Potwierdź, że masz legalne oprogramowanie "w ciągu 14 dni". Czy musisz odpowiadać?

BSA zajmuje się m.in. promocją legalnego oprogramowania

Pięć lat więzienia. Tyle grozi za posiadanie nielegalnego oprogramowania. M.in. tego dowie się przedsiębiorca czy szef innej organizacji po przeczytaniu maila od BSA The Software Alliance. Znajdzie w nim też druk, w którym miałby oświadczyć, że używane przez niego oprogramowanie jest legalne. Potem odesłać je do BSA w ciągu 14 dni. Oczywiście dobrowolnie, jak zaznaczają autorzy maila, powołujący się na związki z policją i urzędami skarbowymi. Co zrobić z taką wiadomością? Przestraszyć się, odpowiedzieć, ignorować?

Business Software Alliance (BSA) to organizacja skupiająca największych producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego. Jak deklaruje na swojej stronie internetowej, jej główną misją jest "promowanie długofalowego rozwoju środowiska prawnego i legislacyjnego sprzyjającego rozwojowi rynku informatycznego oraz reprezentowanie interesów swoich członków na całym świecie".

BSA działa też - jak przekonuje - na rzecz "ochrony praw własności intelektualnej producentów oprogramowania i wprowadzania stosownego prawa oraz promuje jego przestrzeganie". Wśród członków BSA są - według danych ze strony internetowej - tacy giganci jak Apple, IBM, DELL, Intel czy Microsoft.

"W ciągu 14 dni od dnia otrzymania listu"

Poniżej publikujemy jeden z komunikatów wysyłanych przez BSA do przedsiębiorców. Już na początku organizacja powołuje się na współpracę m. in. z policją. Cytuje artykuły kodeksu karnego dotyczące używania nielegalnego oprogramowania. "W ramach programu antypirackiego (...) codziennie otrzymujemy zgłoszenia przypadków tzw. piractwa komputerowego w firmach" - pisze BSA.

I dodaje: "BSA przekazuje stosowne zawiadomienia do Policji (...). Dzięki danym pozyskanym przez BSA oraz własnym informacjom Policji, niemal każdego tygodnia mają miejsce przeszukania w firmach w celu ujawnienia przestępstw związanych z uzyskaniem programu komputerowego bez zgody podmiotu uprawnionego (...)".

Organizacja informuje też, że często o informację proszą ją "organy państwowe (tj. Policja, urzędy celne, urzędy kontroli skarbowej)", które prowadzą postepowania ws. legalności oprogramowania.

W związku z tym BSA "w celu zapewnienia wiarygodnych informacji" tym instytucjom zwraca się "z prośbą o potwierdzenie posiadania wyłącznie legalnego oprogramowania". Przedsiębiorca, który otrzymał maila miałby wypełnić, podpisać i przesłać pod podany e-mail załączony w wiadomości druk oświadczenia. Wszystko w ciągu 14 dni od dnia otrzymania maila od BSA.

Przedstawiciel BSA w Polsce Bartłomiej Witucki w rozmowie z tvn24.pl podkreśla, że organizacja zwraca się do firm "z prośbą" a nie żądaniem o kontakt. - Co więcej, w stopce listu jest zawarta informacja, że przesłanie nam oświadczenia o legalności oprogramowania jest całkowicie dobrowolne - zaznacza.

Policji BSA "nie przeszkadza"

BSA cytuje przepis 278 kodeksu karnego. Kara, jaką przewiduje on za używanie nielegalnego oprogramowania, to do 5 lat więzienia. Ściganiem tego typu przestępstw zajmuje się zaś m. in. policja, na współpracę z którą powołuje się organizacja.

- BSA reprezentuje producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego. Nie mamy z nią podpisanego żadnego porozumienia o specjalnej, zinstytucjonalizowanej współpracy – mówi portalowi tvn24.pl rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Sokołowski. Przyznaje, że ostatnio BSA zwracało się np. do Komendy Głównej Policji o dane dotyczące przestępczości intelektualnej do swojego opracowania.

Sokołowski zastrzega jednak, że policji "nie przeszkadza", jeśli ktoś informuje ją o przestępstwie i jeśli mówi o konsekwencjach łamania prawa. - To ma walor edukacyjny - dodaje rzecznik.

Kilkakrotnie w ciągu ostatnich dni pytaliśmy policję o dane dotyczące zawiadomień składanych przez BSA lub jej członków oraz czy policja podejmuje na tej podstawie działania. Niestety, do chwili publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Witucki zapewnia, że współpraca z policją "jest faktem". - Członkowie BSA mają status pokrzywdzonych w setkach postępowań karnych. Współpraca BSA i naszych członków z organami ścigania na etapie postępowań przygotowawczych jest faktem. W ramach programu BSA otrzymujemy w ciągu roku ogromną liczbę zapytań ze strony policji i zawsze współpracujemy z organami ścigania udzielając stosownych odpowiedzi - deklaruje.

Eksperci: Reklama, retoryka marketingowa

Co zatem zrobić: odpowiadać na takie wezwania, jak to od BSA czy nie? Zapytaliśmy ekspertów.

- Maile tego typu należy traktować jako wiadomości stricte reklamowe i albo zignorować, albo - jeśli z jakiegoś powodu oferta danej firmy wydaje nam się atrakcyjna - skorzystać z jej usług - ocenia w rozmowie z tvn24.pl Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa Niebezpiecznik.pl. - Na szczęście jednak w Polsce nie ma obowiązku odpowiadania na reklamy przesyłane e-mailem, ani nakazu spełniania próśb, które w nich się zawierają - dodaje.

A Przemysław Pająk z portalu SpidersWeb ocenia: - Moim zdaniem można nie odpowiadać na tego typu maile, ze względu na niejasną wykładnię prawa w tej kwestii. W Polsce nie jest do końca czytelna sprawa, czy takie działania są legalne, czy nie.

Odnosząc się do treści komunikatu Pająk podkreśla, że to typowa "retoryka marketingowa".

BSA: Działania przedsiębiorcy nie muszą prowadzić do zakupu Przedsiębiorcy piszą

Co BSA odpowiada na ewentualne zarzuty, że celem jej akcji może być nakłonienie do zakupu oprogramowania zrzeszonych w niej firm, a nie kontrola legalności? – Działania przedsiębiorcy nie muszą prowadzić o zakupu, a mogą ograniczyć się do usunięcia pirackich kopi – zapewnia Witucki.

I wyjaśnia: - Celem kampanii jest skłonienie przedsiębiorców do samodzielnej weryfikacji legalności posiadanego oprogramowania, a w wypadku, gdy przyniesie ona pozytywny wynik pisemne potwierdzenie posiadania wyłącznie legalnego oprogramowania. Naszą kampanię trudno zatem uznać za egzekwowanie prawa czy kontrolę legalności.

Przedstawiciel BSA przyznaje też, że nieudzielenie odpowiedzi nie ma dla adresata wiadomości żadnych skutków. - W ramach tej kampanii nie kontaktujemy się ponownie - zapewnia. Dodaje, że jeśli tak się zdarzy, będzie to jedynie wynik tego, że organizacja korzysta z usług kilku dostawców baz adresowych.

Podkreśla, że tzw. emailing "to jedna z metod komunikacji" (organizacja jest też m.in. inicjatorem kampanii telewizyjnej "Zgłoś nielegalne oprogramowanie"). Dodaje, że zważywszy, iż posiadanie programu komputerowego bez licencji jest karalne, działania jego organizacji "wspierają przeciwdziałanie przestępczości w tym zakresie".

Witucki zapewnia, że firmy przesyłają do BSA oświadczenia. - W tej chwili nie potrafię podać dokładniej liczby, jeszcze nie otrzymałem raportu końcowego - mówi. Dodaje, że oświadczenia będą miały wpływ na ocenę wiarygodności ewentualnych późniejszych zgłoszeń ws. domniemanego piractwa w danej firmie. Kampania BSA, jak mówi, dotarła nawet do kilkuset tysięcy firm.

Autor: Michał Niemczak / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg