Początek roku to czas podsumowań i plebiscytów. Wybrano już najlepszych 2007 roku, ale i najgorszych. Portal zlastrona.org w zorganizowanym rankingu ZłaStronaFestiwal wybrała sześć stron www, które zdaniem jurorów nie powinny się znaleźć w internecie.
"Zbyt często zapominamy o tych, którzy najbardziej potrzebują pomocy. Musimy ich wspólnie zmotywować do jeszcze bardziej wytężonej pracy, by wreszcie udało im się czegoś dobrego dokonać" - tak pomysłodawcy akcji opisują motywację, która im przyświecała w tworzeniu rankingu.
W pięciu kategoriach kapituła zlastrona.org przyznała sześć nagród w kategoriach:
- całokształt - najgorsza wydajność - najgorsza kampania/hasło/logo - najgorsza użyteczność - najgorsza dostępność - faworyt publiczności
Zwycięzcą w kategorii całokształt został web4all
Firma Web4all, jak czytamy na jej stronie internetowej, zajmuje się produkcją serwisów www. Jej hasło reklamowe: "najlepiej, najszybciej i najtaniej". Już strona główna zaskakuje mieniącymi się w oczach kalejdoskopami. Idąc dalej możemy poczytać o produktach firmy słuchając jednocześnie muzyki symfonicznej. Twórcom dziękujemy za „obciachowy” serwis, który wskazuje nam najbardziej niewłaściwą drogę - pisze w uzasadnieniu przyznania nagrody zlastrona.org.
Zwycięzcą w kategorii najgorsza wydajność zostaje nasza-klasa.pl
Nasza klasa to serwis społecznościowy, na którym internauci odnajdują swoich znajomych ze szkolnych lat - od szkoły podstawowej po uczelnię wyższą. Miliony użytkowników mają problemy z publikacją swoich danych osobowych. Tysiące kompromitujących zdjęć nie zostaną opublikowane. Nie można się umówić ze znienawidzonymi koleżankami z podstawówki, by opowiedzieć im o mężu-biznesmenie. Serwery nie wytrzymują obciążenia. Nasza-klasa jest niedostępna.
Zwycięzcą w kategorii najgorsza kampania/hasło/logo zostaje interia.pl
Interia.pl to jeden z większych internetowych portali informacyjno-tematycznych. Strona reklamuje się jako „Las Vegas wśród portali”. „Las Vegas wśród portali” - pierwsze skojarzenie? Brak. Drugie skojarzenie? Brak. Trzecie skojarzenie – kto to wymyślił i co to ma znaczyć? Oto nasza odpowiedź: „Zła strona Elvis internetu”?!
Zwycięzcą w kategorii użyteczność zostaje plusgsm.pl za swoją stronę EBOK
EBOK to dość skomplikowane Elektoniczne Biuro Obsługi Klienta sieci telefonii komórkowej Plus. Plus używa swojego EBOK w zupełnie innych celach niż zamierzony. Na myśl przychodzi kilka rozwinięć skrótu. Pomijając wulgarne zostaje: Elektroniczny Bubel Odstraszający Klientów.
Zwycięzcą w kategorii najgorsza dostępność zostaje itvp.pl
Itvp.pl jest portalem internetowym kanałów i programów TVP. Publikacja "Życia Warszawy" o dostępności serwisów itvp.pl otworzyła wielu ludziom oczy. Produkcje finansowane z publicznych pieniądzy można oglądać jedynie pod systemem operacyjnym Windows z zainstalowaną przeglądarką Internet Explorer. Za nasze podatki wspiera się monopol Microsoftu.
Zwycięzcą w kategorii faworyt publiczności zostaje tajemniczy saender
Strona główna fotograficznego portalu Marka Saendera przypomina trochę grę komputerową. Chcialibyśmy nagrodzić również mniej znanych szerokiej publiczności autorów stron. Kapituła w tym roku zdecydowała się nagrodzić artystę ukrywającego się pod pseudonimem Saender. Adres w domenie art.pl – zgroza.
Czym jest złastrona.org
Powstała z końcem roku. Jest otwartym, edukacyjnym projektem internetowym. Uczy jak unikać użytecznościowych i funkcjonalnych błędów współczesnego internetu.
Źródło: tvn24.pl, TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24