Kto może rozliczyć się z dzieckiem? Pomaga Paweł Blajer

Najnowsze

TVN24 BiSRozwodnik nie może rozliczać się razem z dzieckiem jeżeli opiekę dzieli z byłym partnerem

Rozwodnik nie może rozliczać się razem z dzieckiem, jeżeli opiekę dzieli z byłym partnerem - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Może natomiast skorzystać z ulgi prorodzinnej, ale korzyści są wtedy niższe.

Sezon rozliczeń podatkowych ruszył. Dla fiskusa samotnym rodzicem jest tylko osoba, która wychowuje dziecko bez niczyjej pomocy.

- Osoba, która chce się rozliczyć jako osoba samotnie wychowująca dziecko musi posiadać np. status rozwodnika, singla, czy osoby samotnej, ale to tylko jeden z warunków. Jednocześnie trzeba być osobą samotnie wychowującą dziecko co oznacza, że jeżeli jesteśmy w związku nieformalnym np. konkubinacie i wychowujemy dziecko, to nie możemy rozliczać się jak osoba samotnie wychowująca dziecko - tłumaczy Konrad Turzyński, doradca podatkowy KNDP.

Jeżeli wychowujemy dziecko samotnie to możemy złożyć deklarację razem z dzieckiem. W takim wypadku nasze dochody dzielone są na dwie osoby. To znaczy, że samotny rodzic wypełniając zeznanie roczne, skorzysta z preferencji i zapłaci podatek w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy swoich rocznych dochodów. Dzięki temu może on skorzystać z niższej stawki podatku.

To rozwiązanie korzystne jest szczególnie dla tych rodziców, których dochody roczne przekraczają 85.528 zł i normalnie powinni być objęci wyższym progiem skali podatkowej – z 18 proc. na 32 proc.

Najwyższą korzyść uzyskuje osoba, której dochód wynosi 171 056 zł. W tym przypadku cały dochód roczny pozostanie bowiem opodatkowany według stawki 18 proc. Kwota, którą zyskuje wynosi 12 529,94 zł.

Wystarczy z kimś mieszkać

- Przepisy nie mówią co w sytuacji, gdy jednorazowo pomoże nam np. dziadek, czy babcia albo nawet chwilowo poznana osoba. Nie wiadomo, czy to oznacza utratę prawa do ulgi, ale według prawa najpewniej tak jest - twierdzi Turzyński i dodaje, że jeśli ktoś z podatnikiem mieszka, to z całą pewnością mu pomaga.

- Wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego oznacza, że ktoś też zajmuje się tym dzieckiem - tłumaczy Turzyński.

Program "Biznes dla Ludzi" Pawła Blajera do obejrzenia na antenie TVN24 Biznes i Świat od poniedziałku do piątku o godz. 20.00.

Autor: msz//gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat