Amerykanie wybierają przy urnach nie tylko przyszłego prezydenta, ale i drogę, którą ma podążać tamtejsza gospodarka. - John McCain proponuje więcej gospodarczej wolności, wyborów, dobrobytu. Obama jest mniej szczodry - ocenia amerykański konserwatywny publicysta Deroy Murdock.
John McCain chce ratować konającą amerykańską gospodarkę przez zmniejszanie podatków. Jego konkurent Barack Obama chce je zwiększać - zauważa Deroy Murdock w tekście opublikowanym na stronie internetowej Real Clear Politics.
Republikanin proponuje zmniejszenie o połowę podatku od zysków kapitałowych i dywidendy - z 15 proc. do 7,5 proc. Demokrata mówi natomiast o zwiększeniu tych podatków z 15 proc. do 20. - zauważa Murdock.
John McCain zapowiada zmniejszenie podatku dochodowego od osób fizycznych z 35 proc. do 25 proc. Chce też zmniejszyć podatek spadkowy z 45 proc. do 15 proc. od majątku wycenionego powyżej 5 mln dol.
Według Obamy natomiast, stawki podatku dochodowego miałyby zostać zwiększone z 33 i 35 proc. do 36 i 39,6 proc. Ponadto chce utrzymać podatek spadkowy do 45 proc. od majątku wycenionego powyżej 3,5 mln dol.
Kto bardziej szczodry?
Zdaniem publicysty, Amerykanie wybierają między dwoma jasnymi i wyraźnymi wizjami gospodarki. - John McCain proponuje więcej wolności, wyborów i dobrobytu. Barack Obama jest mniej szczodry - tłumaczy Murdock.
Nie tylko gospodarka dzieli obu kandydatów. Jak zauważa dziennikarz, McCain i Obama różnią się także w kwestii systemu zdrowotnego. - Jeden z nich chce większej kontroli rządowej, drugi chce jej mniej. Jednak zarówno plan McCain'a, jak i Obamy oferuje opcje dla nieubezpieczonych, by byli chronieni. - ocenia Murdock.
Obama chce, aby rząd finansował podatki od pracodawców, którzy nie oferują ubezpieczenia dla pracowników. McCain zamierza zaś wprowadzić ulgi podatkowe dla osób fizycznych na zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.
Z kryzysem będą walczyć podobnie
Także zdaniem ekonomisty Leo Tilmana, obaj kandydaci będą budowali gospodarkę w odmienny sposób. - Poczatkowo obaj będą walczyć z kryzysem w podobny sposób. Wcześniej udzielili poparcia dla planu Paulsona - argumentuje Tilman. - To jednak działania krótkoterminowe. W dłuższym okresie ich polityka może znacznie się różnić - dodaje.
Czym jest RealClearPolitics?
Serwis RealClearPolitics.com uważany jest za niezależne forum politycznie, na którym swoją oceny przedstawiają znani amerykańscy publicyści.
Deroy Murdock jest amerykańskim felietonistą z Scripps Howard News Service, redaktorem National Review Online, wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Stanforda. Jego artykuły pojawiają się m.in. w The New York Post, The Boston Herald, The Washington Times.
Źródło: TVN CNBC, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes/TVN24