Najnowsze

Kolejne 130 mld euro dla Grecji. Komuniści nie przeszkodzili

Najnowsze

Aktualizacja:

Parlament w Atenach w nocy z wtorku na środę zatwierdził nowy pakiet pomocowy dla Grecji w wysokości 130 mld euro. W środę rano nowym ministrem finansów mianowany został Filippos Sachinidis, dotychczasowy wiceminister. Na stanowisku zastąpił Ewangelosa Wenizelosa, który zrezygnował w sobotę, by przejąć stery partii socjalistycznej PASOK.

Za pakietem pomocowym głosowało 213 deputowanych, inicjatywie sprzeciwiło się 79 parlamentarzystów.

Większość pieniędzy na pomoc Grecji pochodzić będzie z pieniędzy Unii Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Plan oszczędności, zakładający m.in. cięcia świadczeń emerytalnych, zmniejszenie płacy minimalnej oraz zatrudnienia w sektorze publicznym, grecki parlament przyjął 13 lutego. To był jeden z najważniejszych warunków uruchomienia kolejnej międzynarodowej pomocy.

Przeciwko oszczędnościom protestowało we wtorek wieczorem w Atenach kilka tysięcy zwolenników Komunistycznej Partii Grecji. Obyło się bez incydentów.

Wkrótce data wyborów

Również we wtorek rzecznik greckiego rządu poinformował, że w przyszłym tygodniu zostanie ustalona data przedterminowych wyborów parlamentarnych. Według greckich mediów, w grę wchodzą dwa terminy: 29 kwietnia i 6 maja.

Według sondaży, w kampanii przed tymi wyborami zanosi się na ostrą walkę między zwolennikami oszczędności a przeciwnikami zaciskania pasa. Dwaj tradycyjni rywale - konserwatywna Nowa Demokracja i socjalistyczny PASOK - są za programem oszczędności. Przeciwko temu zdecydowanie występują zarówno ugrupowania skrajnej lewicy, jak i prawicy.

Źródło: PAP, Reuters