Korrida. Krwawy biznes przekracza kolejne granice, by przyciągnąć turystów

Korrida przynosi Portugalii rocznie 9 mln euroWikipedia | ChrisO

Portugalskie gminy i rząd decydują się na coraz śmielsze działania przy organizacji walk z bykami w celu przyciągnięcia turystów. W piątek po raz pierwszy zabito byka na oczach publiczności w Monsaraz; w sobotę w Moicie nie przerwano festynu po śmiertelnym poturbowaniu dwóch widzów przez zwierzęta.

Podczas imprezy w podlizbońskiej Moicie, gdzie na ulice miasta wypuszczono byki, śmierć poniosły dwie osoby, a pięć zostało rannych. Zgodnie z portugalskim prawem rozpoczęte w sobotę święto miasta powinno zostać zakończone zaraz po wypadku. Tymczasem potrwa ono do 21 września i spodziewane są kolejne gonitwy.

Silne lobby

Według Antoniety Lopes z Portugalskiego Ruchu Przeciwko Walkom Byków (MATP) naginanie przepisów podczas tego typu widowisk potwierdza silne wpływy ich organizatorów w kręgach politycznych. - Walki i gonitwy z bykami to dla wielu przedsiębiorców bardzo intratne źródło dochodów. Niestety, parlamentarzyści, rząd i samorządy popierają tych inwestorów, utrudniając walkę z procederem. Niemal każda nasza akcja służąca zablokowaniu takich widowisk kończy się uzasadnieniem bazującym na "kruczkach prawnych" - powiedziała Antonieta Lopes.

"Troska o lokalny biznes"

W ocenie ekspertów pobłażliwość portugalskich władz wobec organizatorów imprez z bykami wynika z troski o lokalny biznes. Korrida, zwana w Portugalii touradą, napędza zyski wielu podmiotom. Szacuje się, że branża ta zarabia rocznie około 9 mln euro, z czego część trafia również do państwowego budżetu - 13 proc. podatku od wartości biletów. - W wielu miejscowościach, szczególnie w regionie Ribatejo i Alentejo, co roku jesień stoi pod znakiem tourad. Lokalne władze robią wszystko, aby przyciągnąć turystów. Masowy udział przybyszów z kraju i z zagranicy czyni łatwiejszymi rozmowy ze sponsorami, a przy okazji pozwala podreperować budżety lokalnych przedsiębiorstw i gmin - wyjaśniła lizbońska ekonomistka Henriqueta Sena. Jako przykład miast, których budżety opierają się w dużej części na środkach pochodzących od firm związanych z widowiskami z udziałem byków, wskazała Santarem, Vilę Franca de Xira oraz Golgę, gdzie co roku odbywają się jedne z największych na Półwyspie Iberyjskim targów tego sektora. Przyznała, że byk jako zwierzę charakterystyczne dla tej części Europy pozostaje w dalszym ciągu dobrym "produktem marketingowym".

Byk "produkt marketingowy"

"Portugalia i Hiszpania kojarzą się na świecie z organizacją walk z bykami. W sytuacji, gdy rynki Północnej Afryki i Bliskiego Wschodu tracą turystów z powodu lokalnych konfliktów, rośnie liczba cudzoziemców odwiedzających nasz kraj. Udział w touradzie dla wielu jest atrakcyjnym punktem pobytu. Zważywszy na fakt, że w Portugalii nie zabija się publicznie byków, wielu gości uznaje takie wydarzenia za bardziej humanitarne, usprawiedliwiając swój udział" - dodała Henriqueta Sena. Tymczasem na początku września do publicznego zabijania byków w Portugalii przyłożyła rękę podległa rządowi Generalna Inspekcja Działalności Kulturalnej (IGAC), wydając zgodę na krwawe przedstawienie w miasteczku Monsaraz. Dokument zawierał zgodę na zabicie byka podczas piątkowego przedstawienia bez użycia prześcieradła zasłaniającego widowni drastyczną scenę. Jak wyjaśnił burmistrz Monsaraz Jose Calixto, kierowanej przez niego gminie dopiero w tym roku udało się uzyskać taki status, jaki miało dotychczas miasteczko Barrancos, gdzie legalnie można było zabijać byka na arenie na oczach publiczności. Obowiązująca od 2002 r. ustawa przewiduje, że publiczne zabicie byka w Portugalii możliwe jest tylko tam, gdzie od co najmniej 50 lat realizowane są podobne praktyki wynikające z lokalnej tradycji. Władze Barrancos, choć miały taką zgodę i co roku w sierpniu organizowały walki z bykami, były nieustannie zaskarżane do sądów przez obrońców praw zwierząt.

Autor: km/kwoj / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | ChrisO

Pozostałe wiadomości

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP

Beko Europe ogłosiło w piątek finalizację umowy sprzedaży łódzkiej fabryki Verpol, produkującej komponenty plastikowe. W maju zakład trafi w ręce tureckiej Grupy Mefa. Dzięki transakcji 250 pracowników fabryki zachowa pracę na niezmienionych warunkach.

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Fabryka w Łodzi sprzedana. Wiadomo, co z pracownikami

Źródło:
PAP

Telefony, laptopy, tablety, smartwatche mogą wkrótce stać się znacznie droższe w USA. Wszystko przez amerykańskie cła nałożone na towary importowane z Chin. W przypadku najnowszego iPhone'a podwyżka może sięgnąć nawet 67 procent, co oznacza wzrost urządzenia o 800 dolarów.

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Cena może skoczyć o ponad 60 procent

Źródło:
CNN, BBC

Trzynastą emeryturę, jeszcze przed Wielkanocą, otrzyma blisko siedem milionów emerytów. Łączna wartość świadczeń przyznanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych przekroczyła już 13 miliardów złotych brutto.

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Dodatkowe pieniądze jeszcze przed świętami. Terminy

Źródło:
PAP