Nie tylko Nokia. Pięć wielkich marek, które przestały istnieć

Giganci znikająJames Nash CC BY SA 2.0, Joost J. Bakker, CC BY, Tiziano Garuti

W zeszłym tygodniu podpisano akt zgonu Nokii. Nowy właściciel - Microsoft zapowiedział, że zlikwiduje tę markę. A jeszcze kilka lat temu był to jeden z najpotężniejszych i najbardziej rozpoznawalnych brandów na świecie. Podobne spektakularne upadki miały miejsce już wcześniej.

Nokia. Zmierzch dumy Finlandii

Założona w 1865 roku Nokia zaczynała od produkcji papieru. Później firma przerzuciła się na kalosze i kable, aż doszła do produkcji telefonów komórkowych i stała się marką rozpoznawalną na całym świecie. W Polsce dla wielu osób pod koniec lat 90. i na początku nowego wieku była synonimem telefonu komórkowego.

Na świecie w czasach swojej świetności miała prawie połowę udziału w rynku telefonów komórkowych i wypracowywała 4 proc. PKB Finlandii. Działała w wielu segmentach - od telefonów niskobudżetowych, przez biznesowe, po te z najwyższej półki.

Co poszło nie tak? Finowie przegapili smartofonową rewolucję i zbyt mocno postawili na system Symbian, który z kretesem przegrał z Androidem i iOS Apple'a. Gdy się zorientowali, że popełnili błąd, było już za późno na pościg.

Nokię dobił wzrost popularności modeli z dotykowym ekranem takich firm, jak Apple, Samsung, LG, Sony i HTC. Finowie wciąż przodowali w sprzedaży najprostszych modeli dla mniej zaawansowanych użytkowników, na dłuższą metę była to jednak ślepa uliczka. Z tego powodu wystawiła na sprzedaż swoją perłę w koronie - dział telefonów komórkowych. Nabywca - Microsoft - nie zamierza kontynuować produkcji pod nazwą Nokią.

Kodak. Jak doprowadzić do własnej zguby

Choć sama firma nadal istnieje w amerykańskim mieście Rochester, to nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie wróciła do produkcji aparatów i kamer. Niedawno wystawiła na sprzedaż swój park przemysłowy Eastman Business Park.

Marka zarejestrowana od 1888 roku przez lata była jedną z najpotężniejszych na rynku fotograficznym. Założyciel Kodaka George Eastman, chciał, by każdy Amerykanin miał aparat fotograficzny w domu. I stworzył aparat za dolara. Kodak jest znany także z upowszechnienia taśmy filmowej. To dzięki taśmie 16 mm i obsługującej ją kamerze było możliwe powstanie pierwszych amatorskich filmów. Za stworzenie niepalnej taśmy filmowej 35 mm Kodak otrzymał Oskara. I to na niej nakręcono większość oskarowych produkcji.

Kodak stał się ofiarą własnych pomysłów. Jako pierwszy stworzyła aparat cyfrowy, ale kierownictwo zbyt przywiązało się do fotografii analogowej i niedostatecznie inwestowało w rozwój nowej technologii. Pałeczkę przejęli inni i zniszczyli Kodaka bronią, którą wynalazł.

Obecnie firma Eastman Kodak skupia się na technologii druku dla klientów korporacyjnych.

Pontiac. Gwiazda ekranu zjechała z taśmy

Marka Pontiac została wycofana przez General Motors w 2009 roku. Ostatni egzemplarz auta nią sygnowany zjechał z taśmy produkcyjnej w maju 2010 roku. Przyczynił się do tego światowy kryzys i niska rentowność sprzedaży tych aut.

W czasach prosperity w latach 70. produkowano prawie milion pontiaków rocznie.

Były to też czasy największej popularności muscle carów. U szczytu popularności marki Pontiac, został stworzony film „Mistrz kierownicy ucieka”, gdzie za kółkiem modelu Firebird siedział Burt Reynolds. Kolejną produkcją, która bazowała na popularności aut ze stajni pontiaka był serial „Knight Rider” w którym David Hasselhoff rozwiązywał kryminalne zagadki za sterami skomputeryzowanego modelu Trans Am.

Jednak to, co było atutami pontiaków, czyli duża moc przy niskiej cenie i dość ekstrawagancki design, zostało w następnych latach zmienione - postawiono na przeciętne osiągi i poprawny wygląd aut. Było to po części podyktowane oszczędnościami i sprawiło że Pontiac przestał się odróżniać od pozostałych marek z grupy General Motors. Kolejnym gwoździem do trumny była wyraźna zmiana w upodobaniach Amerykanów, którzy zaczęli gustować w mini-vanach i autach terenowych.

Odpowiedź na te zapotrzebowania, jakim był model Aztec, tylko dodatkowo pogrążyła markę. Gdyby nie rezygnacja ze sportowego wizerunku, być może Pontiac cieszyłby się zainteresowaniem tak samo jak najnowsze wersje Forda Mustanga i Dodge’a Challengera.

Compaq. HP "skorygował" wartość marki

Compaq zaczynał od budowy PC-tów naśladujących sprzęt IBM. Jego komputery m.in. akceptowały te same karty akcesoryjne co IBM i obsługiwały te same aplikacje. Firma miała jednak przewagę - robiła sprzęt, który działał i wyglądały jak ten od IBM, ale był tańszy. Dzięki temu w ciągu pierwszego roku działalności Compaq sprzedał sprzęt o wartości ponad 100 mln dolarów.

Ale Compaq nie tylko naśladował. Od samego początku stawiał na jakość podzespołów. Starał się, by był to sprzęt szybszy od IBM, lepszy, oferujący dodatkowe funkcje. Firma rozwijała się coraz lepiej, do tego stopnia, że to IBM stał się marką, która musiała zacząć gonić Compaq.

Sprzedaż spółki za 1990 rok była warta 3,5 mld dolarów. W Polsce firma zdobyła m.in. kontrakty na dostarczenie komputerów do NIK i Komendy Głównej Policji.

Marka została jednak wchłonięta przez Hewlett Packard za 25 miliardów dolarów. Dziś jej nazwa nie pojawia się nawet na komputerach. Rzeczniczka Hewlett Packard w zeszłym roku stwierdziła, że firma była zmuszona do skorygowania wartości marki Compaq. Upraszczając: marka Compaq nie jest warta nawet tego, by niektóre modele HP nosiły jej nazwę.

Pan Am. Odlot do historii

Pan American World Airways, czyli Pan Am, był jedną z największych amerykańskich linii lotniczych. Była też drugą po Coca-Coli najbardziej rozpoznawalną marką na świecie. Pan Am miał kontrakt na przewóz amerykańskiej poczty.

Już w latach II wojny światowej ta linia lotnicza obsługiwała połączenia z 52 krajami i zatrudniała 8,5 tys. pracowników. Najwięcej Pan Am inwestował w loty pasażerskie, podczas gdy inni przewoźnicy nie byli zainteresowani wprowadzenia przewozów na tak szeroką skalę.

Do upadku przewoźnika przyczynił się kryzys paliwowy w latach 70-tych XX wieku oraz złe zarządzanie firmą. Sytuacje dodatkowo pogorszyła katastrofa nad Lockerbie (zamach libijskich terrorystów), w której zginęło 270 osób, w tym 11 mieszkańców miasta. Procesy odszkodowawcze wytoczone przez rodziny ofiar dodatkowo pogorszyły sytuację finansową linii. W 1991 roku firma ogłosiła całkowitą upadłość. Nie udały się też późniejsze próby wskrzeszenia marki.

Autor: Przemysław Porzybut / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: James Nash CC BY SA 2.0, Joost J. Bakker, CC BY, Tiziano Garuti

Pozostałe wiadomości

Stopa bezrobocia w kwietniu 2025 roku wyniosła 5,2 procent - wynika z szacunków resortu rodziny. Ministerstwo dodało, że bezrobocie spadło w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,1 punktu procentowego.

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Takie jest teraz bezrobocie w Polsce

Źródło:
PAP

W środę zostanie ogłoszona decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Według większości ekonomistów stopy zostaną obniżone. Na możliwą obniżkę w najbliższym czasie wskazał również prezes NBP Adam Glapiński.

Dzisiaj wyczekiwana decyzja w sprawie stóp procentowych

Dzisiaj wyczekiwana decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent Donald Trump ocenił, że obecnie Rosja nie powinna wrócić do grupy G7, do której należy siedem najbogatszych gospodarek świata. Zaznaczył, że w jego ocenie wykluczenie Rosji z G8 po aneksji Krymu było błędem. Wyraził jednak nadzieję, że Rosję do zakończenia wojny z Ukrainą może zmotywować perspektywa ponownego udziału w piłkarskich mistrzostwach świata.

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Trump o powrocie Rosji do G7: to nie jest dobry moment

Źródło:
PAP

- Wiem jedno. Rosja chce ukraść Polsce demokrację w tych wyborach - powiedział na antenie TVN24, w programie "Rozmowa Piaseckiego" wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Zapytany o "bezprecedensową" ingerencję ze strony rosyjskiej w wybory w Polsce zaznaczył, że jest ona "trójkierunkowa".

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

"Rosja chce ukraść Polsce demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Szwajcarii dojdzie do pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojny handlowej między obu mocarstwami - zapowiedział sekretarz skarbu USA Scott Bessent. - Nie chcemy się odłączać od Chin, to czego chcemy to sprawiedliwy handel - zaznaczył.

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Jest zapowiedź pierwszych rozmów USA i Chin od rozpoczęcia wojen handlowych

Źródło:
PAP

"L4, ciąża. W weekend chcę pojechać nad wodę, zrobić grilla i odpocząć. Co w razie kontroli?" - zapytała internautka na jednej z grup w mediach społecznościowych. O odpowiedź poprosiliśmy Zakład Ubezpieczeń Społecznych. - Nieobecność w miejscu zamieszkania w czasie przeprowadzanej kontroli nie musi oznaczać niewłaściwego wykorzystywania zwolnienia lekarskiego - przekazała nam Monika Folaron z biura prasowego ZUS.

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Grillowanie i wypad nad wodę na zwolnieniu. ZUS odpowiada

Źródło:
tvn24.pl

Premier Mark Carney podkreślił, że Kanada nie jest na sprzedaż, na co Donald Trump odparł, że "czas to pokaże". Prezydent USA wykluczył też obniżkę ceł na kanadyjskie towary.

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Donald Trump do Marka Carneya: Czas to pokaże. Nigdy nie mów nigdy

Źródło:
PAP

Amerykańscy przedsiębiorcy dwoją się i troją, by znaleźć sposób na cła wprowadzone przez Donalda Trumpa. Jak zauważa CNN, w centrum ich uwagi są takie pojęcia jak "skład celny" i "zharmonizowane kody systemowe". To pierwsze pozwala zapłacić cło później, a to drugie - znacznie je zmniejszyć. Wszystko legalnie.

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Dziwne, ale legalne sposoby na omijanie ceł Trumpa

Źródło:
CNN

Andrzej Duda zawetował ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców - przekazała Małgorzata Paprocka, szefowa Kancelarii Prezydenta RP. Premier Donald Tusk skomentował weto, na co następnie odpowiedział prezydent.

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Składka zdrowotna. Decyzja prezydenta Andrzeja Dudy i komentarz premiera Donalda Tuska

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano trzy wygrane czwartego stopnia. Oto liczby, które padły 6 maja 2025 roku.

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Potężna kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca 2025 roku zostanie wprowadzony zakaz zawierania nowych umów na rosyjski gaz. Zgodnie z planem Brukseli kontrakty długoterminowe z Rosją mają być wygaszone z końcem roku 2027. Zapowiedź KE skomentował premier Donald Tusk.

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

"Mamy to!". Donald Tusk o zapowiedzi Brukseli

Źródło:
PAP

Rząd przyjął pakiet deregulacyjny, który obejmuje zwiększenie limitu rocznej sprzedaży zwalniającej z obowiązku płacenia podatku VAT z 200 do 240 tysięcy złotych. Nowe przepisy mają także na celu między innymi ochronę podatników przed nagłymi zmianami przepisów.

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Zmiany w podatkach. Decyzja rządu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Rząd Indii zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko domowi aukcyjnemu Sotheby's w Hongkongu, jeśli nie wstrzyma aukcji klejnotów związanych z relikwiami Buddy - podała stacja BBC.

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Spór o klejnoty związane z relikwiami Buddy. Rząd Indii grozi domowi aukcyjnemu

Źródło:
PAP

Rząd przyjął projekt noweli dotyczący aplikacji mObywatel. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje, takie jak mLegitymacja nauczyciela, mStłuczka czy wirtualny asystent. Rozszerzone mają też być możliwości podpisu elektronicznego.

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Aplikacja mObywatel. Zmiany i nowe funkcje

Źródło:
PAP

Zespół CERT Orange ostrzega przed cyberprzestępcami podszywającymi się pod operatora sieci komórkowej. "Dwie domeny używane w atakach zablokowaliśmy, ale to kwestia czasu, kiedy pojawi się kolejna" - napisano w komunikacie.

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

"Dziś oszuści mocno się rozkręcili". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd pracuje nad nowelą, która ma ograniczyć proceder wprowadzania na polski rynek ciągników niespełniających europejskich norm. Tak wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac Rady Ministrów.

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Rynek ciągników. Rząd chce ograniczyć proceder

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zapowiedział we wtorek, że rząd, we współpracy z resortem sprawiedliwości oraz resortem do spraw polityki senioralnej, pilnie przygotuje rekomendacje prawne, które mają chronić seniorów przed coraz częstszymi oszustwami i wyłudzeniami. - Wydaje mi się, że to jest najlepsza odpowiedź na to wielkie zamieszanie, jakie dzisiaj przez Polskę się przetacza - podkreślił.

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

"Pilnie zadanie". Tusk zwraca się do ministrów

Źródło:
PAP

Liczba Polaków może zmniejszyć się na koniec wieku do 10 milionów osób - alarmuje na łamach wtorkowej "Rzeczpospolitej" ekspert. Jak zaznacza, w 2025 roku liczba urodzeń w kraju wyniesie mniej niż połowę współczynnika gwarantującego prostą zastępowalność pokoleń.

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Szokujące prognozy. O tyle może się skurczyć liczba Polaków

Źródło:
PAP

Biuro Informacji Kredytowej podało, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w kwietniu 2025 roku o 16,7 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W kwietniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 35,64 tysiąca osób, co stanowi wzrost o 10,2 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Dwucyfrowy wzrost. Ekspert o "prawdziwym gamechangerze"

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zdecyduje o wysokości stóp procentowych. Ekonomiści prognozują, że RPP obniży stopy procentowe o 50 punktów bazowych. Co to oznacza dla kredytobiorców?

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Kredytobiorcy odetchną z ulgą? Tak mogą spaść raty

Źródło:
PAP

Cyberprzestępcy podszywają się pod skarbówkę, informując o rzekomym zwrocie nadpłaty podatku - podaje zespół CERT Polska, działający w instytucie NASK. Jak podkreślają eksperci, celem jest kradzież danych osobowych i danych karty płatniczej.

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Metoda na zwrot podatku. "Celem jest kradzież"

Źródło:
tvn24.pl

Cła Donalda Trumpa podnoszą koszty produkcji, uderzając w koncern Ford oraz firmę Mattel, producenta lalek Barbie - donosi portal stacji BBC. Mattel zapowiada wyższe ceny zabawek, a koncern Ford zmienia trasy importu i zawiesza prognozy finansowe.

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Cła Trumpa windują ceny. Giganci ostrzegają

Źródło:
BBC

Minister do spraw unijnych Adam Szłapka stwierdził, że jeśli negocjacje handlowe między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi nie zakończą się sukcesem, rozważone zostaną dalsze kroki, w tym złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Skarga na cła. "Będziemy bronić naszych interesów"

Źródło:
PAP

Rzecznik prasowy PLL LOT Krzysztof Moczulski poinformował, że przewoźnik odwołał kolejne loty między Warszawą a Tel Awiwem do środy. Decyzja ta jest wynikiem niedzielnego ataku rakietowego na lotnisko Ben Guriona.

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Kolejne loty odwołane. Komunikat przewoźnika

Źródło:
PAP

Donald Trump powiedział, że wielu ludzi wie, kto wysadził gazociągi Nord Stream. Prezydent USA podkreślił przy tym, że to on jako pierwszy "wysadził" bałtyckie sieci przesyłowe, gdy nałożył na nie sankcje.

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Donald Trump: wielu ludzi wie, kto to wysadził

Źródło:
PAP

Władze USA nałożyły sankcje na birmańską Armię Narodową Karenów, która została uznana za transgraniczną organizację przestępczą z powodu cyberoszustw, handlu ludźmi i przemytu. Wyniku działań KNA Amerykanie mają tracić miliardy dolarów.

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

USA nakładają sankcje na "transgraniczne imperium przestępcze"

Źródło:
PAP

Administracja prezydenta Donalda Trumpa oferuje nielegalnym imigrantom 1000 dolarów za to, że dobrowolnie opuszczą Stany Zjednoczone - przekazał amerykański resort bezpieczeństwa krajowego (DHS).

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Dają 1000 dolarów za wyjazd z kraju

Źródło:
PAP, Reuters

Ogłoszono przetarg na projekt i budowę odcinka autostrady A2 Biała Podlaska - Kijowiec. To pierwszy przetarg, który uwzględnia wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i umożliwia niedopuszczenie ofert wykonawców spoza UE.

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Autostrada A2. Pierwszy taki przetarg

Źródło:
PAP

Właściciel działki będzie mógł wyciąć drzewo, jeśli w czasie 35 dni od takiego wniosku odpowiedni organ nie zgłosi sprzeciwu - wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu.

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Wycięcie drzewa na posesji. Nowy plan rządu

Źródło:
PAP

- Jeśli spojrzeć na jedno wspólne wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć, to jak można utrzymać dziennikarstwo. Jeśli chcemy utrzymać dziennikarstwo na dużą skalę, potrzebujemy przychodów z reklam - stwierdził w rozmowie z TVN24 BiS Vincent Peyregne, Chief Executive Officer w WAN-IFRA, podczas trwającego w Krakowie 76. Światowego Kongresu Mediów.

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Media na całym świecie mają ten sam problem. "Przychody te są przechwytywane"

Źródło:
tvn24.pl