Sieć handlowa Marks & Spencer buduje na dachu swojego centrum dystrybucyjnego Castle Donington największą w Wielkiej Brytanii instalację solarną. Inwestycja ta wpisuje się w trend zapoczątkowany przez publikację rządowej strategii dla tego sektora.
Na dachu centrum dystrybucyjnego sieci o powierzchni 83,6 tys. m kwadratowych zainstalowanych zostanie ponad 24 tys. paneli fotowoltaicznych, które sprawią, że centrum mieszczące całość sprzedaży internetowej sieci, stanie się niemal samowystarczalne energetycznie.
Kolejne plany
To jednak nie koniec energetycznych planów sieci. Marks & Spencer planuje do 2020 roku zaspokoić połowę zapotrzebowania na energię swoich sklepów i centrów dystrybucyjnych ze źródeł odnawialnych. Spółka podpisała już umowy na odbiór energii z biogazowni a także planuje kolejne inwestycje solarne. Wśród Brytyjskich sieci handlowych inwestycje w energetykę solarną są na porządku dziennym. Już w 2007 roku Tesco wyposażyło w panele słoneczne centrum dystrybucyjne swojej nie działającej już amerykańskiej sieci Fresh & Easy. Była to wówczas największa instalacja tego typu w USA. Z kolei inna brytyjska sieć handlowa, Sainsbury's, jest w tej chwili największym operatorem dachowych instalacji solarnych w Europie. Do wiosny 2015 roku na dachach sklepów i centrów dystrybucyjnych sieci ma znaleźć się w sumie 170 tys. paneli fotowoltaicznych. W kwietniu tego roku brytyjski rząd ogłosił pierwszą w historii strategię dla sektora energetyki słonecznej. Według niej energetyka słoneczna ma nadal duży potencjał rozwoju w Wielkiej Brytanii. Celem rządu jest podwojenie liczby instalacji solarnych zamontowanych na dachach budynków mieszkalnych do 2015 roku. W chwili publikacji strategii było ich około 500 tysięcy.
Łatwiej o pozwolenia
Rząd zapowiedział także wprowadzenie ułatwień w uzyskiwaniu pozwoleń na zamontowanie dużych instalacji solarnych na dachach fabryk i innych zakładów przemysłowych. Według szacunków, gdyby takie instalacje powstały zaledwie na co szóstym zakładzie, ich moc równałaby się mocy dwóch elektrowni atomowych. Aby zachęcić przedsiębiorców do inwestowania w instalacje solarne, rząd ogłosił także program zamontowania paneli solarnych na dachach budynków rządowych w całym kraju. Mają one osiągnąć łączną moc 1 GW do 2020 roku a program ma być sfinansowany ze środków prywatnych inwestorów. Inna z inicjatyw przewiduje zamontowanie paneli solarnych na dachach wszystkich brytyjskich szkół. Jest ich obecnieh 22 tys. i łącznie wydają na energię około 500 mln funtów rocznie. W sumie rząd przewiduje, że do 2020 roku łączna moc instalacji solarnych sięgnie nawet 20 GW. To znaczący krok wprzód w porównaniu z poprzednim celem szacowanym na poziomie 12 GW. W tej chwili zainstalowane moce w sektorze energetyki solarnej wynoszą około 4 GW, gdy tymczasem w Niemczech jest to aż 35 GW.
Autor: mn / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: marksandspencer.com