Potwierdź, że masz legalne oprogramowanie "w ciągu 14 dni". Czy musisz odpowiadać?

BSA zajmuje się m.in. promocją legalnego oprogramowania

Pięć lat więzienia. Tyle grozi za posiadanie nielegalnego oprogramowania. M.in. tego dowie się przedsiębiorca czy szef innej organizacji po przeczytaniu maila od BSA The Software Alliance. Znajdzie w nim też druk, w którym miałby oświadczyć, że używane przez niego oprogramowanie jest legalne. Potem odesłać je do BSA w ciągu 14 dni. Oczywiście dobrowolnie, jak zaznaczają autorzy maila, powołujący się na związki z policją i urzędami skarbowymi. Co zrobić z taką wiadomością? Przestraszyć się, odpowiedzieć, ignorować?

Business Software Alliance (BSA) to organizacja skupiająca największych producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego. Jak deklaruje na swojej stronie internetowej, jej główną misją jest "promowanie długofalowego rozwoju środowiska prawnego i legislacyjnego sprzyjającego rozwojowi rynku informatycznego oraz reprezentowanie interesów swoich członków na całym świecie".

BSA działa też - jak przekonuje - na rzecz "ochrony praw własności intelektualnej producentów oprogramowania i wprowadzania stosownego prawa oraz promuje jego przestrzeganie". Wśród członków BSA są - według danych ze strony internetowej - tacy giganci jak Apple, IBM, DELL, Intel czy Microsoft.

"W ciągu 14 dni od dnia otrzymania listu"

Poniżej publikujemy jeden z komunikatów wysyłanych przez BSA do przedsiębiorców. Już na początku organizacja powołuje się na współpracę m. in. z policją. Cytuje artykuły kodeksu karnego dotyczące używania nielegalnego oprogramowania. "W ramach programu antypirackiego (...) codziennie otrzymujemy zgłoszenia przypadków tzw. piractwa komputerowego w firmach" - pisze BSA.

I dodaje: "BSA przekazuje stosowne zawiadomienia do Policji (...). Dzięki danym pozyskanym przez BSA oraz własnym informacjom Policji, niemal każdego tygodnia mają miejsce przeszukania w firmach w celu ujawnienia przestępstw związanych z uzyskaniem programu komputerowego bez zgody podmiotu uprawnionego (...)".

Organizacja informuje też, że często o informację proszą ją "organy państwowe (tj. Policja, urzędy celne, urzędy kontroli skarbowej)", które prowadzą postepowania ws. legalności oprogramowania.

W związku z tym BSA "w celu zapewnienia wiarygodnych informacji" tym instytucjom zwraca się "z prośbą o potwierdzenie posiadania wyłącznie legalnego oprogramowania". Przedsiębiorca, który otrzymał maila miałby wypełnić, podpisać i przesłać pod podany e-mail załączony w wiadomości druk oświadczenia. Wszystko w ciągu 14 dni od dnia otrzymania maila od BSA.

Przedstawiciel BSA w Polsce Bartłomiej Witucki w rozmowie z tvn24.pl podkreśla, że organizacja zwraca się do firm "z prośbą" a nie żądaniem o kontakt. - Co więcej, w stopce listu jest zawarta informacja, że przesłanie nam oświadczenia o legalności oprogramowania jest całkowicie dobrowolne - zaznacza.

Policji BSA "nie przeszkadza"

BSA cytuje przepis 278 kodeksu karnego. Kara, jaką przewiduje on za używanie nielegalnego oprogramowania, to do 5 lat więzienia. Ściganiem tego typu przestępstw zajmuje się zaś m. in. policja, na współpracę z którą powołuje się organizacja.

- BSA reprezentuje producentów oprogramowania i sprzętu komputerowego. Nie mamy z nią podpisanego żadnego porozumienia o specjalnej, zinstytucjonalizowanej współpracy – mówi portalowi tvn24.pl rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Sokołowski. Przyznaje, że ostatnio BSA zwracało się np. do Komendy Głównej Policji o dane dotyczące przestępczości intelektualnej do swojego opracowania.

Sokołowski zastrzega jednak, że policji "nie przeszkadza", jeśli ktoś informuje ją o przestępstwie i jeśli mówi o konsekwencjach łamania prawa. - To ma walor edukacyjny - dodaje rzecznik.

Kilkakrotnie w ciągu ostatnich dni pytaliśmy policję o dane dotyczące zawiadomień składanych przez BSA lub jej członków oraz czy policja podejmuje na tej podstawie działania. Niestety, do chwili publikacji tego tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Witucki zapewnia, że współpraca z policją "jest faktem". - Członkowie BSA mają status pokrzywdzonych w setkach postępowań karnych. Współpraca BSA i naszych członków z organami ścigania na etapie postępowań przygotowawczych jest faktem. W ramach programu BSA otrzymujemy w ciągu roku ogromną liczbę zapytań ze strony policji i zawsze współpracujemy z organami ścigania udzielając stosownych odpowiedzi - deklaruje.

Eksperci: Reklama, retoryka marketingowa

Co zatem zrobić: odpowiadać na takie wezwania, jak to od BSA czy nie? Zapytaliśmy ekspertów.

- Maile tego typu należy traktować jako wiadomości stricte reklamowe i albo zignorować, albo - jeśli z jakiegoś powodu oferta danej firmy wydaje nam się atrakcyjna - skorzystać z jej usług - ocenia w rozmowie z tvn24.pl Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa Niebezpiecznik.pl. - Na szczęście jednak w Polsce nie ma obowiązku odpowiadania na reklamy przesyłane e-mailem, ani nakazu spełniania próśb, które w nich się zawierają - dodaje.

A Przemysław Pająk z portalu SpidersWeb ocenia: - Moim zdaniem można nie odpowiadać na tego typu maile, ze względu na niejasną wykładnię prawa w tej kwestii. W Polsce nie jest do końca czytelna sprawa, czy takie działania są legalne, czy nie.

Odnosząc się do treści komunikatu Pająk podkreśla, że to typowa "retoryka marketingowa".

BSA: Działania przedsiębiorcy nie muszą prowadzić do zakupu Przedsiębiorcy piszą

Co BSA odpowiada na ewentualne zarzuty, że celem jej akcji może być nakłonienie do zakupu oprogramowania zrzeszonych w niej firm, a nie kontrola legalności? – Działania przedsiębiorcy nie muszą prowadzić o zakupu, a mogą ograniczyć się do usunięcia pirackich kopi – zapewnia Witucki.

I wyjaśnia: - Celem kampanii jest skłonienie przedsiębiorców do samodzielnej weryfikacji legalności posiadanego oprogramowania, a w wypadku, gdy przyniesie ona pozytywny wynik pisemne potwierdzenie posiadania wyłącznie legalnego oprogramowania. Naszą kampanię trudno zatem uznać za egzekwowanie prawa czy kontrolę legalności.

Przedstawiciel BSA przyznaje też, że nieudzielenie odpowiedzi nie ma dla adresata wiadomości żadnych skutków. - W ramach tej kampanii nie kontaktujemy się ponownie - zapewnia. Dodaje, że jeśli tak się zdarzy, będzie to jedynie wynik tego, że organizacja korzysta z usług kilku dostawców baz adresowych.

Podkreśla, że tzw. emailing "to jedna z metod komunikacji" (organizacja jest też m.in. inicjatorem kampanii telewizyjnej "Zgłoś nielegalne oprogramowanie"). Dodaje, że zważywszy, iż posiadanie programu komputerowego bez licencji jest karalne, działania jego organizacji "wspierają przeciwdziałanie przestępczości w tym zakresie".

Witucki zapewnia, że firmy przesyłają do BSA oświadczenia. - W tej chwili nie potrafię podać dokładniej liczby, jeszcze nie otrzymałem raportu końcowego - mówi. Dodaje, że oświadczenia będą miały wpływ na ocenę wiarygodności ewentualnych późniejszych zgłoszeń ws. domniemanego piractwa w danej firmie. Kampania BSA, jak mówi, dotarła nawet do kilkuset tysięcy firm.

Autor: Michał Niemczak / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Firma Northvolt kończy działalność związaną z rozwojem i produkcją magazynów energii w Gdańsku - ogłosili przedstawiciele firmy. Jak dodano, koncern szuka kupca na zakład w tym mieście.

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Firma zamyka fabrykę w Polsce. "Trudna decyzja"

Źródło:
PAP

Orange Polska ostrzega przed SMS-ami, w których oszuści podszywają się pod tego operatora. Wiadomości dotyczą rzekomej konieczności aktywacji konta.

Uwaga na takie SMS-y

Uwaga na takie SMS-y

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o przekroczeniu dopuszczalnego poziomu pestycydu w herbacie czarnej liściastej. "Nie należy spożywać partii produktów określonych w komunikacie" - zaapelował GIS.

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Partie herbaty wycofane ze sklepów. "Zagrożenie dla zdrowia"

Źródło:
tvn24.pl

Aż 5,5 tysiąca miejsc pracy ma zostać zlikwidowanych w zakładach niemieckiego producenta części samochodowych Bosch.

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Gigant zapowiada ogromne zwolnienia

Źródło:
PAP

Minister spraw wewnętrznych Tomasz Siemoniak podpisał rozporządzenie wprowadzające obowiązek stosowania czujek pożarowych w lokalach mieszkalnych. "Nadrzędnym celem tej zmiany jest ograniczenie liczby ofiar śmiertelnych i osób rannych w pożarach oraz zatruć tlenkiem węgla, czyli czadem" - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Wiceprezes Microsoftu Brad Smith zaapelował do Donalda Trumpa o "silniejsze przeciwdziałanie" cyberatakom Chin, Rosji oraz Iranu w związku z falą finansowanych przez te kraje ataków hakerskich. Jak dodał, choć administracja Joe Bidena poczyniła postępy w zakresie cyberbezpieczeństwa, to "konieczne są dalsze działania".

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Wiceprezes giganta apeluje do Trumpa

Źródło:
PAP

Amerykański przedsiębiorca z Miami, Stephen P. Lynch, stara się kupić gazociąg Nord Stream 2, uszkodzony w 2022 roku w wyniku aktu sabotażu - powiadomił w piątek dziennik "Wall Street Journal". Lynch uważa, że przejęcie gazociągu odpowiada interesom USA w perspektywie długookresowej i zwiększa szanse na pokój w Ukrainie.

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Przedsiębiorca z Miami chce kupić Nord Stream 2

Źródło:
PAP

Osiem modeli, łącznie 378 samochodów osobowych marki Volvo zostało objętych przez producenta kampanią naprawczą - poinformował UOKiK. Jak podano, pedał hamulca mógł zostać zamontowany niezgodnie ze specyfikacją producenta.

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Volvo wzywa do warsztatów. Problem z hamulcem

Źródło:
tvn24.pl

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy powodziowej bez poprawek. Przewiduje ona ułatwienia w udzielaniu pomocy osobom i instytucjom, które ucierpiały we wrześniowej powodzi w południowo-zachodniej Polsce.

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Pomoc dla powodzian. Jest decyzja Senatu

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski, mBank, Bank Pocztowy i Velo Bank - klienci tych banków muszą się przygotować na utrudnienia z powodu prac serwisowych zaplanowanych na najbliższe dni. W niektórych przypadkach pojawią się trudności z aplikacją, płatnościami, a także wypłatą pieniędzy z bankomatów.

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Utrudnienia w bankach. "Płatność nie będzie możliwa"

Źródło:
tvn24.pl

Cyfrowi wydawcy są zaniepokojeni. Google zapowiedział testowe usunięcie z wyszukiwarki treści publikowanych przez media informacyjne. Zmiana ma dotyczyć jednego procenta użytkowników, ale i tak to ruch niepokojący, pewnego rodzaju presja i straszak. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

"Mały test, który jest bardzo dużym ostrzeżeniem"

Źródło:
TVN24

W miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców zostanie wprowadzony obowiązek ustanawiania stref czystego transportu w przypadku przekroczenia dopuszczalnego poziomu dwutlenku azotu w powietrzu - wynika z nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych uchwalonej w czwartek przez Sejm.

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Sejm zadecydował w sprawie stref czystego transportu

Źródło:
PAP

Popyt na hydraulików i elektryków w tym roku jest rekordowy, a jego dynamika wciąż rośnie – wynika z danych Oferteo, przygotowanych dla "Rzeczpospolitej", która publikuje je w piątkowym wydaniu.

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Zapotrzebowanie na te usługi jest rekordowe. Nawet miesiąc oczekiwania

Źródło:
PAP

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm skierował w czwartek do prac w komisjach finansów i zdrowia dwa rządowe projekty zakładające obniżenie składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców oraz likwidację składki od zbycia środków trwałych. Izba odrzuciła w pierwszym czytaniu projekt poselski autorstwa PiS dotyczący składki.

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Co ze składką zdrowotną? Trzy pomysły, trzy decyzje

Źródło:
PAP

Finanse publiczne to nasze wspólne dobro, dlatego zwiększamy nad nimi niezależną i demokratyczną kontrolę - napisał na portalu X minister finansów Andrzej Domański. W czwartek Sejm uchwalił ustawę o Radzie Fiskalnej.

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Nowa instytucja w Polsce. "Zwiększamy kontrolę"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Gary Gensler, szef amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC), regulującej także rynek kryptowalut, zapowiedział w czwartek rezygnację ze stanowiska. Wcześniej Donald Trump deklarował, że zwolni go już "pierwszego dnia" swoich rządów.

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Szef SEC odchodzi. Ceny kryptowalut wystrzeliły

Źródło:
PAP

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Kumulacja rośnie do sześciu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 21 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rośnie

Kumulacja w Lotto rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Czwartkowe posiedzenie sejmowej komisji infrastruktury w sprawie problemów z pociągami Impuls firmy Newag zostało przerwane; ma być wznowione po zaproszeniu na nie przedstawicieli służb, między innymi ABW i CBA. Dyskusję wzbudziła obecność członków grupy hakerskiej i brak przedstawicieli Newagu.

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Byli hakerzy, nie było przedstawicieli firmy. Posiedzenie w sprawie awarii pociągów przerwane

Źródło:
PAP

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl