PGNiG chce dorównać Rumunii. "Powiększymy magazyny"

Najnowsze

www.pgnig.plMagazyn gazu w Wierzchowicach

W 2014 r. powierzchnia magazynów dla gazu w Polsce powinna wynieść 2,4 mld m sześc. – zapowiedział w Gdańsku wiceprezes zarządu ds. handlowych PGNiG Jerzy Kurella. - - Mamy projekty inwestycyjne zwiększenia powierzchni magazynów do 3,3 mld m sześc. - mówił przedstawiciel spółki.

Podczas II Ogólnopolskiego Szczytu Energetycznego Kurella poinformował, że według danych na rok 2013 r. magazyny w Polsce mogą pomieścić 2,1 mld m sześc. gazu. Dla porównania, w Rumunii było to 3,1 mld m sześc., a w Niemczech prawie 22 mld m sześc.

- Mamy projekty inwestycyjne zwiększenia powierzchni magazynów do 3,3 mld m sześc. w 2023 r. W tym samym czasie Niemcy będą mogły zmagazynować prawie 30 mld, a Rumunia 3,8 mld – dodał wiceszef PGNiG.

Rozgrzebane gazociągi Unii

Jego zdaniem Unia Europejska nie przywiązuje właściwej wagi do realizacji projektów związanych z bezpieczeństwem gazowym. - W tym samym czasie kiedy Europa zastanawiała się nad bezpieczeństwem energetycznym i na stole leżały niewdrożone projekty gazociągów za 1,5, za 5 mld euro, rosyjski Gazprom samodzielnie podjął decyzję na 15 mld euro na budowę North i South Stream – dodał wiceprezes PGNiG.

Opinię o niekonsekwencji UE w kwestii budowy bezpieczeństwa energetycznego na kontynencie podzielił prezes zarządu Gaz-System Jan Chadam. - Patrząc na skuteczność lekcji, jakie wyciągamy z różnego rodzaju kryzysów, to Unia Europejska nie jest zbyt zdolnym uczniem, ponieważ jest wiele zaniechanych projektów – powiedział.

Niezależność w 2017

- Pełna niezależność energetyczna będzie ok. roku 2017 i 2018, kiedy to - jeśli chodzi o gaz - osiągniemy taki stan, że będziemy mogli kupić każdą dowolną ilość gazu na rynku europejskim, bądź globalnym, poprzez terminal LNG, sprowadzić go do Polski i dostarczyć do każdego miejsca – ocenił szef Gaz-Systemu.

Autor: rf//gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.pgnig.pl