Fiskus jest łaskawy wobec piłkarskich gwiazd? "Proces Messiego to tylko straszak"


Urzędy skarbowe w Portugalii i Hiszpanii grożą klubom oraz piłkarzom kontrolami podatkowymi, lecz systematycznie unikają ich przeprowadzenia. Eksperci uważają, że fiskus obawia się, że wraz z inspekcjami odpłyną z kraju duże fortuny sportowych gwiazd.

W efekcie podpisanego w maju 2011 r. przez rząd w Lizbonie porozumienia kredytowego z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Unią Europejską Portugalia otrzymała 78 mld euro pożyczki, ale jednocześnie zobowiązała się do surowej polityki oszczędnościowej. Redukcjom etatów i płac w budżetówce zaczęły też towarzyszyć nasilone kontrole ze strony fiskusa. Panuje opinia jednak, że nie wszyscy jednak podlegają im w równym stopniu.

Portugalscy eksperci wskazują, że pomimo deklaracji o walce z nieuczciwościami fiskalnymi, skarbówka z pobłażliwością traktuje zarówno kluby piłkarskie, zawodników, jak i działaczy sportowych.

Ostatnie lata bez afer

Według lizbońskiej ekonomistki Henriquety Sena, uzyskana w ubiegłym roku z podatków rekordowa suma 747 mln euro mogłaby być znacznie wyższa, gdyby z taką samą konsekwencją, co wobec obywateli i firm, prowadzone byłyby kontrole w stosunku do podmiotów piłkarskich. - W ostatnich latach nie odnotowano w naszym kraju licznych afer podatkowych z udziałem klubów sportowych czy piłkarzy. Nie oznacza to jednak, że są czyści jak łza - powiedziała Sena, wskazując, że długi trzech największych portugalskich klubów - lizbońskich Benfiki i Sportingu oraz FC Porto - przekraczają już łącznie miliard euro.

Wysłanie w ciągu ostatniego roku na ulice portugalskich miast ponad tysiąca inspektorów sprawdzających obecność kas fiskalnych w placówkach handlu i usług czy uruchomiona w kwietniu cotygodniowa loteria faktur, w której do wygrania są luksusowe auta, kontrastuje jednak z biernością wobec środowiska piłkarskiego.

Skazany były kapitan portugalskiej reprezentacji

Jednym z nielicznych wyjątków jest skazanie w 2013 roku na 18 miesięcy więzienia w zawieszeniu byłego kapitana portugalskiej reprezentacji Joao Pinto za oszustwo podatkowe przy swoim transferze do Sportingu Lizbona w 2000 r. Pomimo niekorzystnego werdyktu, utrzymał on jednak posadę dyrektora w strukturach Portugalskiej Federacji Piłkarskiej (FPF). Sena przyznała, że zaostrzenie kontroli podatkowej wobec instytucji piłkarskich oraz znanych i dobrze zarabiających zawodników nie byłoby korzystne dla gospodarki Portugalii i sąsiedniej Hiszpanii. - Wraz z zaostrzeniem kontroli podatkowej istnieje duże prawdopodobieństwo, że wielkie instytucje, firmy i osoby prywatne mogłyby zacząć lokować środki zarabiane na futbolu w rajach podatkowych. Ucieczka kapitału z kraju takiego, jak Portugalia, w którym tysiące osób żyje z piłki nożnej, mogłaby doprowadzić do niekorzystnych zjawisk, np. dalszego wzrostu bezrobocia - dodała.

Hiszpański fiskus rozpoczyna kontrole

Tymczasem portugalska Madera od kilku lat jest miejscem, w którym lokują kapitał piłkarskie gwiazdy z sąsiedniej Hiszpanii. Dziennikarze stacji RTP twierdzą, że w latach 2009 i 2011 na wyspie, która od ubiegłego roku nie jest już rajem podatkowym, a jedynie obszarem o zmniejszonym do czterech procent podatku dochodowym, zdeponowali swoje fortuny grający w Barcelonie Argentyńczyk Javier Mascherano i były pomocnik Realu Madryt Xabi Alonso. Każdy po pięć milionów euro. Według RTP Alonso i Mascherano mieli dzięki fikcyjnej spółce z portugalskiej wyspy ukryć przypadający im odsetek praw do wizerunku podczas swoich transferów z Liverpoolu do Realu Madryt i Barcelony.

Wiele kontrowersji wobec innych zawodników Primera Division pojawiło się po ujawnieniu przez media, że hiszpański fiskus rozpoczął kontrolę deklaracji podatkowych znanych piłkarzy i trenerów. Wśród nich mieli znaleźć się m.in. Lionel Messi, Iker Casillas, Cristiano Ronaldo czy Jose Mourinho.

Messi zostanie ukarany?

Tymczasem Messi, jeden z głównych obiektów dochodzenia inspektorów skarbówki, może zostać rzeczywiście ukarany przez hiszpański wymiar sprawiedliwości. Na początku października bowiem sąd odrzucił jego apelację po tym, jak nie chciał zeznawać w związku z oskarżeniem o defraudację pieniędzy. Prowadzona od 2013 roku sprawa, w którą zamieszany jest też ojciec Argentyńczyka, dotyczy rzekomego unikania płacenia podatków w latach 2007-09 i narażenia fiskusa na stratę przekraczającą cztery miliony euro. O tym, że coś jest na rzeczy świadczy gest Messiego, który dobrowolnie wpłacił na konto urzędu skarbowego pięć milionów... Komentatorzy hiszpańskiego serwisu "Futbol Finanzas" uważają, że proces Messiego ma być jedynie straszakiem i sprawiać wrażenie, że fiskus rzeczywiście zaciska pętlę wokół nieuczciwych klubów i graczy. Przypominają, że środowisko piłkarskie nadal cieszy się jednak jego względami, gdyż tylko wśród klubów Primera Division są dłużnicy zalegający mu łącznie ponad 300 mln euro. "Jest pięć powodów tolerancyjnego podchodzenia do futbolu przez skarbówkę. Po pierwsze, piłka nożna jest jednym z motorów hiszpańskiej gospodarki, po wtóre zawodnicy tej dyscypliny i tak dają duże wpływy do budżetu. Poza tym, urzędnicy fiskusa nie chcą stać się wrogiem publicznym w kraju, w którym ludzie kochają futbol. Dodatkowymi motywami są spadające mimo wszystko w ostatnich latach długi klubów, a wreszcie niechęć do niszczenia wizerunku hiszpańskiej piłki, która jest ważną marką naszego kraju" - podsumowali dziennikarze "Futbol Finanzas".

Autor: pp / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Donald Trump zaapelował do światowych liderów i biznesmenów, by "budowali w Ameryce", aby uniknąć ceł. Prezydent USA dodał, że naprawa błędów "dziesięcioleci nadużyć" nie będzie łatwa.

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Trump: to nie będzie dla nich łatwe

Źródło:
PAP

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg

Zyskująca na popularności czekolada dubajska przyczyniła się do wzrostu popytu na pistacje. To z kolei doprowadziło do wzrostu cen tych orzechów - wskazał "Financial Times". Według dziennika w ciągu roku pistacje zdrożały o jedną trzecią.

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Nowy trend. Ceny wystrzeliły

Źródło:
PAP

Produkcja cementu to jedno z głównych źródeł emisji gazów cieplarnianych w Polsce. W 2022 roku odpowiadał za ponad 20 procent emisji przemysłowych - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny. W dekarbonizacji sektora pomóc mają nowe technologie, takie jak wychwyt i magazynowanie CO2.

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Sektor z problemami. "Dodatkowe wyzwanie"

Źródło:
PAP

W najbliższych tygodniach można spodziewać się umocnienia polskiej waluty do około 4,25 złotego za euro - uważa Mirosław Budzicki, strateg z banku PKO BP. Jego zdaniem przyczyni się do tego uspokojenie sytuacji wokół ceł i złagodzenie oczekiwań co do obniżki stóp procentowych.

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Co ze złotym i stopami procentowymi? "Rynek się zorientuje, że przesadził"

Źródło:
PAP

30-letnia Lucy Guo to najmłodsza kobieta na świecie, która sama dorobiła się miliarda dolarów - podał "Forbes". Współzałożycielka Scale AI odeszła z firmy wiele lat temu, ale zatrzymała jakże wartościowe teraz udziały.

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Przebiła Taylor Swift. Oto najmłodsza z miliarderek

Źródło:
"Forbes"

Branża turystyczna w Izraelu i na terytoriach palestyńskich jest w kryzysie. Sklepikarze z Jerozolimy obwiniają wojnę, na co wskazują też dane. W 2024 roku do Izraela przyjechał niecały milion osób z zagranicy, a jeszcze w 2019 roku turystów było ponad 4,5 miliona.

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Branża w kryzysie. "Nie ma praktycznie żadnych klientów"

Źródło:
PAP

Nałożone przez USA cła oraz rosnące wydatki publiczne w Niemczech mogą wpłynąć na wzrost inflacji - stwierdził członek Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego Madis Muller.

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Członek EBC o wpływie ceł na inflację

Źródło:
PAP

Firmy z Chin są obecne w jednej trzeciej portów w Afryce. Tak duże zaangażowanie państwowych spółek daje Chińczykom większe wpływy niż w jakimkolwiek innym miejscu na świecie.

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Są w co trzecim porcie Afryki. Amerykanie wskazują powody

Źródło:
PAP

Ukraina może być zmuszona do importowania 6,3 miliarda metrów sześciennych gazu. Zapasy surowca spadły do rekordowo niskiego poziomu - oświadczył Serhij Makohon, były szef niezależnego Operatora HTS Ukrainy.

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Problem Ukrainy. "Najniższy w historii" poziom zapasów

Źródło:
PAP

National Gallery w Londynie zorganizowało loterię. Zwycięzca spędzi noc wśród arcydzieł van Gogha, Renoira oraz Moneta. Zgłoszenia można składać do 28 kwietnia.

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Noc w muzeum. "To prawdziwa okazja"

Źródło:
PAP

Zegarek kieszonkowy należący do pasażera Titanica trafi na aukcję. Szacuje się, że jego cena może osiągnąć nawet 50 tysięcy funtów, czyli około 250 tysięcy złotych.

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Wyjątkowa aukcja. Zegarek z Titanica na sprzedaż

Źródło:
PAP

W sobotę w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do 12 milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 kwietnia 2025 roku.

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Wyniki Lotto. Szóste takie losowanie z rzędu

Źródło:
tvn24.pl

Chaotyczna polityka Donalda Trumpa może spowodować, że dojdzie do stabilizacji relacji Unia Europejska - Chiny. Grzegorz Stec, szef brukselskiego biura think tanku MERICS, uważa, że "teraz zmienił się kontekst i Pekin próbuje to wykorzystać".

Analityk: taki jest cel Chin

Analityk: taki jest cel Chin

Źródło:
PAP

Prawie 50 tysięcy modeli Alfa Romeo Tonale i Dodge Hornet zostało wycofanych z amerykańskiego rynku przez właściciela marek - Chryslera.

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Gigant wycofuje prawie 50 tysięcy aut

Źródło:
Reuters

Jest rok 2025. Niemal cała Kanada jednoczy się na skutek działań administracji Trumpa. Niemal, bo jest wyjątek, jedna prowincja, która nie chce działań odwetowych i grozi separacją w razie wygranej Partii Liberalnej w wyborach federalnych 28 kwietnia - to Alberta.

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Cła Trumpa jednoczą Kanadę. Jest jednak wyjątek

Źródło:
PAP

Międzynarodowa turystyka w USA "szybko upada", a miejsca pracy związane z tą branżą "są zagrożone" - wynika z raportu serwisu Axios, na który powołuje się stacja MSNBC. To efekt polityki Donalda Trumpa, ale nie pomaga także Marco Rubio, sekretarz stanu USA, który stwierdził, że "wizyta w Ameryce to nie prawo" a "przywilej". 

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Administracja Trumpa "rozpoczęła wojnę z turystyką". Ta "szybko upada", kolejne miejsca "zagrożone"

Źródło:
MSNBC

W Pekinie odbył się pierwszy półmaraton, w którym udział wzięli nie tylko ludzie, ale także humanoidalne roboty. Wśród tych drugich wygrał Tiengong Ultra, który trasę 21 kilometrów pokonał w 2 godziny, 40 minut i 42 sekundy.

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Ludzie i roboty. Pierwsze takie zawody na świecie

Źródło:
PAP