Płace rosną, ale nie zatrudnienie

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Rosną nam pensje ale inflacja też wzrasta

Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 3770,66 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,8 proc., a miesiąc do miesiąca wzrosło o 5,7 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny. GUS podał także, że w przedsiębiorstwach w marcu było zatrudnionych 5 mln 538,9 tys. osób, czyli o 0,5 proc. więcej niż przed rokiem, ale o 0,1 proc. mniej niż w lutym br.

Mimo, że w porównaniu z marcem 2011 roku zatrudnienie nieznacznie zwiększyło się, to w stosunku do lutym 2012 roku liczba miejsc pracy spadła o 4 tysiące. Dane GUS rozmijają się z prognozami analityków, którzy prognozowali, że zatrudnienie w marcu rok do roku wzrośnie o 0,6 proc. oraz nie zmieni się wobec lutego.

Wysokie ceny zjadają wzrost wynagrodzeń

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek powiedziała, że nominalne tempo wzrostu wynagrodzeń w przedsiębiorstwach w okolicach 3,8 proc. jest nieco niższe od tego w analogicznym okresie ubiegłego roku i jednocześnie prawie równe wskaźnikowi inflacji (inflacja według GUS w marcu, 3,9 proc. - red.).

To oznacza, że wysokie ceny w całości pochłaniają wzrost wynagrodzeń. Jej zdaniem w kolejnych miesiącach nie ma co oczekiwać wzrostu zatrudnienia w przedsiębiorstwach. - W kolejnych miesiącach istotnej poprawy raczej tutaj nie zobaczymy. Dodała jednak, że pewien pozytywny wpływ powinno mieć jednak Euro 2012 w okresie czerwiec-lipiec bieżącego roku.

W kwietniu i maju ma być lepiej

Z kolei ekspert Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Monika Zakrzewska przewiduje w najbliższych miesiącach poprawę. - Przedsiębiorcy obawiają się o przyszłą koniunkturę i dlatego ostrożnie tworzą nowe miejsca pracy. W kwietniu i maju powinno być lepiej. Rozpoczęły się prace sezonowe, zwłaszcza w budownictwie, kończone będą inwestycje na Euro 2012. Spodziewam się więc lekkiego spadku bezrobocia w kwietniu - powiedziała Zakrzewska.

Polska gospodarka zwalnia

Według ekonomisty Polskiego Banku Przedsiębiorczości Ignacego Morawskiego, dane GUS wskazują, że Polska gospodarka zwalnia: "Dane z rynku pracy potwierdzają, że polska gospodarka zwalnia. Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw spadło w marcu o 0,1 proc. w porównaniu z lutym, zaś roczny wzrost wyniósł 0,5 proc." Jego zdaniem, niski wzrost płac niepokrywający kosztów inflacji może prowadzić do spadku popytu konsumpcyjnego w Polsce.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24