Naszą koleją pokieruje finansista

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24/Fotorzepa/Forum/Szymon LaszewskiNowym prezesem PKP SA ma prawdopodobnie zostać Jakub Karnowski

Zmiany w kierownictwie kolei. W czwartek minister transportu Sławomir Nowak ma spotkać się z dotychczasowym szefostwem PKP SA i zaprezentować kandydata na nowego prezesa spółki. Zostanie nim prawdopodobnie Jakub Karnowski - finansista, do ubiegłego tygodnia szef PKO TFI. Nigdy nie związany z koleją. Jak nieoficjalnie ustaliła TVN CNBC, Karnowski posadę przyjął.

Już wcześniej Nowak zapowiadał, że w kierownictwie PKP szykują się radykalne zmiany. Jak mówił, kolej potrzebuje profesjonalistów, choć - zaznaczał - niekoniecznie wprost z branży kolejowej. - Być może trzeba wpuścić świeże powietrze do tej branży, również zwłaszcza do spółki PKP, która dziś jest bardzo poważnie zadłużona i ma bardzo duże potrzeby rozwojowe - wyjaśniał Nowak podczas konferencji prasowej z okazji zakończenia budowy nowego terminalu w Gdańsku.

Według TVN CNBC, fakt, że Jakub Karnowski nigdy nie był związany z koleją, zarówno eksperci, i byli współpracownicy uważają za ogromną zaletę.

Jakub Karnowski - czyli kto?

Jakub Karnowski jest doktorem nauk ekonomicznych. Ukończył warszawską SGH oraz MBA University of Minnesota (USA). Posiada również tytuł Chartered Financial Analyst (CFA) nadany przez amerykański CFA Institute, potwierdzający kwalifikacje w zakresie doradztwa inwestycyjnego. Obecnie jest adiunktem w Kolegium Analiz Ekonomicznych Szkoły Głównej Handlowej.

W latach 1997-2000 był szefem gabinetu politycznego oraz doradcą ministra finansów. Był współtwórcą ustawy o pożyczkach i kredytach studenckich. W 2002 r. wygrał otwarty konkurs na dyrektora Departamentu Zagranicznego NBP, gdzie pracował do 2003 roku. Wcześniej jako Doradca Prezesa NBP był odpowiedzialny za sprawy związane z euro. W latach 2003-2008 pracował w Grupie Banku Światowego w Waszyngtonie na stanowisku zastępcy dyrektora wykonawczego. Od 2008 r. był prezesem zarządu PKO TFI.

Źródło: TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Fotorzepa/Forum/Szymon Laszewski