Najnowsze

Rozszerzenie pakietu pomocowego. Na co mogą liczyć firmy?

Najnowsze

Autor:
mp/PAP
Jadwiga Emilewicz o kolejnych rozwiązaniach dla firm
TVN24Jadwiga Emilewicz o kolejnych rozwiązaniach dla firm

Ochrona polskich firm przed przejęciem przez fundusze spoza Unii Europejskiej, osłona dla samorządów, ułatwienia dla wykonawców przetargów i dopłaty do odsetek z Banku Gospodarstwa Krajowego - to część rozwiązań z kolejnej ustawy, która złoży się na pakiet antykryzysowy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

- Pracujemy nad nowymi rozwiązaniami i ulepszamy już obowiązujące - podkreśliła wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz na czwartkowej konferencji poświęconej projektowi.

Wskazała, że w piątek "cały pakiet będzie przedmiotem prac Komitetu Stałego Rady Ministrów"; w przyszłym tygodniu ma go przyjąć Rada Ministrów.

Co w pakiecie?

Jednym z zaprezentowanych rozwiązań w ramach jest ochrona polskich firm przed wykupem przez podmioty spoza Unii Europejskiej w momencie, w którym – ze względu na epidemię – ich wycena może być szczególnie niska. Przepisy antyprzejęciowe, wzorowane na przyjętych niedawno w Niemczach, mają temu zapobiec.

Częścią pakietu jest też wsparcie dla samorządów zakładające np. zwiększenie udziału powiatów w dochodach z gospodarki nieruchomościami Skarbu Państwa od 1 kwietnia 2020 r. do końca tego roku. W tej chwili do samorządów powiatowych trafia co czwarta złotówka, po nowelizacji do budżetu samorządów będzie trafiała co druga złotówka - mówiła podczas czwartkowej konferencji Emilewicz. Oszacowała, że da to powiatom ok. 400 mln zł dodatkowych wpływów.

Z kolei celem zmian w zakresie Prawa Zamówień Publicznych jest odblokowanie Krajowej Izby Odwoławczej i ułatwienie realizacji przetargów w warunkach epidemii COVID-19, a także poprawa sytuacji wykonawców zamówień publicznych. Mają w tym pomóc - jak wynika z informacji resortu - m.in. rozwiązania, które pozwalają na obniżenie kosztów udziału wykonawców w procedurach przetargowych, a także poprawę ich płynności finansowej na etapie realizacji umowy o udzielenie zamówienia publicznego poprzez np. obniżenie dopuszczalnej wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Z kolei możliwość rozpoznawania przez KIO odwołań na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron i uczestników postępowania, w oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy ma spowodować "odblokowanie zamrożonych przez stan epidemii postępowań w sprawie zamówień publicznych".

Dopłaty do odsetek kredytów

W ramach planowanych rozwiązań ponad 0,5 mld zł z budżetu państwa ma trafić na dopłaty do odsetek kredytów dla firm, które wpadły w kłopoty przez COVID-19. Banki mają udzielać przedsiębiorstwom dotkniętym skutkami koronawirusa kredytów; do odsetek dopłaci BGK ze środków budżetu państwa. "W tym roku na ten cel trafi z budżetu państwa ponad 296 mln zł, a w przyszłym – ponad 271 mln zł" - wskazano.

Dopłaty mają odnosić się do kredytów udzielanych przedsiębiorcom oraz podmiotom prowadzącym działalność w sektorze produkcji podstawowej produktów rolnych którzy utracili płynność finansową, czyli zdolność do spłaty w terminie wymagalnych zobowiązań; są zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z COVID-19.

Autor:mp/PAP

Pozostałe wiadomości