Kryzys na giełdach; co robić z pieniędzmi?

Aktualizacja:
 
Bankructwo Lehman Brothers to efekt kryzysu na rynku kredytów hipotecznychTVN24

Sytuacji za oceanem z niepokojem przygląda się cały świat. Polscy eksperci zapewniają jednak, że pieniądze zgromadzone w polskich bankach są bezpieczne. Radzą także nie wyprzedawać akcji giełdowych i pozbywać się jednostek funduszy inwestycyjnych.

Na razie największe problemy mają amerykańskie banki inwestycyjne. Niewykluczone jednak, że kryzys rozleje się znacznie szerzej. Czy zatem także Polskie instytucje finansowe mogą być zagrożone, a jeśli tak to w jaki sposób amerykański kryzys może wpłynąć na ich kondycję?

Przyczyny paniki w USA

- Wiadomo było od samego początku, że to nie jest tylko kryzys rynku nieruchomości, nie jest tylko kryzys kredytowy. To uderzenie w samo serce: w sektor finansowy całego świata - uważa Piotr Kuczyński, główny analityk Xelion.

- Na razie nic nam nie grozi. Sytuacja na naszym rynku jest stabilna, a prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu niewielkie. Polacy biorą jeszcze stosunkowo niewiele kredytów, więc rodzime banki są wypłacalne ŁD

Po to, żeby mieć pieniądze na pożyczki hipoteczne, banki emitowały obligacje, tak zwane subprime, czyli po prostu o podwyższonym ryzyku, ale w zamian za to wyżej oprocentowane. Kupowały je... inne banki, albo ich spółki zależne, żeby obejść reguły nadzoru.

Póki nieruchomości drożały, wszyscy byli zadowoleni. Ale gdy zaczęły tanieć, banki zapukały do drzwi klientów. A wielu z nich nie było stać na spłatę kredytu. Ponieważ klienci przestali je spłacać, banki nie miały pieniędzy na wykup obligacji. I w ten sposób zacisnęła się pętla wzajemnego zadłużenia. Co więcej, banki straciły do swych partnerów zaufanie. Zarządzający ryzykiem zaczęli nawzajem zadawać sobie pytanie: kto i jakie ma w szafach (a raczej w skarbcach) trupy? Pierwszy, jeszcze jesienią zeszłego roku upadł bank Bear Stearns. Teraz przyszła kolej na Lehman Brothers.

Polskie banki nie kupowały ryzykownych obligacji

- Jeżeli chodzi o kwestie bezpieczeństwa, płynności, wypłacalności instytucji finansowych w Polsce, nie ma to konsekwencji dla naszego sektora - uspokaja Stanisław Kluza, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

- Na razie nic nam nie grozi - sytuacja na naszym rynku jest stabilna, a prawdopodobieństwo wystąpienia kryzysu niewielkie. Polacy biorą jeszcze stosunkowo niewiele kredytów, więc rodzime banki są wypłacalne - dodaje Łukasz Dajnowicz, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego. Spokojny jest także profesor Andrzej Sławiński, członek rady Polityki Pieniężnej, który powiedział w TVN CNBC Biznes, że pieniądze polskich banków powinny w pełni wystarczyć na pokrycie ich ewentualnych strat na rynku kredytów.

Według Dajnowicza, warto jednak obserwować rynki zachodnie ponieważ mogą być dobrą lekcją chociażby dla zarządów banków kredytowych. - Powinni np. lepiej sprawdzać zdolność kredytową swoich klientów - powiedział Dajnowicz w rozmowie z dziennikarzem TVN24.

Komisja Nadzoru Bankowego, a potem Komisja Nadzoru Finansowego wprowadzały już w poprzednich latach obostrzenia w udzielaniu kredytów.

Polska w globalnej sieci

Tylko, że polskie banki są bardzo często własnością globalnych instytucji finansowych. - Tak więc polskie pieniądze są ulokowane w światowym systemie finansowym - przypomina Marek Tejchman z TVN CNBC Biznes.

Na razie polskie banki są bezpieczne.
Na razie polskie banki są bezpieczne.TVN CNBC BIZNES

Przykład? Amerykański gigant bankowy i ubezpieczeniowy AIG - obecny też na polskim rynku - w ciągu trzech kwartałów tego roku zanotował już ponad 18 miliardów dolarów straty. Grupa w pośpiechu szuka pieniędzy na poprawę sytuacji. Potrzebuje 20 miliardów dolarów. Gigant chce pożyczyć część pieniędzy od amerykańskiego banku centralnego. Rozważa też sprzedaż części aktywów.

Mimo kłopotów amerykańskiej centrali korporacji, w jej polskiej filii, Banku AIG Polska, praca przebiega bez zakłóceń. Polskie banki najczęściej są często po prostu za małe, żeby prowadzić operacje na globalnych rynkach. Te prowadzą centrale europejskich gigantów, umieszczone w Londynie lub we Frankfurcie.

Co powinniśmy robić?

Co to oznacza dla Polaków, którzy pobierać będą emerytury z OFE? - Otwarte Fundusze Emerytalne to inwestycje długoterminowe, więc nawet gwałtowne wahnięcia nie powinny mieć realnego wpływu na tam ulokowane pieniądze - uważa Dajnowicz. Oczywiście inwestują one pieniądze w akcje, a gdy ich ceny spadają, przyszli emeryci nie zarabiają. Jednak w dłuższym terminie kryzys minie i inwestycje OFE znów przyniosą zyski - twierdzą analitycy.

Eksperci radzą także aby nie działać pochopnie i nie wycofywać swoich oszczędności z funduszy inwestycyjnych i nie wyprzedawać akcji giełdowych.

kap/ ram

Źródło: TVN CNBC Biznes, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Z 3,5 do 3,2 procent - tak prognozę dla polskiej gospodarki obniżył Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Analitycy Credit Agricole oraz ING Bank Śląski zwrócili uwagę na potencjalny wpływ ceł Donalda Trumpa na PKB Polski.

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Coraz gorsze prognozy. "Istnieje wysokie ryzyko"

Źródło:
PAP

Pokój na Ukrainie jest niezbędny dla globalnej stabilności, a także globalnej gospodarki - stwierdził minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że "popieramy każde rozmowy pokojowe", "ale w Polsce nie ufamy Putinowi".

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Domański o Ukrainie i Putinie. "To jest jasne"

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zareagowała na doniesienia, że administracja Donalda Trumpa w ramach negocjowania ceł z innymi krajami żąda ograniczenia współpracy gospodarczej z Chinami. Bruksela wskazała, że relacje z USA i z Chinami - to dwie odrębne sprawy.

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Bruksela apeluje: nie spekulujmy

Źródło:
PAP

Departament Handlu USA poinformował o planach nałożenia ceł na import paneli słonecznych i sprzętu fotowoltaicznego z krajów Azji Południowo-Wschodniej. W jednym przypadku taryfa może sięgać nawet 3521 procent.

3521 procent. Zaskakujący plan USA

3521 procent. Zaskakujący plan USA

Źródło:
BBC

Banki będą musiały sprawdzić, czy właściciel rachunku żyje w przypadku braku aktywności przez pięć lat - wynika z założeń projektu opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Sprawdzą, czy żyjesz. Nowe plany rządu

Źródło:
PAP

Właściciele sklepów internetowych, przewoźnicy, banki czy operatorzy systemów płatności będą musieli zapewnić od połowy tego roku dostęp do swoich usług bądź produktów osobom z niepełnosprawnością. - Wysokość grzywny (za brak dostosowania - red.) może wynosić do dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wyjaśnia mecenas Magdalena Szczepanek  z kancelarii prawnej Causa Finita Szczepanek i Wspólnicy Sp.K.

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Nowy obowiązek dla tysięcy firm. "Największe emocje budzą kary finansowe"

Źródło:
tvn24.pl

Obniżki stóp procentowych w maju i czerwcu są już przesądzone – napisali ekonomiści Banku Pekao w komentarzu do danych GUS. Ich zdaniem, marcowy spadek dynamiki płac stanowi jeden z argumentów za obniżkami stóp NBP.

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

"Obniżki stóp są już przesądzone". Padł termin

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Do 20 maja przedsiębiorcy, którzy rozliczają się w oparciu o podatek liniowy, skalę podatkową lub ryczałt ewidencjonowany powinni złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok.

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Obowiązek w sprawie składki zdrowotnej. ZUS wyjaśnia

Źródło:
PAP

Roche zamierza zainwestować 50 miliardów dolarów w pięć lat w USA. Powstać ma 12 tysięcy nowych miejsc pracy - podał Reuters. Zdaniem agencji to kolejny przykład firmy farmaceutycznej reagującej na politykę celną prezydenta Donalda Trumpa.

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Widmo ceł Trumpa. Zapowiadają ogromną inwestycję w USA

Źródło:
Reuters

Kurs dolara spadł we wtorek poniżej 3,70 zł. Amerykańska waluta jest najtańsza od czterech lat. Uwagę inwestorów skupia konflikt prezydenta USA Donalda Trumpa z szefem amerykańskiego banku cantralnego.

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Dolar najtańszy od czterech lat. "Erozja zaufania inwestorów"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2025 roku wyniosło 9055,92 złotego, co oznacza wzrost 7,7 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze w ujęciu rocznym spadło o 0,9 procent.

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Tyle przeciętnie zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Ceny złota nie przestają bić rekordów - we wtorek przekroczyły 3486 dolarów za uncję. - Szybki wzrost cen złota mówi nam, że rynki mają najmniej zaufania do USA niż kiedykolwiek - wskazują analitycy.

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Ceny złota szybują. Historyczne maksima

Źródło:
PAP

Produkcja przemysłowa w marcu 2025 roku wzrosła o 2,5 procent w ujęciu rocznym, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 8,6 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Nowe dane z przemysłu. "Wiosna nie przyniosła dobrych wieści"

Źródło:
PAP

Ponad 13 miliardów złotych wyniosła strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok - wynika ze sprawozdania finansowego banku centralnego.

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

NBP na minusie. Ponad 13 miliardów straty

Źródło:
PAP

Uniwersytet Harvarda złożył pozew przeciwko prezydentowi Donaldowi Trumpowi. "Sprawa dotyczy próby wykorzystania przez rząd wstrzymania federalnych funduszy jako narzędzia do przejęcia kontroli" - czytamy w treści pozwu. Trump zamroził bowiem 2,3 miliarda dolarów dla tej uczelni.

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Uniwersytet Harvarda pozwał administrację Trumpa

Źródło:
PAP

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Inwestorom nie podoba się atak prezydenta USA na prezesa Fed Jerome'a Powella, a także niepewność wokół polityki celnej Donalda Trumpa.

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Czerwono na giełdzie. "Jesteśmy w zasadzie w powtórce COVID"

Źródło:
PAP

Firma kurierska DHL przekazała, że wstrzymuje dostawy części przesyłek do USA. Powodem jest "znaczny wzrost" biurokracji przy odprawie celnej, związany z wprowadzeniem nowego systemu celnego przez Donalda Trumpa.

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Wstrzymują część dostaw do USA. Skutki decyzji Trumpa

Źródło:
PAP, BBC

Cła, kontrowersje wokół DOGE i straty wizerunkowe to koszmar dla Tesli i jej inwestorów - wskazują analitycy. Złe wyniki mogą dodatkowo pogrążyć spadające w ostatnim czasie akcje firmy Elona Muska - podał portal stacji CNN.

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Gigant "wpadł w pułapkę". "Wina Muska"

Źródło:
CNN

Chiny przestrzegają inne państwa przed "uleganiem" USA w rozmowach handlowych dotyczących ceł wprowadzonych przez Donalda Trumpa - informuje portal stacji BBC. Pekin grozi też innym krajom "krokami odwetowymi", jeśli porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi będą kosztem Chin.

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Groźba Pekinu. "Chiny nigdy tego nie zaakceptują"

Źródło:
BBC

Papież Franciszek rozpoczął reformę Banku Watykańskiego, by po latach skandali i zarzutów o pranie pieniędzy dostosować go do międzynarodowych standardów i wartości Kościoła - opisał Bloomberg. Agencja wyjaśniła, że w watykańskiej instytucji wprowadzono między innymi publikację rocznych raportów, bardziej rygorystyczne zarządzanie i regulacje zapewniające przejrzystość.

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Tak papież Franciszek zreformował finanse Watykanu

Źródło:
Bloomberg