Polskie Inwestycje Rozwojowe o rozmowie Belka-Sienkiewicz: istnieliśmy niespełna miesiąc

Najnowsze

(Fakty TVN, fot. wikipedia.org)Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe powstała w ramach programu "Inwestycje Polskie"

Ujawnione przez "Wprost" nagranie rozmowy prezesa NBP Marka Belki z szefem MSW Bartłomiejem Sienkiewiczem pochodzi z lipca 2013 r., a wymienione w rozmowie Polskie Inwestycje Rozwojowe zostały zarejestrowane 19 czerwca ub.r. - podkreśliła w poniedziałek spółka.

"Nagranie z fragmentem dotyczącym PIR pochodzi z lipca 2013 r. PIR został zarejestrowany 19 czerwca 2013 r. W momencie rozmowy PIR nie miał na pokładzie żadnego pracownika poza prezesem, który budował spółkę. W lipcu 2013 r. kapitał PIR wynosił 7 mln złotych" - głosi komunikat PIR.

Na innym etapie

Podkreślono w nim, że "dziś PIR to wyspecjalizowany fundusz infrastrukturalny z 12-osobowym zespołem inwestycyjnym, ponad 50 projektami, spośród których sześć o łącznej wartości 4,9 mld zł jest na mocno zaawansowanym etapie". W komunikacie podano, że cztery kolejne projekty, o łącznej wartości 5,5 mld zł, są na końcowym etapie analizy wstępnej i zostaną przedstawione do akceptacji radzie nadzorczej w najbliższych tygodniach. Spółka poinformowała ponadto, że w najbliższych dniach zarząd PIR przekaże komitetowi inwestycyjnemu "pierwszy wniosek prowadzący do zamknięcia inwestycji finansowania wydobycia ropy naftowej z dna Bałtyku, o wartości 1,7 mld zł". "Oczekujemy, że do końca roku zostaną podpisane umowy inwestycyjne dotyczące trzech-czterech projektów" - dodano. Według komunikatu "na tle bliźniaczych funduszy powołanych w ostatniej dekadzie w UE, PIR realizuje projekty inwestycyjne w zdecydowanie najszybszym tempie".

W czasie rozmowy

W sobotę wieczorem "Wprost" upublicznił nagranie, na którym słychać, jak szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz rozmawia z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką o hipotetycznym wsparciu przez NBP budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS; Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. W dyskusji szefa MSW z prezesem NBP pojawił się również temat Polskich Inwestycji Rozwojowych. Prezes Belka mówił, że Polskie Inwestycje Rozwojowe mogłyby przejąć potencjalnie wystawiony na sprzedaż przez zagranicznych inwestorów BGŻ. Spółka Polskie Inwestycje Rozwojowe powstała w ramach programu "Inwestycje Polskie". Jego celem jest zapewnienie finansowania długoterminowych i rentownych projektów infrastrukturalnych. Mają one przyczynić się do wzrostu PKB oraz tworzenia nowych miejsc pracy.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: (Fakty TVN, fot. wikipedia.org)