Ważna zmiana w programie "Mój Prąd". Zapowiedź minister klimatu

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP
Kowalczyk o programie "Mój Prąd" (materiał z sierpnia 2022)
Kowalczyk o programie "Mój Prąd" (materiał z sierpnia 2022)tvn24
wideo 2/6
tvn24Kowalczyk o programie "Mój prąd"

W kwietniu ruszy piąta edycja programu "Mój Prąd", w ramach której współfinansowane będą obok fotowoltaiki także pompy ciepła czy kolektory słoneczne - poinformowała minister klimatu Anna Moskwa.

Minister mówiła w niedzielę, że nieprzypadkowo tematem spotkania w Kozienicach jest bezpieczeństwo energetyczne kraju.

- Tutaj (w Kozienicach – red.) bije ta prawa komora bezpieczeństwa energetycznego Polski. To tutaj jest najnowocześniejszy w Europie i jeden z nowocześniejszych w świecie, wielki blok węglowy o mocy ponad 1000 MW – zauważyła Moskwa, mówiąc o roli, jaką odgrywa w polskiej energetyce elektrownia Kozienice. Minister zaznaczyła, że 14 proc. krajowej energii płynie właśnie stąd.

Zapewniła, że Polska jest bezpieczna pod względem energetycznym i nie zależy od rosyjskich surowców.

Według niej Polacy, najlepiej spośród innych państw, przeszli kryzys energetyczny, m.in. dzięki dodatkom na węgiel czy na inne źródła ogrzewania oraz poprzez zamrożenie cen gazu i energii.

Nowa edycja programu "Mój Prąd"

Na spotkaniu w Kozienicach minister poinformowała, że od kwietnia rusza nowa edycja programu "Mój Prąd". - Będzie można z niego sfinansować oprócz instalacji fotowoltaicznej, także pompę ciepła albo kolektory słoneczne - oświadczyła Moskwa. Jak poinformował 17 marca operator programu "Mój Prąd", Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, czwarty nabór wniosków o dofinansowanie w programie "Mój Prąd" został zamknięty z powodu wyczerpania się budżetu przewidzianego na wypłaty dotacji. NFOŚiGW zapowiedział, że przygotowuje ogłoszenie kolejnego naboru wniosków o dofinansowanie, którego szczegóły zostaną dopiero przedstawione. Minister klimatu zapowiedziała również, że najwcześniej pod koniec tego roku lub na początku 2024 r. powinien ruszyć program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego:  Jerome.Romme/Shutterstock

Pozostałe wiadomości