Osiem milionów dolarów chcą przekazać Stany Zjednoczone Ukrainie na wsparcie służb granicznych zaangażowanych w konflikt militarny z prorosyjskimi separatystami na wschodzie Ukrainy. 255 mln dol. zaś przekażą na wsparcie izraelskiej obrony przeciwrakietowej.
Wiceprezydent USA Joe Biden w rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką obiecał pomoc finansową dla służb granicznych - oświadczył Biały Dom. Obejmie ona m.in. sprzęt do nadzorowania granicy i środki transportu takie jak pojazdy patrolowe i małe łodzie. Według niedzielnego "New York Timesa" USA dostarczają Ukrainie nieofensywne wyposażenie wojskowe warte około 33 mln dolarów. "Ale w Kongresie podnoszą się głosy przedstawicieli obu partii, wzywające do dostarczenia Ukrainie broni, amunicji, pojazdów wojskowych oraz zorganizowania szkoleń wojskowych" - podała nowojorska gazeta. Z kolei według "Financial Timesa" siły ukraińskie korzystają też z pomocy amerykańskiej m.in. w sprawach wywiadowczych. Na początku czerwca USA ogłosiły udzielenie Ukrainie doraźnej pomocy w wysokości 48 mln dolarów. Ma ona na celu "dopomożenie rządowi Ukrainy w przeprowadzeniu kluczowych reform, zwiększeniu możliwości egzekwowania prawa i umacniania jedności narodowej" - zadeklarował wtedy Biały Dom.
Blisko ćwierć miliarda na Żelazną Kopułę
Senat USA uchwalił w piątek ustawę o wsparciu izraelskiej obrony przeciwrakietowej kwotą 225 mln dolarów, co jak się oczekuje Izba Reprezentantów zatwierdzi tuż przed letnią przerwą w obradach Kongresu. Pieniądze te przeznaczone są na potrzeby systemu Żelazna Kopuła, który strącił setki rakiet wystrzelonych przez bojowników palestyńskich na terytorium Izraela od początku walk w Strefie Gazy ponad trzy tygodnie temu. O przekazanie Izraelowi dodatkowych funduszy na obronę antyrakietową wystąpił do Kongresu prezydent USA Barack Obama. Według źródeł izraelskich, skuteczność Żelaznej Kopuły w przechwytywaniu rakiet wynosi obecnie około 90 procent.
Autor: rf / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu