Premier Ewa Kopacz nakazała wyciągnięcie konsekwencji dyscyplinarnych wobec osób odpowiedzialnych za brak właściwej komunikacji i w konsekwencji opóźnienie publikacji tzw. "ustawy o rajach podatkowych" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Stanowisko w związku z tą aferą stracił Jarosław Szatański, zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. A odpowiedzialni urzędnicy z Rządowego Centrum Legislacyjnego stracili miesięczne premie.
Z-ca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów został odwołany ze stanowiska, a wobec dyrektora tego departamentu wszczęto postępowanie wyjaśniające ws. spóźnionej publikacji ustawy o tzw. rajach podatkowych - poinformował w środę resort.
Są konsekwencje
"Wobec osób odpowiedzialnych za stwierdzone nieprawidłowości zostaną wyciągnięte konsekwencje służbowe. Zastępca dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych (Jarosław Szatański - red.) został odwołany ze stanowiska. Wobec dyrektora Departamentu Podatków Dochodowych (Ewa Adamiak - red.) zostało wszczęte postępowanie wyjaśniające w trybie przepisów ustawy o służbie cywilnej" - poinformowało PAP biuro prasowe MF. Resort podał także, że minister finansów Mateusz Szczurek zapoznał się z ustaleniami kontroli KPRM w sprawie dotyczącej publikacji ustawy o zagranicznych spółkach kontrolowanych (nowelizacja ustawy o CIT i PIT). "Ustalenia kontroli nie zostały zakwestionowane. Minister finansów podjął działania dla poszerzenia nadzoru nad procesem legislacyjnym" - wskazano.
Co w raporcie?
Według sprawozdania z kontroli, które przygotowała KPRM, odpowiedzialność ponoszą dyrektor Departamentu Dzienników Urzędowych i Systemów Informacyjnych, Jarosław Deminer oraz zastępca dyrektora Marek Głuch. To do ich kompetencji należała analiza przepisów i to oni nie nadali właściwego priorytetu pracom.
Nieprzekraczalnym terminem publikacji według dyrektora DDUiSI był 30 listopada 2014 roku. Natomiast zastępca dyrektora, takiego terminu nie określił.
W raporcie nadmieniona została informacja o tym, że nie dołożono należytej staranności i rzetelności działań RCL, dotyczących przepisów, które miały wejść z 1 stycznia 2015 roku. A także brak współpracy w tym zakresie z Ministerstwem Finansów.
Z informacji do jakich dotarł portal tvn24bis.pl szef działu otrzymał naganę z wpisem do akt, a także został pozbawiony miesięcznej premii. Jego zastępca również nie otrzyma tej nagrody.
Natomiast raport z przygotowanego dla ministra finansów Mateusza Szczurka, podkreśla się, że ze strony ministerstwa nie monitorowano daty publikacji. Jako winnego niedopatrzeń wskazuje się Departament Podatków Dochodowych, który nie poinformował o skutkach nieogłoszenia ustawy z 30 września 2014 roku.
Nowy system?
W komunikacie CIR podkreślono, że szefowa rządu oczekuje od Prezesa Rządowego Centrum Legislacji pilnego wdrożenia - zgodnie z zaleceniami kontrolerów - systemu usprawniającego komunikację pomiędzy RCL i ministerstwami na etapie publikacji aktów prawnych. Ma to na celu wyeliminowanie potencjalnych opóźnień. Wdrożenie tego systemu oraz jego przestrzeganie będzie przedmiotem dodatkowej kontroli - poinformowano w komunikacie.
Szef Rządowego Centrum Legislacji Maciej Berek w rozmowie z tvn24bis.pl podkreślił, że zlecił także stworzenie specjalnej procedury, która w przyszłości uchroni RCL przed podobnymi wpadkami. Dodatkowo RCL pracuje nad narzędziem analitycznym (zlecili już prace programistom), które ma stworzyć interaktywny rejestr aktów. Dzięki niemu w systemie widoczne będą akty prawne. które wpłynęły i będzie wiadomo, kiedy muszą zostać opublikowane. Osoby zajmujące się danym aktem prawnym, będą informowane mailowo o zbliżających się terminach. System ma być gotowy do końca roku, najprawdopodobniej na początku grudnia.
Kontrowersje
Ustawa, dzięki której rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października, w efekcie istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.
W związku z tym posłowie PO przygotowali projekt ustawy skracającej vacatio legis. We wtorek uchwalił ją Sejm, teraz trafi do Senatu.
Skąd opóźnienie?
W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier Ewa Kopacz na początku października zleciała szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Prezes RCL Maciej Berek informował, że chce, by sprawę wyjaśniło Centralne Biuro Antykorupcyjne, które już otrzymało komplet materiałów dotyczących procedury legislacyjnej w tej sprawie. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych zbadać ma też NIK. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie prowadzi prokuratura.
Wiceminister finansów Janusz Cichoń poinformował we wtorek w Sejmie, że zakończyła się kontrola prowadzona przez KPRM w Ministerstwie Finansów, także w Rządowym Centrum Legislacyjnym.
Autor: MSZ, pp / Źródło: PAP