W programie "Milion w portfelu" analizujemy portfel Wojciecha Łaciaka, analityka rynków finansowych.
Komentarz Wojciecha Łaciaka:
Najwyższe zyski tym razem wynikają w głównej mierze z dobrej selekcji aktywów udziałowych oraz z właściwej alokacji na rynek azjatycki. Gdyby nie załamanie na rynku franka, który pociągnął za sobą spadek cen akcji instytucji bankowych występujących w WIG20, zachowanie ETFa na nasz indeks blue chipów wyglądałoby zupełnie inaczej - a tak mamy rozbieżność wobec zachowania cen akcji innych dużych spółek, które znalazły się w portfelu. Negatywne implikacje przyniosła pasywna część związana z funduszem postawionym w stan likwidacji i przeszacowanym nim rozpoczęło się spieniężanie aktywów. Nieuregulowana sytuacja polityczna na Ukrainie również waży na długu międzynarodowym tego kraju. Odrzucając emocje uważam, że niezbędne wsparcie finansowe dla Ukrainy będzie dostarczone i to w szybkim tempie. Z kolei presja wew. ze strony korporacji rosyjskich na unormowanie sytuacji politycznej będzie również ważyć znacząco.
ZOBACZ PORTFEL WOJCIECHA ŁACIAKA Duże zmiany portfelowe. Nowe alokacje uwzględniają inwestycje w złoto, soft commodities, giełdę w Rosji, obligacje denominowane w walucie rosyjskiej, ale z ratingiem AAA (rentowność 12 proc.) emitowane przez Europejski Bank Inwestycyjny, krótką pozycję na obligacje w USA na długim końcu krzywej rentowności (w okolicach 7-10 lat) oraz zlecenia: wejścia w długie EURO versus CHF, kupno ropy naftowej po korekcie ostatnich wzrostów. Akcje spółek spod znaku blue chip zastąpią spółki mniejsze (koszyk akcji Trakcji, Unibepu oraz GPM Vindexus).
Sporą nowością może być zajęcie pozycji short na indeks SP500. Niewykluczone, że w krótkim terminie możemy mieć do czynienia z pogorszeniem nastrojów giełdowych w USA.
Autor: red. / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ