Polska jest największym producentem wódki w UE - powiedział prezes Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy Leszek Wiwała. Wartość produkcji polskiej branży spirytusowej to 3,4 mld euro.
Związek poinformował, że w Polsce działa 265 firm dystrybuujących alkohole i 136 producentów. Roczna produkcja to 3,2 mln hektolitrów gotowych produktów spirytusowych. Ok. 85 proc. polskiej produkcji stanowi wódka.
Polska jest też w europejskiej czołówce pod względem spożycia wódki. Podczas gdy w większości krajów europejskich średnie roczne spożycie per capita wynosi ok. 5 litrów wyrobów spirytusowych, to w Polsce jest to 8 litrów.
Od wódki do piwa
Leszek Wiwała zwrócił uwagę, że gusty Polaków zmieniały się na przestrzeni lat. - W latach 70. w Polsce spożywano "morze wódki", to była główna rozrywka. Natomiast na przestrzeni lat to się zupełnie zmieniło. Pod koniec lat 90. najbardziej popularnym napojem alkoholowym stało się piwo. Od tamtej pory piwo dominuje. W przeliczeniu na czysty alkohol jedna trzecie spożycia to są mocne trunki, ponad połowa to piwo i około jednej piątej stanowi wino - wyjaśnił prezes ZP PPS.
Dodał, że trzy czwarte wyrobów spirytusowych spożywanych w Polsce to czysta wódka. Inne alkohole jak rum czy sake to wciąż margines rynku. - Ale to też się zmienia i z upływem lat ta dominacja czystej wódki się zmniejsza - powiedział Wiwała.
W 2009 r. Polska wyeksportowała 400 tys. hektolitrów gotowych produktów spirytusowych - eksportujemy mocne alkohole głównie do krajów starej Unii, Stanów Zjednoczonych i Meksyku. Import takich wyrobów do Polski osiągnął wielkość 370 tys. hektolitrów - poinformował ZP PPS.
Problemem jest wciąż duża szara strefa. Jak mówił wiceminister finansów i szef Służby Celnej Jacek Kapica, obejmuje ona 10 procent rynku mocnych alkoholi, co oznacza, że budżet państwa traci z powodu niepłaconej akcyzy 1 mld zł rocznie.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu/thiagofest