Kulczyk ma wyłączność na Eneę. Wezwanie "raczej nieuniknione"

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCPrezes Kulczyk Holding Dariusz Mioduski: wezwanie raczej nieuniknione

Resort skarbu przyznał Kulczyk Holding wyłączność do 3 listopada na negocjacje ws. kupna Enei - poinformowało ministerstwo skarbu. Prezes spółki Kulczyk Investments Dariusz Mioduski stwierdził na antenie TVN CNBC, że po zamknięciu transakcji wezwanie na akcje "jest raczej nieuniknione".

"W związku z toczącym się procesem sprzedaży 225.135.940 akcji (51 proc. w kapitale zakładowym ) spółki Enea MSP podjęło decyzję o wyznaczeniu dla spółek Kulczyk Holding SA (jako gwaranta) oraz Elektron Sp z o.o. (jako kupującego) terminu do wyłącznych negocjacji do 3 listopada 2010 r." - stwierdzono w komunikacie resortu skarbu. Elektron to spółka, która należy do Kulczyk Holding.

Resort dodał, że jeśli do tego czasu negocjacje nie zakończą się sukcesem, minister skarbu podejmie rozmowy z kolejnym potencjalnym inwestorem.

Wezwanie "raczej nieuniknione"

Prezes Kulczyk Investments Dariusz Mioduski stwierdził na antenie TVN CNBC, że nie może się obecnie, jeszcze w trakcie zawierania transakcji, wypowiadać na temat ewentualnego wezwania dotychczasowych akcjonariuszy do sprzedaży ich akcji. Wyraził jednak opinię, że będzie ono "raczej nieuniknione". - To każdy, kto funkcjonuje na giełdzie, wie. Natomiast nie jestem w stanie mówić o szczegółach - stwierdził Mioduski.

Według niego najważniejsze elementy transakcji zostały już ustalone, natomiast przez najbliższy tydzień będą ustalane kwestie techniczne związane z podpisaniem umowy.

- Mamy potwierdzone finansowanie zewnętrzne i przygotowane nasze własne środki, nie będzie problemów z finansowaniem, nawet jeśli to będzie 100 proc. akcji spółki - dodał prezes Mioduski.

Skarb sprzedaje kontrolę

Skarb Państwa zamierza sprzedać inwestorowi branżowemu 51 proc. akcji koncernu energetycznego Enea. MSP obecnie ma 60,43 proc. akcji spółki, z czego 9,43 proc. stanowią akcje przewidziane do przekazania pracownikom firmy. Pakiet 51 proc. akcji spółki jest wart według wyceny giełdowej prawie 5 mld zł; jednak resort może spodziewać się premii za przejęcie kontroli nad firmą.

Enea jest jedną z czterech grup energetycznych w Polsce; dystrybuuje energię elektryczną w północno-zachodniej części kraju. Jej udział w krajowym rynku energii wynosi 15 proc.; spółka sprzedaje prąd niemal 2,5 mln klientów. Do spółki należy m.in. Elektrownia Kozienice.

Źródło: PAP, TVN CNBC, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC