Niedzielna kanonizacja papieży Jana Pawła II i Jana XXIII to nie tylko wielkie przeżycie duchowe, ale także duży biznes. W Rzymie spodziewany jest nawet milion pielgrzymów i turystów. Władze miasta szacują, że przygotowania na przyjęcie takiej liczby osób będzie kosztować niemal 8 mln euro. Za to obroty restauracji, hoteli i punktów usługowych mają sięgnąć 250 mln euro.
Według obliczeń przedstawionych przez burmistrza włoskiej stolicy Ignazio Marino wszystkie wydatki wyniosą 7,8 miliona euro w razie - jak zastrzegł on - najwyższego z przewidywanych napływu wiernych z całego świata. Wydatki te to m.in. przygotowanie miejsc parkingowych dla kilku tysięcy autokarów, punktów informacyjnych dla pielgrzymów, fundusze na wypłatę nadgodzin pracownikom wszystkich służb miejskich, zapewnienie całodobowej komunikacji, telebimy ustawione w różnych punktach dla tych, którzy nie zmieszczą się na placu Świętego Piotra.
Liczą obroty
Na pielgrzymów i turystów czekały miejsca w blisko 3 tys. hoteli, pensjonatów, schronisk i domów, w których można było "załatwić" nocleg. Hotelarze już jakiś czas temu informowali, że o komplecie zajętych miejsc. Czekają także restauracje, sklepy, kawiarnie. Ich właściciele już liczą możliwe do uzyskania obroty.
Według rzymskiej Federacji Handlu i Usług każdy pielgrzym wyda średnio 120 euro. Według prognoz prawie 90 proc. uczestników kanonizacji zje przynajmniej jeden posiłek w restauracji bądź w pizzerii, pozostali - w hotelu lub w barze fast food. Ich obroty federacja szacuje w tym czasie na blisko 250 mln euro.
Wyjazd, hotel, wycieczki
Do Rzymu dotrzeć można było na kilka sposób. Wszystkie jednak kosztowały. W zależności od długości pobytu, tego czym podróżujemy, gdzie zamieszkamy, czy jest to zorganizowana wycieczka, czy wyjazd indywidualny, trzeba było przygotować się na spory wydatek. Te najtańsze zorganizowane przez biura podróży wycieczki autokarowe zaczynały się od ok. 1 tys. zł.
Jeśli jednak ktoś chciał nie tylko świętować kanonizację, ale także nieco zwiedzić Rzym i Włochy, musiał przygotować się na wydatek nawet kilku tysięcy zł. Biura podróży prześcigały się w ofertach takich wyjazdów. Często takie wyjazdy były organizowane przez parafie. Najdroższe były bilety lotnicze - nawet kilkaset złotych w jedną stronę. Według informacji przekazanych przez diecezję rzymską, pielgrzymów z Polski przywiezie 1700 autokarów i blisko 60 lotów czarterowych.
Pamiątki i inne drobiazgi
W Rzymie na każdym kroku oferowane są pamiątki związane z kanonizacją: magnesy, kubki, obrazki z podobiznami papieży, różańce w okolicznościowych pudełkach, figurki. Cena od 1 do kilkunastu euro. Na turystach zarobią też przewodnicy, organizatorzy objazdowych wycieczek po Rzymie i innych atrakcji. Nie brakuje też naciągaczy, którzy proponują ułatwienie wstępu na uroczystości kanonizacyjne. Choć organizatorzy przypominają, że wstęp na plac św. Piotra jest bezpłatny i nie ma żadnych wejściówek, pojawiają się osoby oferujące – za odpowiednią opłatą - "ominięcie barierek". Pamiątki związane z kanonizację w ostatnich dnia bardzo dobrze sprzedawały się też w Polsce - szczególnie w Krakowie i Wadowicach. Chętnie kupowany były flagi, chorągiewki, obrazki, książki. Cena od kilku do kilkuset złotych.
Autor: mn/klim/ / Źródło: tvn24bis.pl, PAP