Najnowsze

Miliony od gminy za wypadki. Tylko nieliczne mają ubezpieczenia

Najnowsze

TVN 24Za wypadki w szkole odpowiada gmina

Gminy płacą coraz wyższe odszkodowania i zadośćuczynienia za szkody wynikłe z zaniedbań funkcjonariuszy lub podległych im instytucji. Chodzi m.in. o wypadki na wycieczce, basenie, zimowisku czy w szkole - donosi "Rzeczpospolita".

Podstawą odpowiedzialności gminy są przepisy ogólne kodeksu cywilnego, ale i przepisy ustawy o samorządzie gminnym, drogach publicznych, o kulturze fizycznej.

Obowiązkowe ubezpieczenie

Piętą achillesową samorządów jest jednak oświata. Z przepisów ustawy o systemie oświaty wynika, że to organ prowadzący szkołę odpowiada za bezpieczne warunki nauki. Gminy prowadzą zaś żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne. I odpowiadają za zaniedbania, do których może dojść na terenie tych placówek.

Przed sądami toczy się kilkadziesiąt spraw, w których pozwane są gminy. Nieliczne wykupują ubezpieczenia OC lub rozszerzają polisy o kolejne ryzyka. Zazwyczaj te, które się procesują lub przegrały procesy.

- Wymagamy, aby wszystkie stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, z którymi współpracujemy przy organizacji wypoczynku, imprez sportowych czy kulturalnych, miały ubezpieczenia - mówi Jan Plutowski, wicewójt Kobylnicy.

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24