Kto nam zbuduje gazoport?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Gaz przypłynie do Polski z Kataru

Budowa terminalu skroplonego gazu (LNG) w Świnoujściu coraz bliżej. Od dziś inwestorzy zainteresowani realizacją projektu, mogą składać swoje oferty wstępne. To kolejny krok na drodze do dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju.

Przetarg na generalnego realizatora terminalu ogłosiła w czwartek spółka Polskie LNG, należąca, do OGP Gaz-System. Zainteresowane firmy mogą składać wnioski o udział w przetargu do końca września.

- Ogłoszenie procedury wyboru wykonawcy terminalu LNG w Świnoujściu to kolejny krok w precyzyjnie zbudowanym przez rząd programie działań na rzecz umożliwienia realnej dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - powiedział Maciej Woźniak, główny doradca prezesa Rady Ministrów, sekretarz Zespołu ds. Polityki Bezpieczeństwa Energetycznego.

Dwa etapy

Procedura wyboru wykonawcy ma charakter otwarty i jest dwuetapowa. Firmy zainteresowane budową terminalu LNG do 30 września 2009 r. mogą składać wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu. W listopadzie 2009 r. odbędzie się kwalifikacja czterech oferentów oraz zostanie wysłane zaproszenie do składania ofert wstępnych.

Termin złożenia ofert wstępnych przewidziany jest do 31 grudnia 2009 r. Następnie odbędą się negocjacje z oferentami, po których, do 12 kwietnia 2010 r., będą mogli oni składać oferty ostateczne. Podpisanie umowy z generalnym realizatorem inwestycji terminalu LNG w Świnoujściu zaplanowane jest w połowie 2010 roku.

Inwestycja ma zostać oddana do eksploatacji w czerwcu 2014 roku. Resort skarbu zdecydował, że terminal będzie miał pojemność 5 mld m szesc., z możliwością rozbudowy do 7,5 mld m szesc. Za zawarcie kontraktu na dostawy gazu odpowiada PGNiG. Pod koniec czerwca spółka podpisała już umowę z katarskim Quatargas na dostarczenie 1 mln ton LNG rocznie (ok. 1,5 mld m sześć. gazu) przez okres 20 lat.

Uniezależnić się od Rosji

Rządowy program zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego zakłada dywersyfikację dostaw energii do naszego kraju. Do głównych przedsięwzięć oprócz budowy terminalu gazu w Świnoujściu należy budowa co najmniej dwóch elektrowni jądrowych.

Program zakłada także: rozbudowę magazynów gazu ziemnego w Wierzchowicach oraz Mogilnie, budowę magazynu gazu ziemnego w Kosakowie, budowę magazynów ropy naftowej i paliw w okolicach Kosakowa, budowę kopalni gazu Lubiatów - Międzychód - Grotów oraz rozbudowę połączenia gazowego z RFN w Lasowie. Dodatkowo, dzięki determinacji części państw członkowskich wspieranych przez polski rząd, projekt budowy gazociągu Nabucco uzyskał dofinansowanie 200 mln euro.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24