Największe lotniska w kraju będą do 30 marca gotowe do wprowadzenia przepisów wymaganych układem z Schengen. Właśnie wtedy przestają obowiązywać kontrole graniczne również w ruchu powietrznym.
Największe polskie lotnisko - warszawskie Okęcie - po otwarciu drugiego terminala jest gotowe do uruchomienia odprawy pasażerów w dwóch oddzielnych grupach: odlatujących i przylatujących z i do krajów strefy Schengen oraz dla pozostałych pasażerów. Podobnie jest w Krakowie, Poznaniu, Trójmieście czy Szczecinie, gdzie port lotniczy jest już od ponad miesiąca gotowy na otwarcie nieba.
Musieliśmy przebudować i wybudować pomieszczenia przylotów i odlotów, szczególnie te potrzebne straży granicznej Hanna Surma, rzecznik prasowy poznańskiego lotniska
Piotr Pietrzak, rzecznik portu Kraków-Balice zapewnił, że lotnisko jest przygotowane do obsługi podróżnych zgodnie z traktatem z Schengen. Półtora roku temu ukończono tu modernizację sali odlotów do krajów spoza strefy. Także w Poznaniu poczyniono duże inwestycje, aby port lotniczy dostosować do nowych wymagań. - Musieliśmy przebudować i wybudować pomieszczenia przylotów i odlotów, szczególnie te potrzebne straży granicznej - tłumaczyła rzecznik lotniska Hanna Surma.
Wszystko zgodnie z planem
Również w podkatowickich Pyrzowicach w oddano już do użytku nowy terminal. To miejsce odprawy pasażerów podróżujących
Konieczna była przebudowa naszych obiektów. Musieliśmy choćby stworzyć miejsce na dodatkowe toalety i pomieszczenia dla osób, które nie zostaną zaakceptowane przez służby Włodzimierz Machczyński, prezes zarządu Portu Lotniczego im. L. Wałęsy w Gdańsku
W Łodzi i we Wrocławiu nowe obiekty dopiero zostaną oddane. Wrocławskie Strachowice zyskają nową część terminalu dla odprawy pasażerów spoza strefy Schengen. Z kolei na łódzkim lotnisku im. Wł. Reymonta oddana zostanie do użytku nowa hala odlotów.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24