Urzędy skarbowe mają możliwość skontrolować, czy firma właściwie wydaje paragony. W razie stwierdzenia naruszenia kara może wynieść nawet 3 tys. zł. Jak wydać paragon bez naruszania prawa? W programie "Biznes dla ludzi" tłumaczył to ekspert.
Jak podkreślił Przemysław Kilim, doradca podatkowy w KPGM, "przepis nie precyzuje, w którym momencie należy wydać paragon". - Przepis mówi tylko tyle, że paragon powinien być wydany bez żądania nabywcy. W takim klasycznym ujęciu można wydać towar, nabić na kasie, przyjąć płatność i dopiero wydać paragon. Żaden przepis prawa nie mówi, że taka kolejność jest nieprawidłowa - zaznaczył Kilim.
A co w sytuacji, gdy klient nie weźmie paragonu? - Przepisy nie wymagają od klienta, żeby pobrał od nas paragon. Jeżeli on nie chce tego paragonu, to nie mamy obowiązku mu tego paragonu "wciskać". Natomiast powinniśmy go wydać w taki sposób, że on nie był zmuszony do żądania od nas tego paragonu - dodał doradca podatkowy.
Podkreślił, że nawet jeśli klient nie weźmie paragonu, sprzedawca nie powinnien przyjmować mandatu za źle wydany paragon.
Autor: mn//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN