Komisja Europejska ogłosi w środę pakiet wsparcia finansowego dla Ukrainy - poinformowała we wtorek rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. Komisarza ds. budżetu Janusz Lewandowski podkreśla, że chodzi głównie o pomoc, która może zostać udzielona natychmiast.
- KE przygotowuje możliwości wsparcia Ukrainy. Oczekujemy, że jutro (w środę - red.) KE uzgodni taki pakiet - powiedziała rzeczniczka na konferencji prasowej, nie ujawniając jednak, jakiej wielkości może być to pakiet.
Janusz Lewandowski powiedział polskim dziennikarzom, że misje UE w Kijowie badają jakie są potrzeby Ukrainy.
- W środę KE przesądzi, jakie formy pomocy możliwe są teraz. Chodzi o to, by przy próbach destabilizacji Ukrainy przez Wielkiego Brata ze Wschodu pokazać, że UE nie tylko próbuje zatrzymać agresję rosyjską, ale też jest w stanie osłaniać ewentualne poczynania nowego rządu - podkreślił komisarz.
Ponad 1 mld euro pomocy
Lewandowski uważa, że KE może udzielić Ukrainie tzw. pomocy makroekonomicznej. Są to pożyczki zaciągane pod gwarancją budżetu europejskiego. Tydzień temu w Strasburgu Lewandowski informował, że pomoc pomostowa dla Ukrainy mogłaby wynieść ponad 1 mld euro, czyli o około 400 mln euro więcej, niż proponowano jeszcze w zeszłym roku.
- Podtrzymuję, że w takich granicach ten pomost powinien być. Jest on niewystarczający według wyliczeń samej Ukrainy, która mówi o potrzebnych 4 mld euro. Będziemy starali się ustalić to na miejscu (w Kijowie - red.) - powiedział we wtorek komisarz.
Pożyczki z MFW
Dodał jednak, że na pewno natychmiastowe wsparcie dla Ukrainy nie może pochodzić tylko z budżetu UE, ale możliwe są również szybkie pożyczki Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz wsparcie bilateralne od innych państw.
- Może wtedy ten parasol będzie dostateczny, żeby osłonić nowy rząd - ocenił Lewandowski.
We wtorek Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała już memorandum o udzieleniu Ukrainie przez Unię Europejską pomocy makroekonomicznej w wysokości 610 mln euro na wypełnienie warunków uzyskania pożyczki z MFW na kwotę 15 mld dolarów. Porozumienie z UE o udzieleniu tej pożyczki podpisano w lutym 2013 roku, ale za rządów ówczesnego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza nie zostało ono ratyfikowane.
Ukraina potrzebuje 35 mld dolarów
Zgodnie z dokumentem Ukraina otrzyma pomoc w czterech transzach, a ich spłata rozciągnięta będzie na maksymalnie 15 lat.
Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zapewnił w poniedziałek na spotkaniu z przedstawicielami europejskiego biznesu w Kijowie, że Ukraina spełni wszystkie wymogi MFW, aby otrzymać kredyt. Według władz Ukrainy kraj potrzebuje na najbliższe dwa lata co najmniej 35 mld dolarów na ratowanie swej wypłacalności.
Autor: ToL/Klim/ / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24