Microsoft uruchomi w Polsce swój pierwszy region przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej. Operator Chmury Krajowej zawarł strategiczne partnerstwo z amerykańskim gigantem.
"Partnerstwo z Microsoft to ważny etap w rozwoju Chmury Krajowej. Przekonaliśmy największą obecnie firmę technologiczną na świecie do ważnej inwestycji w Polsce. Działając razem, zwiększamy szanse na przyspieszenie transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw i administracji publicznej (...). Platforma chmurowa Azure i rozwiązania Microsoft 365 to świetne rozszerzenie naszej oferty" - powiedział, cytowany w komunikacie, prezes Operatora Chmury Krajowej Michał Potoczek.
"Jesteśmy zaufanym partnerem, który zapewnia bezpieczeństwo, pełną zgodność z lokalnymi regulacjami oraz lokalizację danych w Polsce. W tym kontekście decyzja Microsoft o utworzeniu tu pierwszego regionu przetwarzania danych w Europie Środkowo-Wschodniej doskonale współgra z naszą misją" - dodał.
"Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy"
Spółka podała, że nowe region data center dołączy do globalnej infrastruktury Microsoftu, w której skład wchodzi 59 regionów chmurowych zapewniających dostępność usługi Microsoft Azure w ponad 140 krajach. Umożliwi to lokalny dostęp do pełnej oferty usług w chmurze Microsoftu.
"Polska ma szansę być cyfrowym sercem Europy. Dlatego dzisiaj ogłaszamy partnerstwo z Operatorem Chmury Krajowej i największą w historii kraju inwestycję w technologię cyfrową wynoszącą 1 miliard dolarów" - powiedział dyrektor generalny polskiego oddziału Microsoftu Mark Loughran.
Umowa z Google
Partnerstwo z Microsoftem to kolejne strategiczne porozumienie zawarte przez Chmurę Krajową w ciągu półtora roku od ogłoszenia powołania spółki przez PKO BP i Polski Fundusz Rozwoju.
We wrześniu 2019 roku OChK podpisał umowę o strategicznym partnerstwie z Google, dzięki czemu w Polsce powstaje tzw. region Google Cloud, czyli hub infrastruktury technicznej i oprogramowania dla klientów z Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej.
Chmura Krajowa jest dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku. Działa w modelu multicloud, oferując zarówno własne produkty w ramach Platformy Chmury Krajowej, jak i rozwiązania globalnych dostawców chmury publicznej.
"OChK pomaga optymalizować procesy i koszty IT, skracając czas realizacji projektów i zwiększając efektywność działania. Świadczy usługi migracji i transformacji architektury IT. Doradza także w doborze rozwiązań z zakresu zaawansowanej analityki danych, sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego, optymalnych dla danej branży i etapu rozwoju" - czytamy w komunikacie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock