpnia o 0,7 procent, a kredytów dla konsumentów - o 1,1 procent. Bank podał też, że cięcia stóp mają ograniczyć wahania kursu rubla i zapobiec napływowi kapitału spekulacyjnego. Rosyjski PKB skurczył się w III kwartale o 8,9 procent rok do roku. Był to jednak wynik o 2 punkty procentowe lepszy niż w II kwartale. Według prognoz OECD rosyjska gospodarka zmniejszy się w tym roku o 8,7 procenta, a w przyszłym urośnie o 4,9 procent.

W chwili obecnej widać, że gospodarka rosyjska odbija od dna, lecz bardzo wolno. Po uwzględnieniu czynników sezonowych PKB wzrósł w październiku o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, po wzroście we wrześniu o 0,8 proc.

Źródło zdjęcia głównego: TVN24