W sobotę 22 listopada telewizja TVN24 Biznes i Świat premierowo wyemituje dokument "Pociąg do wolności". Film opowiada o ucieczce setek uchodźców z NRD do ambasady RFN w Pradze. Na pierwszą część filmu zapraszamy w sobotę o godz. 16:15, a na drugą o godz. 17.05.
Akcja filmu toczy się na tle wydarzeń sprzed 25 lat, kiedy upadał mur berliński dzielący miasto przez 28 lat. W dokumencie, niektórzy z uciekinierów dzielą się swoimi doświadczeniami z tamtych dni, inni opowiadają o trudnych negocjacjach, które ostatecznie umożliwiły wyjazd do Czechosłowacji.
Skomplikowana konstrukcja
Budowę muru rozpoczęto 13 sierpnia 1961 roku z polecenia ówczesnego przywódcy NRD, pierwszego sekretarza Socjalistycznej Partii Jedności Niemiec (SED) Waltera Ulbrichta. Mur miał powstrzymać falę ucieczek obywateli NRD na Zachód.
Początkowo granicę stanowiły zasieki z drutu kolczastego. Z czasem powstała skomplikowana konstrukcja składająca się z dwóch linii betonowych ścian, drutu kolczastego, urządzeń samostrzelających oraz wież wartowniczych wyposażonych w reflektory. Wartownicy mieli rozkaz strzelania do osób nielegalnie przekraczających granice. Zdaniem historyków podczas prób ucieczki przez mur zginęło co najmniej 138 osób. Mur upadł 9 listopada 1989 roku.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: wikipedia.org