PKO BP powinien pozostać bankiem narodowym, a jego dalsza prywatyzacja może zostać połączona z utrzymaniem nad nim kontroli Skarbu Państwa - uważa wiceminister skarbu państwa Michał Chyczewski.
- Nie sądzę, żeby była tu potrzeba zaangażowania inwestora strategicznego, tak jak w innych sprywatyzowanych bankach - powiedział Chyczewski.
Zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, Skarb Państwa nie może zmniejszyć udziału w akcjonariacie PKO BP do poniżej 50 proc. Obecnie SP ma 51,5 proc. akcji banku. - Sądzę, że prywatyzacja może zostać połączona z utrzymaniem charakteru narodowego PKO BP i kontroli Skarbu Państwa nad tym bankiem. Polskie prawo umożliwia zastosowanie takich instrumentów - mówi wiceminister. - Decyzje w tej sprawie będą musiały być jednak podjęte na szczeblu rządowym - dodaje.
Wiceminister poinformował także, że Skarb Państwa, będzie popierać dążenia zarządu banku do wzmocnienia jego pozycji międzynarodowej. - PKO BP ma duży potencjał rozwoju na rynku polskim i na rynkach zagranicznych. Po fuzji Pekao z BPH zarząd PKO BP musi myśleć, jak umocnić pozycję na rynku polskim. Drugim kierunkiem rozwoju jest kierunek rozwoju regionalnego. Będziemy popierać dążenia zarządu do regionalizacji - powiedział Chyczewski.
Resort skarbu ocenia, że ewentualna decyzja o emisji akcji PKO BP zapaść musi w ciągu najbliższych miesięcy. - Gdyby założyć rynkowe prognozy dotyczące rozwoju kredytów w Polsce, to PKO BP musi pomyśleć o pozyskaniu kapitału w perspektywie kilkunastu miesięcy. W ciągu kilku najbliższych miesięcy działalność banku nie jest zagrożona, wskaźnik adekwatności kapitałowej jest na akceptowalnym poziomie - powiedział Chyczewski.
Decyzję w sprawie ewentualnej emisji akcji podejmie nowa rada nadzorcza. Resort skarbu ogłosił w poniedziałek konkurs na członków rady. - Chcemy, by rada nadzorcza była radą profesjonalistów, chcemy istotnie podnieść jakość zarządzania banku, kończymy z upolitycznieniem PKO BP - zapowiedział Michał Chyczewski. - Jednym z pierwszych zadań nowej rady nadzorczej będzie wyłonienie nowego zarządu banku w trybie konkursu - dodał.
- Kolejnym ważnym zadaniem będzie przeanalizowanie potrzeb kapitałowych PKO BP i zarekomendowanie rozwiązań w tym zakresie. Jeżeli rada nadzorcza dojdzie do wniosku, że oczekiwania te są znaczące, to emisja akcji będzie jednym z rozwiązań - powiedział Chyczewski.
W ogłoszonej pod koniec kwietnia 2007 roku strategii PKO BP do 2012 roku jest założony ponad dwukrotny wzrost zysku netto w stosunku do końca 2006 roku.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24