Amerykański Dell zamyka fabrykę w irlandzkim Limerick, zwalniając przy tym blisko 2 tys. osób. Produkcja trafi m.in. do Polski. Fabrykę komputerów Dell uruchomił w Łodzi pod koniec stycznia 2008 r. Był to drugi, po Irlandii, zakład Della w Europie. Jednak na znaczące zwiększenie załogi w Łodzi nie ma co liczyć.
Proces delokalizacji będzie odbywał się stopniowo w 2009 roku. Ma przynieść szacowane 3 mld dolarów oszczędności.
Część produkcji zostanie przeniesiona do zewnętrznych partnerów, produkujących dla klientów z regionu Europy, Środkowego Wschodu i Afryki (EMEA). Dell nie chce jednak ujawnić nazw tych firm.
Co zyska Łódź?
Obecnie łódzka fabryka zatrudnia ok. 1,8 tys. osób, a praca rozłożona jest na trzy linie produkcyjne. Planowane przeniesienie ma więc m.in. zwiększyć potencjał produkcyjny polskiej fabryki. - Po zakończeniu tego procesu, Łódź będzie produkowała nie tylko notebooki, ale również desktopy i serwery, a więc pełny zakres produkcji produktów Della - mówił dla tvn.24 rzecznik prasowy Dell w Polsce Rafał Branowski.
Zakład będzie pracował w trybie build-to-order, tj. proces produkcyjny będzie uruchamiany dopiero po potwierdzeniu zamówienia. To jedna z najstarszych form realizacji zamówień.
- Zakład produkcyjny zwiększy swoje moce produkcyjne w związku z tym będziemy przyjmowali do pracy, ale w tej chwili jeszcze nie mówimy o konkretnych cyfrach - powiedział Branowski. - Przyszłe zatrudnienie będzie zależało od tego ile linii, i w jaki sposób będą zorganizowane, jak będzie wyglądała sprawa zamówień od naszych klientów.
Gdzie Dell będzie szukał planowanych 3 mld oszczędności? Na to pytanie rzecznik firmy nie chciał precyzyjnie odpowiedzieć. - Tutaj nie będziemy wchodzić w szczegóły - oświadczył.
W Irlandii redukcja
Tymczasem w Irlamdii Dell zwolni prawie 2 tysiące pracowników.
- Jest to trudna decyzja, ale niezbędna, by zwiększyć konkurencyjność firmy na rynku i poprawić satysfakcję klientów w regionie - tłumaczył decyzję wiceprezydent Dell ds. operacyjnych i produkcji w regionie EMEA, Sean Cockery.
Dell spodziewa się redukcji zatrudnienia w Limerick o ok. 1,9 osób w ciągu następnych 12 miesięcy. Pierwsi pracownicy opuszczą firmę w kwietniu, a ostateczne przeniesienie produkcji ma nastąpić w styczniu 2010 roku. Zwalniani pracownicy mają otrzymać odprawy, ale też mogą liczyć na pomoc w znalezieniu nowej pracy.
Pozostałe w Limerick 1,1 osób będzie pracowało głównie nad rozwojem produktu, inżynierią i logistyką.
Dell jest największym eksporterem Irlandii i drugą firmą w kraju, wytwarzającą ok. 5 proc. PKB.
Źródło: tvn24.pl, BBC