Najnowsze

Ministerstwo chce uregulowania cen maseczek

Najnowsze

Autor:
mp/kwoj
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Wiceminister zdrowia o maseczkach ochronnych
Wiceminister zdrowia o maseczkach ochronnychTVN24
wideo 2/6
TVN24Wiceminister zdrowia o maseczkach ochronnych

Ministerstwo Rozwoju skierowało do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych rozporządzenie mające na celu ochronę konsumentów przed zawyżaniem przez sprzedawców cen maseczek. "Na uwagi czekamy do 4 maja" - poinformował resort.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Jak czytamy w komunikacie resortu, rozporządzenie ma określać "maksymalne marże hurtowe i detaliczne nakładane w sprzedaży maseczek stosowanych do zakrywania ust i nosa, które nie są jednocześnie wyrobami medycznymi".

Resort podkreślił, że głównym celem rozporządzenia jest ochrona konsumentów przed ewentualnymi nieuczciwymi praktykami rynkowymi, polegającymi na zawyżaniu ceny sprzedaży tych produktów w stosunku do cen sprzed okresu epidemii.

"Oznacza to, że przedsiębiorstwa (dystrybutorzy, pośrednicy sprzedawcy) sprzedające maseczki, będą musiały uwzględnić ograniczenia cenowe" - napisano w komunikacie.

"Podstawę prawną dla Ministra Rozwoju do wydania takiego rozporządzenia stanowi ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 i innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych" - poinformowano.

Obowiązek noszenia maseczek

Od 16 kwietnia do odwołania w miejscach ogólnodostępnych trzeba zakrywać usta i nos przy pomocy odzieży lub jej części, maski albo maseczki.

Ust i nosa nie muszą mieć zakrywane dzieci do ukończenia czwartego roku życia oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności (nie jest wymagane okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie).

Autor:mp/kwoj

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Pozostałe wiadomości