Produkcja przemysłowa w lipcu wzrosła o 10,3 proc. rok do roku, po wzroście o 14,3 proc. rok do roku w czerwcu, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 6,1 proc. - poinformował w środę Główny Urząd Statystyczny. To dane nieco gorsze od oczekiwań, ale nie martwią one ekonomistów.
Ekonomiści ankietowani przez PAP prognozowali, że produkcja przemysłowa w lipcu, w ujęciu dwunastomiesięcznym, wzrosła o 12,0 proc., natomiast w porównaniu z czerwcem 2010 roku spadła o 4,3 proc.
Natomiast produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła w lipcu rok do roku o 11,3 proc., a miesiąc do miesiąca spadła o 0,3 proc.
Według ekonomistów, na dynamikę produkcji w lipcu zapracował przede wszystkim sektor przetwórstwa przemysłowego. Już od pewnego czasu dostaje on silne wsparcie z gospodarek krajów Unii Europejskiej a szczególnie niemieckiej. Dobrze poradziło sobie także budownictwo infrastrukturalne, które odrabia straty spowodowane ostrą zimą i powodziami. Dzięki odbudowie zniszczeń z ostatnich klęsk żywiołowych dobry wynik zanotowała też produkcja budowlano-montażowa.
Ekspansja eksportu
Prognozy wprawdzie były lepsze, ale analitycy i tak oceniają te dane jako dobre, a zwłaszcza ich strukturę.
- Dane są całkiem niezłe, biorąc pod uwagę to, że był jeden dzień roboczy mniej w lipcu tego roku, to solidny wzrost produkcji przemysłowej. Po wyeliminowaniu czynników sezonowych jest to wzrost nawet szybszy niż w pierwszej połowie tego roku, więc widać, że polskie przedsiębiorstwa korzystają na większych zamówieniach, głównie eksportowych - powiedział TVN CNBC Biznes główny ekonomista BZ WBK Maciej Reluga.
- Od kilku miesięcy coraz wyraźniej widać trend wyjścia polskiej gospodarki z kryzysu. Sektor przetwórczy tutaj bryluje. On już nie jest nawet w fazie ożywienia, ale wydaje mi się, że jest w fazie ekspansji. Oczywiście, pytanie jak długo ona będzie trwała i czy się nie zatrzyma w związku z tym, że są jakieś ryzyka w europie zachodniej - dodał analityk.
Ceny produkcji przemysłowej w lipcu wzrosły o 3,9 proc. w stosunku do lipca 2009 roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,3 proc.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24