Największe gospodarki na świecie pokazują stabilną dynamikę wzrostu gospodarczego. Jednak w strefie euro widoczny jest trend spadkowy spowodowany lekką zadyszką Niemiec i Włoch - podaje OECD.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała wskaźniki Composite Leading Indicator (CLI), który pozwala uzyskać wczesne sygnały dotyczące punktów zwrotnych aktywności gospodarczej w poszczególnych państwach. Wyliczenia OECD pozwalają np. przewidzieć zmianę w cyklu koniunkturalny w następnych 6-9 miesiącach.
Lekka zadyszka
OECD poinformowała, że CLI dla państw strefy euro wyniósł we wrześniu 100,7 pkt. A to oznacza, że nie zmienił się w porównaniu dla poprzedniego miesiąca. Poziom jest jednak niższy niż na początku roku, co OECD opisała, jako możliwą "perspektywę utraty wzrostu". Niepokojący dla OECD jest wskaźnik CLI dla Niemiec, który spadł z 99,8 do 99,6 pkt. Lekką zadyszkę widać też we Włoszech, gdzie wskaźnik wyniósł 103,3 pkt. Organizacja zaklasyfikowała to jako "osłabienie tempa wzrostu".
Co w Polsce?
OECD podała, że w przypadku Polski indeks wzrósł do 101,1 pkt we wrześniu z 100,8 pkt w poprzednim miesiącu.
Natomiast wskaźnik ten dla wszystkich państw OECD wyniósł 100,4 pkt, czyli tyle samo co w sierpniu.
Wskaźnik powyżej 100 pkt oznacza perspektywę rozwoju.
Autor: msz//bgr / Źródło: Reuters