Nie tylko Nokia. Pięć wielkich marek, które przestały istnieć

Giganci znikająJames Nash CC BY SA 2.0, Joost J. Bakker, CC BY, Tiziano Garuti

W zeszłym tygodniu podpisano akt zgonu Nokii. Nowy właściciel - Microsoft zapowiedział, że zlikwiduje tę markę. A jeszcze kilka lat temu był to jeden z najpotężniejszych i najbardziej rozpoznawalnych brandów na świecie. Podobne spektakularne upadki miały miejsce już wcześniej.

Nokia. Zmierzch dumy Finlandii

Założona w 1865 roku Nokia zaczynała od produkcji papieru. Później firma przerzuciła się na kalosze i kable, aż doszła do produkcji telefonów komórkowych i stała się marką rozpoznawalną na całym świecie. W Polsce dla wielu osób pod koniec lat 90. i na początku nowego wieku była synonimem telefonu komórkowego.

Na świecie w czasach swojej świetności miała prawie połowę udziału w rynku telefonów komórkowych i wypracowywała 4 proc. PKB Finlandii. Działała w wielu segmentach - od telefonów niskobudżetowych, przez biznesowe, po te z najwyższej półki.

Co poszło nie tak? Finowie przegapili smartofonową rewolucję i zbyt mocno postawili na system Symbian, który z kretesem przegrał z Androidem i iOS Apple'a. Gdy się zorientowali, że popełnili błąd, było już za późno na pościg.

Nokię dobił wzrost popularności modeli z dotykowym ekranem takich firm, jak Apple, Samsung, LG, Sony i HTC. Finowie wciąż przodowali w sprzedaży najprostszych modeli dla mniej zaawansowanych użytkowników, na dłuższą metę była to jednak ślepa uliczka. Z tego powodu wystawiła na sprzedaż swoją perłę w koronie - dział telefonów komórkowych. Nabywca - Microsoft - nie zamierza kontynuować produkcji pod nazwą Nokią.

Kodak. Jak doprowadzić do własnej zguby

Choć sama firma nadal istnieje w amerykańskim mieście Rochester, to nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie wróciła do produkcji aparatów i kamer. Niedawno wystawiła na sprzedaż swój park przemysłowy Eastman Business Park.

Marka zarejestrowana od 1888 roku przez lata była jedną z najpotężniejszych na rynku fotograficznym. Założyciel Kodaka George Eastman, chciał, by każdy Amerykanin miał aparat fotograficzny w domu. I stworzył aparat za dolara. Kodak jest znany także z upowszechnienia taśmy filmowej. To dzięki taśmie 16 mm i obsługującej ją kamerze było możliwe powstanie pierwszych amatorskich filmów. Za stworzenie niepalnej taśmy filmowej 35 mm Kodak otrzymał Oskara. I to na niej nakręcono większość oskarowych produkcji.

Kodak stał się ofiarą własnych pomysłów. Jako pierwszy stworzyła aparat cyfrowy, ale kierownictwo zbyt przywiązało się do fotografii analogowej i niedostatecznie inwestowało w rozwój nowej technologii. Pałeczkę przejęli inni i zniszczyli Kodaka bronią, którą wynalazł.

Obecnie firma Eastman Kodak skupia się na technologii druku dla klientów korporacyjnych.

Pontiac. Gwiazda ekranu zjechała z taśmy

Marka Pontiac została wycofana przez General Motors w 2009 roku. Ostatni egzemplarz auta nią sygnowany zjechał z taśmy produkcyjnej w maju 2010 roku. Przyczynił się do tego światowy kryzys i niska rentowność sprzedaży tych aut.

W czasach prosperity w latach 70. produkowano prawie milion pontiaków rocznie.

Były to też czasy największej popularności muscle carów. U szczytu popularności marki Pontiac, został stworzony film „Mistrz kierownicy ucieka”, gdzie za kółkiem modelu Firebird siedział Burt Reynolds. Kolejną produkcją, która bazowała na popularności aut ze stajni pontiaka był serial „Knight Rider” w którym David Hasselhoff rozwiązywał kryminalne zagadki za sterami skomputeryzowanego modelu Trans Am.

Jednak to, co było atutami pontiaków, czyli duża moc przy niskiej cenie i dość ekstrawagancki design, zostało w następnych latach zmienione - postawiono na przeciętne osiągi i poprawny wygląd aut. Było to po części podyktowane oszczędnościami i sprawiło że Pontiac przestał się odróżniać od pozostałych marek z grupy General Motors. Kolejnym gwoździem do trumny była wyraźna zmiana w upodobaniach Amerykanów, którzy zaczęli gustować w mini-vanach i autach terenowych.

Odpowiedź na te zapotrzebowania, jakim był model Aztec, tylko dodatkowo pogrążyła markę. Gdyby nie rezygnacja ze sportowego wizerunku, być może Pontiac cieszyłby się zainteresowaniem tak samo jak najnowsze wersje Forda Mustanga i Dodge’a Challengera.

Compaq. HP "skorygował" wartość marki

Compaq zaczynał od budowy PC-tów naśladujących sprzęt IBM. Jego komputery m.in. akceptowały te same karty akcesoryjne co IBM i obsługiwały te same aplikacje. Firma miała jednak przewagę - robiła sprzęt, który działał i wyglądały jak ten od IBM, ale był tańszy. Dzięki temu w ciągu pierwszego roku działalności Compaq sprzedał sprzęt o wartości ponad 100 mln dolarów.

Ale Compaq nie tylko naśladował. Od samego początku stawiał na jakość podzespołów. Starał się, by był to sprzęt szybszy od IBM, lepszy, oferujący dodatkowe funkcje. Firma rozwijała się coraz lepiej, do tego stopnia, że to IBM stał się marką, która musiała zacząć gonić Compaq.

Sprzedaż spółki za 1990 rok była warta 3,5 mld dolarów. W Polsce firma zdobyła m.in. kontrakty na dostarczenie komputerów do NIK i Komendy Głównej Policji.

Marka została jednak wchłonięta przez Hewlett Packard za 25 miliardów dolarów. Dziś jej nazwa nie pojawia się nawet na komputerach. Rzeczniczka Hewlett Packard w zeszłym roku stwierdziła, że firma była zmuszona do skorygowania wartości marki Compaq. Upraszczając: marka Compaq nie jest warta nawet tego, by niektóre modele HP nosiły jej nazwę.

Pan Am. Odlot do historii

Pan American World Airways, czyli Pan Am, był jedną z największych amerykańskich linii lotniczych. Była też drugą po Coca-Coli najbardziej rozpoznawalną marką na świecie. Pan Am miał kontrakt na przewóz amerykańskiej poczty.

Już w latach II wojny światowej ta linia lotnicza obsługiwała połączenia z 52 krajami i zatrudniała 8,5 tys. pracowników. Najwięcej Pan Am inwestował w loty pasażerskie, podczas gdy inni przewoźnicy nie byli zainteresowani wprowadzenia przewozów na tak szeroką skalę.

Do upadku przewoźnika przyczynił się kryzys paliwowy w latach 70-tych XX wieku oraz złe zarządzanie firmą. Sytuacje dodatkowo pogorszyła katastrofa nad Lockerbie (zamach libijskich terrorystów), w której zginęło 270 osób, w tym 11 mieszkańców miasta. Procesy odszkodowawcze wytoczone przez rodziny ofiar dodatkowo pogorszyły sytuację finansową linii. W 1991 roku firma ogłosiła całkowitą upadłość. Nie udały się też późniejsze próby wskrzeszenia marki.

Autor: Przemysław Porzybut / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: James Nash CC BY SA 2.0, Joost J. Bakker, CC BY, Tiziano Garuti

Pozostałe wiadomości

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Ustawa ustanawiająca Wigilię dniem wolnym od pracy w ogóle nie dotyczy tego roku. Jest trochę czasu na ewentualne rozstrzygnięcie wątpliwości - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda.

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Czy Wigilia będzie dniem wolnym od pracy? Prezydent wyjaśnia

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku osoby uprawnione mogą składać wnioski o rentę wdowią, przy czym prawo do tego świadczenia zostanie im przyznane od miesiąca, w którym złożyły wniosek, ale nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Nowe świadczenie z ZUS. Od stycznia można składać wnioski

Źródło:
PAP

"Jeśli chodzi o oskładkowanie umów-zleceń, jest decyzja premiera, że ta reforma nie będzie realizowana" - wskazała w rozmowie z "Faktem" minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

"Ta reforma nie będzie realizowana"

"Ta reforma nie będzie realizowana"

Źródło:
PAP

Honda i Nissan oficjalnie rozpoczynają rozmowy w sprawie fuzji. Producenci chcą zakończyć negocjacje w okolicach czerwca 2025 roku, a nowa spółka holdingowa ma powstać w sierpniu 2026 roku. W wyniku fuzji może powstać trzecia co do wielkości grupa motoryzacyjna na świecie pod względem sprzedaży pojazdów po Toyocie i Volkswagenie.

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Wielka fuzja na horyzoncie. Może powstać motoryzacyjny gigant

Źródło:
Reuters, CNN

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl