NBP da budżetowi prezent. Prawie 4 mld zł

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Budżet dostaje co roku 95 proc. zysku NBP z poprzedniego roku

3,96 mld zł - tyle dostanie tegoroczny budżet z zeszłorocznego zysku Narodowego Banku Polskiego. We wtorek Komitet Stały Rady Ministrów przyjął sprawozdanie finansowe NBP za 2009 rok - poinformował członek zarządu NBP Zdzisław Sokal.

- Komitet Stały Rady Ministrów przyjął dzisiaj na posiedzeniu sprawozdanie finansowe Narodowego Banku Polskiego za 2009 rok - powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji Sokal.

Cały zysk NBP za zeszły rok wyniósł 4,166 mld zł. Budżet państwa, po tym jak sprawozdanie zostanie przyjęte przez Radę Ministrów, zostanie dofinansowany z tego tytułu 95 proc. wysokości zysku. Daje to ok. 3,96 mld zł.

Skąd się wzięło 4.166 mld zł

Sprawozdanie z wynikiem 4,166 mld zł przyjęła RPP na kwietniowym posiedzeniu. Wcześniej między rządem a NBP trwał konflikt o wysokość zysku NBP. Rada była w tej kwestii także podzielona. Część członków uważała, że należy zatwierdzić sprawozdanie, a w nim wyliczenia tragicznie zmarłego prezesa Sławomira Skrzypka, dające budżetowi 4,2 miliarda złotych z zysku banku centralnego. Tak też się ostatecznie stało.

Druga grupa była zdania, że konieczne jest ponowne wyliczenie rezerwy walutowej, bo miało to być elementem kompromisu pomiędzy zarządem banku a RPP. W tym drugim wypadku byłaby szansa, że budżet zostanie zasilony wyższą kwotą. Jednak w głosowaniu większościowym sprawozdanie zostało przyjęte.

Obliczenie zysku NBP nie jest sprawą prostą, bowiem głównie wynika on z różnic kursów walutowych, tworzenie rezerw na wahania kursów walut w przyszłości bądź w końcu - rozwiązywania tych rezerw. Ostateczny wynik zależy zatem w dużym stopniu od kształtowania się kursów walut, metodologii, oceny ryzyka zmian kursów w przyszłości i przyjętych zasad ostrożności.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24