Nie tylko Nokia. Pięć wielkich marek, które przestały istnieć

Giganci znikająJames Nash CC BY SA 2.0, Joost J. Bakker, CC BY, Tiziano Garuti

W zeszłym tygodniu podpisano akt zgonu Nokii. Nowy właściciel - Microsoft zapowiedział, że zlikwiduje tę markę. A jeszcze kilka lat temu był to jeden z najpotężniejszych i najbardziej rozpoznawalnych brandów na świecie. Podobne spektakularne upadki miały miejsce już wcześniej.

Nokia. Zmierzch dumy Finlandii

Założona w 1865 roku Nokia zaczynała od produkcji papieru. Później firma przerzuciła się na kalosze i kable, aż doszła do produkcji telefonów komórkowych i stała się marką rozpoznawalną na całym świecie. W Polsce dla wielu osób pod koniec lat 90. i na początku nowego wieku była synonimem telefonu komórkowego.

Na świecie w czasach swojej świetności miała prawie połowę udziału w rynku telefonów komórkowych i wypracowywała 4 proc. PKB Finlandii. Działała w wielu segmentach - od telefonów niskobudżetowych, przez biznesowe, po te z najwyższej półki.

Co poszło nie tak? Finowie przegapili smartofonową rewolucję i zbyt mocno postawili na system Symbian, który z kretesem przegrał z Androidem i iOS Apple'a. Gdy się zorientowali, że popełnili błąd, było już za późno na pościg.

Nokię dobił wzrost popularności modeli z dotykowym ekranem takich firm, jak Apple, Samsung, LG, Sony i HTC. Finowie wciąż przodowali w sprzedaży najprostszych modeli dla mniej zaawansowanych użytkowników, na dłuższą metę była to jednak ślepa uliczka. Z tego powodu wystawiła na sprzedaż swoją perłę w koronie - dział telefonów komórkowych. Nabywca - Microsoft - nie zamierza kontynuować produkcji pod nazwą Nokią.

Kodak. Jak doprowadzić do własnej zguby

Choć sama firma nadal istnieje w amerykańskim mieście Rochester, to nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie wróciła do produkcji aparatów i kamer. Niedawno wystawiła na sprzedaż swój park przemysłowy Eastman Business Park.

Marka zarejestrowana od 1888 roku przez lata była jedną z najpotężniejszych na rynku fotograficznym. Założyciel Kodaka George Eastman, chciał, by każdy Amerykanin miał aparat fotograficzny w domu. I stworzył aparat za dolara. Kodak jest znany także z upowszechnienia taśmy filmowej. To dzięki taśmie 16 mm i obsługującej ją kamerze było możliwe powstanie pierwszych amatorskich filmów. Za stworzenie niepalnej taśmy filmowej 35 mm Kodak otrzymał Oskara. I to na niej nakręcono większość oskarowych produkcji.

Kodak stał się ofiarą własnych pomysłów. Jako pierwszy stworzyła aparat cyfrowy, ale kierownictwo zbyt przywiązało się do fotografii analogowej i niedostatecznie inwestowało w rozwój nowej technologii. Pałeczkę przejęli inni i zniszczyli Kodaka bronią, którą wynalazł.

Obecnie firma Eastman Kodak skupia się na technologii druku dla klientów korporacyjnych.

Pontiac. Gwiazda ekranu zjechała z taśmy

Marka Pontiac została wycofana przez General Motors w 2009 roku. Ostatni egzemplarz auta nią sygnowany zjechał z taśmy produkcyjnej w maju 2010 roku. Przyczynił się do tego światowy kryzys i niska rentowność sprzedaży tych aut.

W czasach prosperity w latach 70. produkowano prawie milion pontiaków rocznie.

Były to też czasy największej popularności muscle carów. U szczytu popularności marki Pontiac, został stworzony film „Mistrz kierownicy ucieka”, gdzie za kółkiem modelu Firebird siedział Burt Reynolds. Kolejną produkcją, która bazowała na popularności aut ze stajni pontiaka był serial „Knight Rider” w którym David Hasselhoff rozwiązywał kryminalne zagadki za sterami skomputeryzowanego modelu Trans Am.

Jednak to, co było atutami pontiaków, czyli duża moc przy niskiej cenie i dość ekstrawagancki design, zostało w następnych latach zmienione - postawiono na przeciętne osiągi i poprawny wygląd aut. Było to po części podyktowane oszczędnościami i sprawiło że Pontiac przestał się odróżniać od pozostałych marek z grupy General Motors. Kolejnym gwoździem do trumny była wyraźna zmiana w upodobaniach Amerykanów, którzy zaczęli gustować w mini-vanach i autach terenowych.

Odpowiedź na te zapotrzebowania, jakim był model Aztec, tylko dodatkowo pogrążyła markę. Gdyby nie rezygnacja ze sportowego wizerunku, być może Pontiac cieszyłby się zainteresowaniem tak samo jak najnowsze wersje Forda Mustanga i Dodge’a Challengera.

Compaq. HP "skorygował" wartość marki

Compaq zaczynał od budowy PC-tów naśladujących sprzęt IBM. Jego komputery m.in. akceptowały te same karty akcesoryjne co IBM i obsługiwały te same aplikacje. Firma miała jednak przewagę - robiła sprzęt, który działał i wyglądały jak ten od IBM, ale był tańszy. Dzięki temu w ciągu pierwszego roku działalności Compaq sprzedał sprzęt o wartości ponad 100 mln dolarów.

Ale Compaq nie tylko naśladował. Od samego początku stawiał na jakość podzespołów. Starał się, by był to sprzęt szybszy od IBM, lepszy, oferujący dodatkowe funkcje. Firma rozwijała się coraz lepiej, do tego stopnia, że to IBM stał się marką, która musiała zacząć gonić Compaq.

Sprzedaż spółki za 1990 rok była warta 3,5 mld dolarów. W Polsce firma zdobyła m.in. kontrakty na dostarczenie komputerów do NIK i Komendy Głównej Policji.

Marka została jednak wchłonięta przez Hewlett Packard za 25 miliardów dolarów. Dziś jej nazwa nie pojawia się nawet na komputerach. Rzeczniczka Hewlett Packard w zeszłym roku stwierdziła, że firma była zmuszona do skorygowania wartości marki Compaq. Upraszczając: marka Compaq nie jest warta nawet tego, by niektóre modele HP nosiły jej nazwę.

Pan Am. Odlot do historii

Pan American World Airways, czyli Pan Am, był jedną z największych amerykańskich linii lotniczych. Była też drugą po Coca-Coli najbardziej rozpoznawalną marką na świecie. Pan Am miał kontrakt na przewóz amerykańskiej poczty.

Już w latach II wojny światowej ta linia lotnicza obsługiwała połączenia z 52 krajami i zatrudniała 8,5 tys. pracowników. Najwięcej Pan Am inwestował w loty pasażerskie, podczas gdy inni przewoźnicy nie byli zainteresowani wprowadzenia przewozów na tak szeroką skalę.

Do upadku przewoźnika przyczynił się kryzys paliwowy w latach 70-tych XX wieku oraz złe zarządzanie firmą. Sytuacje dodatkowo pogorszyła katastrofa nad Lockerbie (zamach libijskich terrorystów), w której zginęło 270 osób, w tym 11 mieszkańców miasta. Procesy odszkodowawcze wytoczone przez rodziny ofiar dodatkowo pogorszyły sytuację finansową linii. W 1991 roku firma ogłosiła całkowitą upadłość. Nie udały się też późniejsze próby wskrzeszenia marki.

Autor: Przemysław Porzybut / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: James Nash CC BY SA 2.0, Joost J. Bakker, CC BY, Tiziano Garuti

Pozostałe wiadomości

Organy likwidacyjne Krajowej Administracji Skarbowej uzyskały łącznie ponad sześć milionów złotych ze sprzedaży samochodów odebranych przez sądy pijanym kierowcom - przekazało redakcji biznesowej tvn24.pl Ministerstwo Finansów.

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Miliony za skonfiskowane auta. Tyle pojazdów sprzedano

Źródło:
tvn24.pl

21 nowych propozycji deregulacji przedstawiła Inicjatywa SprawdzaMY. Zaproponowała między innymi wprowadzenie jednolitego wzoru umowy kredytu hipotecznego czy wideorozmów z dyspozytorem medycznym 999.

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Nowe propozycje deregulacji. "Warunki kredytowe byłyby bardziej przejrzyste"

Źródło:
PAP

W środę po południu doszło do awarii Spotify - popularnej na świecie platformy do streamowania muzyki. Firma poinformowała, że zdaje sobie sprawę z problemów.

Globalna awaria Spotify

Globalna awaria Spotify

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja w Unii Europejskiej wyniosła w marcu 2025 roku 2,5 procent rok do roku - przekazał Eurostat. Polska miała trzeci najwyższy wskaźnik HICP we Wspólnocie.

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Wzrost cen w Europie. Polska na podium

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa liczona po wyłączeniu cen żywności i energii w marcu 2025 roku wyniosła 3,6 procent rok do roku - podał Narodowy Bank Polski. W lutym ten wskaźnik również wyniósł 3,6 procent.

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Inflacja bazowa w Polsce. Nowe dane

Źródło:
tvn24.pl

Honda przenosi produkcję hybrydowej wersji modelu Civic z Japonii do USA - przekazał koncern motoryzacyjny. Według agencji Kyodo jest to efekt analizy kosztów uwzględniających dodatkowe cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych.

Gigant przenosi produkcję do USA

Gigant przenosi produkcję do USA

Źródło:
PAP

Szykują się spadki rat kredytów - wynika z wyliczeń, które przygotował dla tvn24.pl główny analityk firmy Rankomat Jarosław Sadowski. Wszystko przez spadki stawek WIBOR 3M i WIBOR 6M, w oparciu o które wyliczane są raty kredytów. Sygnał do zniżek dała konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego.

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

"Przychodzę jako gołąb", raty lecą w dół. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed mailami, których autorzy podszywają się pod tę instytucję finansową. Oszuści rozsyłają rzekome "potwierdzenie przelewu", a otworzenie wiadomości i pobranie załącznika może spowodować, że stracimy pieniądze.

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Gospodarka Chin zaskoczyła analityków. Wzrost PKB był wyższy od przewidywań i w pierwszym kwartale 2025 roku wyniósł 5,4 procent rok do roku - wynika z rządowych danych.

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Gospodarka Chin zaskoczyła. "Pojawi się efekt domina"

Źródło:
PAP, Reuters

Aż 30 procent zawodów może zostać zastąpionych do 2030 roku przez algorytmy, roboty i sztuczną inteligencję (AI). Jak wskazuje raport firmy SAIO, zajmującej się tworzeniem robotów, szczególnie zagrożone są profesje związane z manualnym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Te zawody niedługo mogą zniknąć

Źródło:
PAP

Premier Włoch Giorgia Meloni spotka się w czwartek w Waszyngtonie z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Będzie pierwszą liderką kraju Unii Europejskiej, która odwiedzi go od czasu ogłoszenia przez niego ceł na produkty ze Wspólnoty. Cła zostały później zawieszone na 90 dni. - Meloni udaje się z pokojową misją handlową - podkreśla szef włoskiej dyplomacji Antonio Tajani.

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Wojna handlowa byłaby "szaleństwem". Misja pokojowa "ulubienicy Trumpa"

Źródło:
PAP

Powołano nowego przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych i wiceministra handlu - podał chiński resort zasobów ludzkich. Został nim Li Chenggang, który zastąpił na tym stanowisku Wanga Shouwena.

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Pekin reaguje. Zmiana przedstawiciela do spraw negocjacji handlowych

Źródło:
PAP

W najbliższą sobotę od godziny 14 obowiązuje zakaz zatrudniania pracowników do pracy w handlu - przypomina Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Po tej godzinie za ladą mogą stanąć jedynie właściciel sklepu lub członkowie jego rodziny.

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Kara może wynieść nawet sto tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Poczta Hongkongu ogłosiła w środę, że wstrzymuje dostawy paczek do Stanów Zjednoczonych w reakcji na "nadmierne" podniesienie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Wstrzymują dostawy do USA. Reakcja na decyzję Trumpa

Źródło:
PAP

Apple, z obawy przed cłami, w marcu wysłało z Indii do USA iPhone'y o rekordowej wartości dwóch miliardów dolarów - podał we wtorek Reuters. Na początku kwietnia prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające "cła wzajemne" obejmujące ponad 180 państw i terytoriów.

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Wyścig z czasem, żeby zdążyć przed cłami. Padł rekord

Źródło:
Reuters

- Cła to jest narzędzie biznesowe. Prezydent Donald Trump z tego korzysta, aby ludzie przyszli do stołu negocjacyjnego - stwierdził w TVN24 BiS profesor Jim Mazurkiewicz, prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Handlowej w Teksasie.

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Trump "jest gotów podejmować trudne decyzje, aby skorygować tę sytuację"

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska, po wtorkowym spotkaniu z polskimi władzami, zaakceptowała zaproponowane środki przeciwdziałające ptasiej grypie, które zostaną wdrożone na Mazowszu i w Wielkopolsce. Nie przewidziano jednocześnie żadnych dodatkowych rozwiązań na szczeblu unijnym.

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Bruksela zgadza się na propozycję polskich władz

Źródło:
PAP

Kontrolowane przez państwo spółki energetyczne, w tym największa - PGE, mocno tracą na wartości podczas wtorkowej sesji na warszawskim parkiecie. Wcześniej premier Donald Tusk stwierdził, że priorytetem spółek Skarbu Państwa jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i taniego prądu, a nie maksymalizacja zysków.

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Tąpnięcie na akcjach giganta po słowach Tuska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Komisji Europejskiej Olof Gill zadeklarował, że unijne standardy, głównie te dotyczące żywności, są nienaruszalne i nie będą przedmiotem negocjacji z USA ani z nikim innym. Podkreślił, że Unia Europejska już odpowiedziała na zarzuty Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży aut, proponując zerowe stawki celne.

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Unia Europejska odpowiada Trumpowi. "Zawrzyjmy tę umowę!"

Źródło:
PAP

Rozwój technologii był głównym tematem dwudniowych obrad w ramach polskiej prezydencji, którym przewodniczyła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Jej zdaniem jest on zagrożeniem dla konkretnych zawodów, ale jednocześnie powodem pojawienia się nowych.

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Ministra: to zagrożenie dla niektórych zawodów

Źródło:
PAP

Pekin nakazał liniom lotniczym wstrzymanie odbioru kolejnych samolotów Boeing. Chińscy przewoźnicy mają też przestać kupować sprzęt i części do samolotów od firm z USA - podała agencja Bloomberg.

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Chiny uderzają w USA. "Dwukrotny wzrost kosztów"

Źródło:
PAP

Na początku maja Komisja Europejska przedstawi plan uniezależnienia się od rosyjskich paliw kopalnych do 2027 roku - wynika z aktualnego kalendarza prac instytucji. Pierwotnie zakładano, że proces ten potrwa do końca dekady.

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

"Wydaliśmy kwotę równą kosztowi 2400 nowych myśliwców F-35". Nowy plan Brukseli

Źródło:
PAP

Zbycie aktywów w ramach połączenia Orlenu z Lotosem o 5 miliardów złotych poniżej wartości ich wyceny było niegospodarne - wynika z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli w spółce Orlen. - Połączenie nie miało żadnego uzasadnienia ekonomicznego - powiedział prezes NIK Marian Banaś podczas konferencji prasowej.

NIK miażdży fuzję gigantów

NIK miażdży fuzję gigantów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Orlen podał wysokość wynagrodzeń prezesów za 2024 rok. Daniel Obajtek piastował to stanowisko do 5 lutego i za nieco ponad miesiąc pracy zgarnął 651 tysięcy złotych. Ireneusz Fąfara, który objął stanowisko szefa koncernu w kwietniu ubiegłego roku, otrzymał za ponad osiem miesięcy trochę ponad milion złotych.

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni

Ponad 650 tysięcy złotych za 36 dni 

Źródło:
PAP

Urzędnicy na niższych szczeblach rządowej administracji publicznej zarabiają więcej od swoich przełożonych - zwraca uwagę w najnowszym artykule "Dziennik Gazeta Prawna". Wpłynęło na to między innymi wieloletnie mrożenie płac.

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Zarabiają więcej od szefów. "System postawiony na głowie"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Premier Donald Tusk zapowiedział, że państwo zainwestuje w Rafako, aby utrzymać zakład. Dodał, że nic nie stoi na przeszkodzie, by uruchomić produkcję zbrojeniową w miejscu, gdzie wcześniej wytwarzano kotły.

Premier ma pomysł na Rafako

Premier ma pomysł na Rafako

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zwrócił się do polskiego biznesu o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Podkreślił, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją.

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Tusk: to bardzo poważna konfrontacja

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2025 roku wzrosły o 4,9 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W porównaniu z ubiegłym miesiącem inflacja wyniosła 0,2 procent.

O tyle wzrosły ceny

O tyle wzrosły ceny

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny mieszkań w Katowicach rosną najszybciej, a w Warszawie spadają - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. Według raportu, główną przyczyną zmiany trendu na spadkowy jest nadwyżka podaży nad zmniejszonym popytem

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Zmiana trendu na rynku mieszkań

Źródło:
PAP

Grupa Orlen osiągnęła w 2024 roku 1 miliard 383 milionów zysku netto - podał we wtorek koncern w giełdowym skonsolidowanym raporcie rocznym. W 2023 roku było to 20 miliardów 969 milionów złotych. Prezes Ireneusz Fąfara tłumaczy, skąd ta różnica.

Orlen pokazał wyniki

Orlen pokazał wyniki

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa zamroziła ponad 2 miliardy dolarów z funduszy federalnych przeznaczonych dla Uniwersytetu Harvarda. Powodem jest odrzucenie przez uczelnię żądań prezydenta dotyczących zmian w jej polityce przeciwdziałania antysemityzmowi i różnorodności.

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Trump wstrzymuje dotacje dla prestiżowej uczelni

Źródło:
PAP