W budżecie państwa na 2014 rok zaplanowano przychody w wysokości 1,8 mld zł z aukcji częstotliwości radiowych 800 MHz i 2,6 GHz - poinformowała prezes UKE Magdalena Gaj. Dzięki niej w Polsce ma być poszerzona sieć LTE.
Aukcja częstotliwości będzie możliwa dzięki tzw. dywidendzie cyfrowej. To te częstotliwości, które stały się dostępne dzięki wyłączeniu w Polsce naziemnej telewizji analogowej. Mogą być przeznaczone np. na potrzeby sieci internetu szerokopasmowego.
- Urząd w chwili obecnej jest w procesie aukcji na te częstotliwości. Konsultacje kończą się 19 marca. Następnie będziemy analizowali zgłoszone uwagi, (...) a potem ogłosimy aukcję. Przewidziany w Prawie telekomunikacyjnym termin na składanie ofert to 45 dni od ogłoszenia aukcji - powiedziała w środę Gaj.
Pierwsza taka aukcja
Jak dodała Gaj, będzie to pierwsza taka elektroniczna aukcja częstotliwości w Polsce.
- Jeśli chodzi o przychody dla budżetu państwa, które zostały zaplanowane na ten rok z tytułu tej aukcji, to jest to kwota 1 mld 800 mln zł - łącznie z aukcji częstotliwości 800 MHz i 2,6 GHz - dodała.
Zwycięzcy aukcji na częstotliwości przeznaczone do świadczenia usług telekomunikacyjnych będą uprawnieni do ich wykorzystywania przez 15 lat od dnia doręczenia decyzji Prezesa UKE w sprawie rezerwacji tych częstotliwości.
Obowiązki zwycięzcy
W projekcie dokumentacji zapisano obowiązki zwycięzcy aukcji, m.in. podjęcie inwestycji w nowoczesną sieć mobilnego internetu w całej Polsce.
Wstępne zainteresowanie udziałem w aukcji wyrazili wszyscy najwięksi operatorzy telekomunikacyjni w Polsce.
Autor: ToL//gry / Źródło: PAP