Nowak w Chinach po pieniądze z gwarancji

Najnowsze

Aktualizacja:
Wikipedia CC BY SA | YongxingeGłówna siedziba Bank of China w Pekinie

Minister transportu Sławomir Nowak spotka się we wtorek z przedstawicielami Bank of China - poinformował rzecznik resortu Mikołaj Karpiński. Przyznał, że jednym z tematów spotkania będzie sprawa zatrzymanej przez chińskie banki wypłaty gwarancji Covec-u. Pierwszy dzień wizyty ministrowi minął jednak "pod znakiem współpracy w transporcie morskim".

Konsorcjum, którego liderem był chiński Covec, miało wybudować dwa odcinki autostrady A2 między Strykowem a Konotopą o łącznej długości ok. 50 km. Wartość kontraktu opiewała na ok. 1,3 mld zł, a gwarancji - na 130 mln zł. Gwarancje bankowe wykonawca - czyli Covec - ma obowiązek przedstawić inwestorowi.

Wypłata gwarancji

Po odstąpieniu od kontraktu z Chińczykami w czerwcu 2012 roku Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zapowiadała, że będzie domagać się od banków wypłaty gwarancji. Jednak do tej pory GDDKiA otrzymała jedynie 12,5 mln zł od Deutsche Banku. Pozostałą kwotę gwarantowały dwa chińskie banki. Sprawy o wypłacenie tych pieniędzy toczą się przed polskim i chińskim sądem.

Walka o gwarancje w Chinach

Minister Sławomir Nowak od poniedziałku przebywa z sześciodniową wizytą w Chinach. Rzecznik ministerstwa przyznał, że w planach wizyty jest także spotkanie z przedstawicielami Bank of China. - Wśród tematów spotkania będzie także sprawa gwarancji Covec-u. Niezależnie od działań podejmowanych przez GDDKiA, rolą resortu jest dbanie o interesy skarbu państwa - powiedział rzecznik.

Promocja polskiej kolei

Jak poinformował w poniedziałek minister na Twitterze, pierwszy dzień jego wizyty w Chinach upływa "pod znakiem współpracy w transporcie morskim". - Przedstawiamy kompleksową ofertę polskich portów i PKP Cargo - poinformował minister Nowak. Szefowi resortu transportu, w Chinach towarzyszy wiceminister odpowiedzialny za kolej Andrzej Massel, prezes PAIiIZ Sławomir Majman, oraz przedstawiciele firm z sektora transportu morskiego, kolejowego i lotniczego. Branżę kolejową reprezentują przedstawiciele spółki PKP Cargo oraz PKP PLK. W składzie delegacji są również przedstawiciele polskich portów morskich: Portu Gdańsk, Portu Gdynia oraz Portów Szczecin-Świnoujście, a także Terminalu Kontenerowego DCT Gdańsk, Chińsko-Polskiego Towarzystwa Okrętowego w Szanghaju "Chipolbrok", oraz LOT Cargo.

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | Yongxinge