Przebywasz na urlopie lub zwolnieniu, a firma ulega likwidacji? Blajer mówi, co zrobić

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 BiS"Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00

Przebywasz na urlopie macierzyńskim lub wychowawczym albo na długotrwałym zwolnieniu lekarskim i dowiadujesz się firma, w której jesteś zatrudniony, uległa likwidacji. Co zrobić, jakie mamy możliwości? W programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat na te i inne pytanie odpowiadał wraz z ekspertem Paweł Blajer.

Ani likwidacja ani ogłoszenie upadłości nie jest korzystne dla pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim czy urlopie macierzyńskim. - Upadłość i likwidacja to nie jest to samo, ale oba wydarzenia nie są dla pracownika korzystne. Natomiast następstwa tych zdarzeń są dla pracownika takie same - tłumaczyła Magdalena Zwolińska z Kancelarii Dla Piper.

Będzie odprawa?

- Upadłość bądź likwidacja pracodawcy może przyczynić się do zbiorowego wypowiedzenia umowy o pracę, a wtedy pracownik ma prawo do odprawy. Aby móc się o nią starać pracownik powinien zadbać o to, by dostać wypowiedzenie umowy o pracę - tłumaczyła Zwolińska. Co ze niewykorzystanym urlopem? - W przypadku upadłości albo likwidacji pracownik ma prawo do świadczeń pracowniczych do czasu zakończenia stosunku pracy. Jeżeli w czasie likwidacji miał jeszcze niewykorzystany urlop, to ma także prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystane dni wolne od pracy i nieodebrany urlop wypoczynkowy - tłumaczyła Zwolińska.

ZUS zapłaci

Zwolińska tłumaczyła także, że jeżeli likwidacja firmy zastała pracownika na urlopie rodzicielskim, to nie straci on świadczeń ZUS. - ZUS dalej będzie wypłacał należne świadczenie do końca trwania rozpoczętego urlopu - wyjaśniiła Zwolińska.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: tvn24