Jakie zarobki, taka renta?

Najnowsze

TVN24Wysokość nowych rent ma zależeć od zarobków

Nowe renty już od 2011 roku? Takie plany ma rząd - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Według nowych zasad podstawą ich wyliczania ma być tzw. kapitał hipoteczny, liczony na podstawie składek. Przejściowo, do 2013 roku wysokość renty byłyby obliczana częściowo według starych i nowych zasad.

Jak ujawnia gazecie minister pracy i polityki społecznej, Jolanta Fedak, resort ma gotowy projekt ustawy w tej sprawie.

Renty wyższe od emerytur?

Obecnie różnice między rentami i emeryturami tuż po ich przyznaniu są niewielkie. Jednak z upływem lat stare renty zwiększane m.in. o cześć socjalną (24 proc. kwoty bazowej) stają się wyższe niż emerytury, ustalane na podstawie składek emerytalnych - wyjaśnia gazeta.

Rząd jest świadomy konieczności zmiany zasad ustalania wysokości rent z tytułu niezdolności do pracy. Już dwa lata temu uchwalono związaną z tym ustawę, która została jednak zawetowana przez prezydenta.

Zdaniem byłej wiceminister pracy i polityki społecznej, Agnieszki Chłoń-Domińczak (dziś pracownika naukowego SGH), rząd powinien jak najszybciej skierować do Sejmu nową ustawę zmieniającą zasady ustalania wysokości rent. – Jeśli obecny system przyznawania rent będzie zachowany, ludzie będą się o nie starać wszelkimi możliwymi sposobami – przewiduje w rozmowie z dziennikiem była wiceminister.

Niełatwa reforma

By jednak uchwalić taką ustawę, rząd musi szukać porozumienia z opozycją, a to niełatwe. Lewica chce wprowadzenia takich zmian, które wpłynęłyby na podwyższenie rent.

– Koalicja nie przychyliła się do propozycji OPZZ, aby do obliczania świadczenia stosować średnie dalsze trwanie życia osoby w wieku 65 lat, a nie 60 lat. Odrzucono też propozycję Rady Nadzorczej ZUS, aby do obliczania renty stosować średnie trwanie życia osoby w wieku 62 lat – mówi Anna Bańkowska z Lewicy.

Jeśli wiek emerytalny zostanie wydłużony, kwota zgromadzona na koncie emerytalnym będzie podzielona przez mniejszą liczbę miesięcy pozostałych do przeżycia. – Wysokość renty ma być liczona w sposób najbardziej korzystny. Inaczej renciści staną się klientami pomocy społecznej. Nie dopuścimy, aby te osoby otrzymywały 400 zł miesięcznie – dodaje Anna Bańkowska.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Źródło zdjęcia głównego: TVN24