Polskie banki z tłustym zyskiem

 
TVN24Banki mają co liczyć - zyski coraz tłustsze

Zysk netto polskich banków wzrósł o około 1/5 w pierwszych czterech miesiącach tego roku - poinformował agencję Bloomberg zastępca dyrektora Pionu Nadzoru Bankowego KNF Krzysztof Broda. W jego opinii stało się tak dzięki wyższemu wynikowi z odsetek.

Według danych Komisji Nadzoru Finansowego, zysk netto polskich banków od stycznia do kwietnia wyniósł łącznie 3,7 mld zł. - Ta tendencja powinna być utrzymana i wzrost zysku w całym roku powinien być podobny, albo nawet nieco wyższy - powiedział Broda.

Rezerwy, które sięgnęły 3,6 mld zł po czterech miesiącach tego roku, według jego opinii spadną i ustabilizują się na poziomie poniżej 3,0 mld zł w następnym kwartale.

Broda dodał, że złe kredyty wciąż stanowią 8,3 proc. całego portfela i mogą nadal rosnąć. Ich wartość na koniec kwietnia wzrosła do 53,7 mld zł, wobec 49,4 mld zł w końcu grudnia 2009 r.

KNF nie lubi walutowych

W ocenie przedstawiciela dyrektora Brody, sytuacja na krajowym rynku kredytowym może niepokoić, gdyż banki zwiększają liczbę kredytów hipotecznych udzielanych w złotych i podnoszą kwoty udzielanych kredytów w stosunku do wartości zabezpieczenia, co jego zdaniem stanowi zagrożenie dla kredytobiorców.

Krzysztof Broda dodał, że w tej sytuacji nadzór może wprowadzić bardziej szczegółowe regulacje, tak, aby zwiększyć wartość zabezpieczeń przestawianych przez kredytobiorców. Bezpiecznym poziomem ich poziomem zdaniem KNF jest ok. 80 proc., ale wiele banków znacznie go przekracza.

Źródło: ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości