- Oceny sytuacji w przedsiębiorstwach w IV kwartale 2007 roku i prognozy na I kwartał br. sugerują utrzymanie bardzo dobrej koniunktury gospodarczej - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego "Informacja o kondycji sektora przedsiębiorstw".
NBP zaznacza, że choć na rynku panuje bardzo duża niepewność co do przyszłych tendencji w gospodarce, to ankietowani przedsiębiorcy utrzymali wysoki optymizm. Dotyczy on zwłaszcza bieżącej i przyszłej sytuacji ekonomicznej, prognoz popytu i produkcji, planowanej działalności inwestycyjnej oraz prognoz zwiększenia zatrudnienia. Dla przedsiębiorców poważnym problemem jest oczekiwany znaczący wzrost cen surowców i materiałów wykorzystywanych do produkcji oraz kosztów pracy.
Dobrze natomiast oceniali oni popyt w IV kwartale ub.r. na swoje towary i usługi, zwracając przy tym uwagę na niewielki wzrost bariery popytu oraz niewielki wzrost zapasów produktów gotowych.
Bolączki polskiego biznesu
Największą przeszkodą dla przedsiębiorców jest malejąca opłacalność eksportu. Zwracają też uwagę na zagrożenie taniejącym importem. Spadek optymizmu zanotowali przede wszystkim eksporterzy z wyższym niż 50-proc. udziałem eksportu w przychodach.
W I kwartale br. przedsiębiorcy zamierzają nadal zwiększać zatrudnienie. Jednocześnie nieznacznie zmniejszyła się w relacji do poprzedniego kwartału bariera braku rąk do pracy.
W budownictwie przestała powiększać się bariera niedostatecznej liczby pracowników, jednak ten sektor najczęściej wskazuje na problem braku rąk do pracy. Wzrost trudności z pozyskaniem pracowników odnotowały pozostałe firmy usługowe (poza budownictwem, handlem i transportem).
Firmy zamierzają zwiększać płace, głównie w usługach. Presja na wzrost płac może powodować pogorszenie się pozycji konkurencyjnej przedsiębiorstw decydujących się na podwyższenie płac. Nowe inwestycje planują rozpocząć zwłaszcza firmy duże i bardzo duże oraz firmy z sektora publicznego.
NBP zwrócił jednak uwagę, że w kolejnych miesiącach roku inwestycje mogą nieco osłabnąć, bo większość planowanych inwestycji ma zacząć się w I kwartale br.
W strukturze finansowania inwestycji zwiększył się udział środków własnych, spadł zaś odsetek projektów finansowanych kredytem bankowym. Jednocześnie firmy mają coraz większe obawy co do dalszego wzrostu ceny kredytu.
Źródło: PAP, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24