Najnowsze

Hotele w Egipcie działają na pół gwizdka

Najnowsze

Autor:
/dap
Źródło:
PAP
Dworczyk: planowanie wakacji jest trudne i ryzykowne
Dworczyk: planowanie wakacji jest trudne i ryzykownePolskie Radio
wideo 2/12
Polskie RadioDworczyk: planowanie wakacji jest trudne i ryzykowne

W pierwszym kwartale 2021 roku hotele w Egipcie były wykorzystane w 40-45 procentach, jeśli brać pod uwagę liczbę miejsc dostępnych w ramach regulacji związanych z epidemią - wynika z informacji przekazanych przez egipskie ministerstwo turystyki. Oznacza to, że możliwości branży były wykorzystane w 25 procentach.

Zgodnie z zarządzeniem władz w hotelach może być bowiem przyjmowana taka liczba gości, która odpowiada połowie dostępnych miejsc - przypomina agencja Reutera.

Zgodnie z informacjami, jakich udzieliła na początku kwietnia wiceminister turystyki, Ghada Shalabi Egipt przyjął w pierwszym kwartale pół miliona turystów, a przychody z tego tytułu w pierwszym kwartale wyniosły od 600 do 800 mln dolarów USA.

Turystyka zapewnia blisko 15 proc. wpływów do budżetu państwa, jest to też kluczowe źródło dewiz - pisze Reuters.

Shutterstock

Spadek liczby turystów

Egipskie hotele zostały zamknięte podczas pierwszej fali epidemii w marcu 2020 r. W ubiegłym roku straty całego sektora wyniosły blisko 70 proc. w porównaniu do sytuacji w 2019 r. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku Egipt odwiedziło 3,5 mln turystów w porównaniu do 13,1 mln, którzy spędzili urlopy nad Nilem i Morzem Czerwonym w 2019 r.

Po częściowym otwarciu hoteli w lipcu 2020 r. sytuacja uległa nieznacznej poprawie, przy czym hotele mogą wykorzystywać swój potencjał tylko w połowie w związku z sytuację epidemiologiczną.

Od początku epidemii w Egipcie zarejestrowano 209 677 zakażeń koronawirusem, a z powodu COVID-19 zmarło tam w sumie 12 405 osób. Dobowy przyrost zakażeń nie jest bardzo wysoki. W niedzielę resort zdrowia poinformował o 801 nowych zakażeniach i 43 zgonach pacjentów chorujących na COVID-19. 

Obostrzenia w Egipcie

Polskie MSZ - w związku z epidemią COVID-19 - apeluje o unikanie podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Jednocześnie resort wyjaśnia, że od 1 września 2020 r. wszyscy podróżujący do Egiptu zobligowani są do okazania negatywnych wyników testów PCR na COVID-19, przetłumaczonych na język angielski lub język arabski. Badanie powinno być przeprowadzone w okresie 72 godzin przed planowanym wjazdem do Egiptu. Powyższe regulacje nie obejmują dzieci w wieku do 6 lat.

Turyści, których portem docelowym jest Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, nie posiadający odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego negatywny wynik testu na koronawirusa, mogą odpłatnie wykonać test PCR na egipskim lotnisku, należy się jednak liczyć z izolacją do momentu uzyskania wyniku i kwarantanną w przypadku uzyskania wyniku pozytywnego (kwarantanna może być przedłużana aż do momentu uzyskania negatywnego testu na koronawirusa).

Do 30 kwietnia 2021 r. przedłużone zostało zniesienie opłat za wizy turystyczne dla osób przylatujących bezpośrednimi lotami do gubernatorstw: Synaj Południowy, Morze Czerwone, Luksor i Asuan.

W związku z sytuacją epidemiczną od 3 stycznia 2021 r. przywrócony został bezwzględny obowiązek noszenia maseczek we wszystkich miejscach publicznych.

Autor:/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości