W styczniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się o 3,4 proc. rok do roku. Wyniosło do 3805,28 zł - podał Główny Urząd Statystyczny.
Analitycy ankietowani przez agencję Reuters oczekiwali wzrostu rok do roku o 3,2 procent.
Z kolei ci ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie w styczniu rdr wzrosło o 3,3 proc.
Wobec grudnia przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw spadło o 9,9 procent.
GUS poinformował także, że w styczniu zatrudnienie nie zmieniło się rok do roku i wyniosło 5,51 miliona osób. Miesiąc do miesiąca wzrosło o 0,3 procent.
Analitycy zapytani przez Reuters oczekiwali, że zatrudnienie w skali roku wzrosło o 0,5 procent. Natomiast w ankiecie PAP prognozowali, że zatrudnienie w styczniu rdr wzrosło o 0,6 proc., zaś mdm wzrosło o 0,9 proc.
Co dalej?
Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek komentując dane GUS podkreśliła, że w ujęciu realnym wynagrodzenia zwiększyły się o 2,7 proc. rdr, tj. najszybciej od stycznia 2012 r. - Pewnym zaskoczeniem jest natomiast brak przyspieszenia tempa wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. W stosunku do grudnia przybyło w firmach zatrudniających powyżej 9 osób tylko 15,1 tys. miejsc pracy, a więc znacznie mniej niż w styczniu poprzedniego roku i ogólnie w latach poprzednich - dodała. - Wpływ na ten wynik miała zapewne dokonana przez GUS (jak co roku) aktualizacja próby, na której opierają się szacunki dla całego sektora. Niemniej jednak jest to wynik rozczarowujący - oceniła.
Ekonomistka spodziewa się jednak, że wraz z wyraźnym już ożywieniem w polskiej gospodarce sytuacja na rynku pracy w kolejnych miesiącach będzie się poprawiać. - Stopniowo zwiększać się powinno zarówno tempo wzrostu płac, jak i zatrudnienia, przy czym to ostatnie będzie niższe od pierwszego. Poprawa na rynku pracy wspierać będzie w 2014 roku konsumpcję, główny filar polskiego PKB - oceniła Kurtek.
Autor: //bgr / Źródło: tvn24bis.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu