Polski kierowca 2007

Najnowsze

Aktualizacja:

Połowa Polaków jeździ samochodem: jest jego posiadaczem lub kierowcą - wynika z sondażu Biura Badania Opinii i Rynku Estymator. Najwięcej jest kierowców w wieku 30-39 lat.

Kobieta, czy mężczyzna

Według badań Estymatora, częściej za kółkiem zasiadają mężczyźni – czyni to 57 proc. z nich. Wskaźnik ten dla kobiet wynosi 42 proc.

Z raportu wynika również, że wzrost odsetka kierowców związany jest z wykształceniem. Tylko co piąta osoba z wykształceniem podstawowym posiada lub prowadzi samochód. Wśród osób z wykształceniem zawodowym jest 45 proc. kierowców, z wykształceniem średnim - 52 proc. Najwyższy współczynnik odnotowuje się wśród osób z wykształceniem wyższym - 65 proc. z nich ma albo prowadzi auto.

Samochód a wiek

Estymator zbadał też zależność między jeżdżeniem samochodem a wiekiem. I tak wśród osób w wieku 18–29 lat odsetek kierowców wynosi 44 proc. Dla następnego przedziału wiekowego (30–39 lat) osiąga on maksimum wynoszące 62 proc. Najmniejszy jest wśród osób 70-letnich i starszych - 23 proc.

Jakie marki?

Najczęściej spotykaną na polskich drogach marką samochodu jest Fiat - samochody tej marki stanowią 17 proc. wszystkich. Jedna czwarta Fiatów to wciąż model 126p. Kolejne pozycje w rankingu marek samochodowych zajmują: Opel - 13 proc., Volkswagen - 13 proc., Ford - 10 proc., Renault - 7 proc., Skoda - 6 proc. i Daewoo - 5 proc.

61 proc. samochodów osobowych w Polsce napędzanych jest benzyną, 21 proc. gazem a 18 proc. olejem napędowym.

Co czwarte auto należy do pierwszego właściciela, który kupił je w salonie samochodowym.

Badania, metodą ankiety pocztowej, na ogólnopolskiej, całkowicie losowej próbie 6567 dorosłych osób, (w tym 3213 kierowców), przeprowadzono od 1 lipca do 2 listopada 2007 roku.

Źródło: PAP