Gościem programu "Milion w portfelu" był Piotr Sawala wiceprezes W Investments. Łączna wartość portfela od początku udziału w programie wzrosła o 85,81 proc.
Komentarz Piotra Sawali:
Ostatnia edycja przyniosła satysfakcjonującą stopę zwrotu portfela w wysokości 4,14%. Poprawnie przeprowadzona selekcja akcji notowanych na polskim rynku pozwoliła na osiągnięcie zysku pomimo dużej zmienności indeksów w tym okresie. Dobrze spisały się również fundusze alternatywne WI Inwestycje Selektywne oraz WI Inwestycje Rolne dokładając ponad 2 procent do wyniku portfela. Należy pamiętać, że głównym celem stawianym sobie przez zarządzającego jest ochrona kapitału a nie maksymalizacja zysku.
Do portfela w nowej edycji dołączam –w wysokości 29% procent wartości portfela - pozycje short na wybrane spółki z giełdy amerykańskiej – indeksu Nasdaq. Obserwując ich aktualne wyceny sięgające 1400 P/E w przypadku Tesli czy fakt trwałego nie osiągania zysku (jak w przypadku Twittera o kapitalizacji 30 mld USD), uznaję ich aktualne kursy za całkowicie oderwane od fundamentów – nawet jak na spółki z segmentu technologicznego. Biorąc pod uwagę historycznie najwyższą wycenę indeksu Nasdaq (P/E 22), fakt dobiegania końca cyklu 5 letniej hossy na giełdzie amerykańskiej, brak szerokości rynku (co widać szczególnie porównując rosnące notowania blue chipów i spadające małych i średnich spółek notowanych na indeksie RUSSELL 2000) oraz spodziewany koniec łagodnej polityki FED w zakresie dodruku pieniądza oraz niskich stóp procentowych zakładam pojawienie się w najbliższych miesiącach bessy, która w największym stopniu powinna dotknąć najdrożej wycenione spółki z Nasdaq.
Do portfela trafiają również trzy spółki z GPW, która w ostatnim okresie emanuje siłą– możliwe, że inwestorzy zagraniczni wykorzystują wyprzedaż na rynkach dojrzałych do zajmowania pozycji na mniejszych rynkach. W takim wariancie w przypadku braku silnej przeceny na rynku w USA, polski rynek powinien zachowywać się zdecydowanie lepiej od pozostałych rynków. W portfelu pozostają KRUK i KĘTY oraz dołącza STALPRODUKT umiejętnie zarabiający na drożejącym w bieżącym roku cynku.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat