Jak się nie dać oszukać w sieci?

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNie daj się oszukać w sieci

Trudno dziś wyobrazić sobie aktywne życie bez internetu, ale uwaga: ten pożyteczny wynalazek może być też, niestety, źródłem oszustw. Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu UOKiK przestrzega przed wirtualnymi pułapkami. Sprawdź, co czyha w sieci.

Po pierwsze - portale społecznościowe. Zakładając profil w takim serwisie lepiej nie podawać swojego numeru telefonu i adresu. Rozsądniej będzie też nie umieszczać zdjęć, które potem mogą okazać się dla nas źródłem kompromitacji.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów radzi też zwrócić uwagę na rodzaj ochrony danych stosowany przez portal czy wirtualnego sprzedawcę.

Uważaj na płatne usługi

Tanio i wygodnie, ale nie zawsze bezpiecznie - tak można określić rynek płatnych usług w internecie. Jak się uchronić przed sieciowym oszustwem?

UOKiK przypomina - zanim ściągniesz pliki, przeczytaj regulamin. Czasem usługa reklamowana jest jako bezpłatna, ale kilka dni po pobraniu np. ulubionego filmu, internauta dostaje wezwanie do zapłaty. Co w takiej sytuacji zrobić?

Każdy przypadek jest inny i warto w takich sytuacjach skorzystać z bezpłatnej porady prawnej jednego z ponad 370 rzeczników konsumentów - radzi Urząd.

Warto też pamiętać, że z umowy zawartej przez internet można zrezygnować bez ponoszenia dodatkowych opłat. Wystarczy powiadomić o tym na piśmie właściciela portalu w ciągu 10 dni od jej zawarcia.

Sprawdź ile kosztuje sms

W kolejną pułapkę możemy wpaść wysyłąjąc sms-a, bez uprzedniego sprawdzenia, ile to kosztuje. Potem mogą nas spotkać niespodzianki na rachunku telefonicznym.

Dlatego przed skorzystaniem z płatnych usług czy porad lub też wzięciem udziału w jakimś konkursie - zawsze należy sprawdzić cenę minuty połączenia lub wysłania smsa.

Pomocny w tym przypadku będzie regulamin, w którym organizator powinien zamieścić informacje o sobie oraz dane, które pozwolą nam ocenić czy skorzystanie z usługi lub gra o obiecaną nagrodę rzeczywiście się nam opłaca.

Nie płać za towar, który nie istnieje

Zanim kupisz, sprawdź od kogo - ostrzega UOKIK. Czasem sklepy internetowe oferują towar znacznie taniej niż inni przedsiębiorcy, ale pod warunkiem, że konsument od razu wpłaci pieniądze na konto. Nieostrożny kupujący, nie czytając regulaminu, płaci za towar, który nigdy do niego nie dotrze. Co więcej, okazuje się, że ten przedsiębiorca nie istnieje.

Dlatego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega przed stronami internetowymi, które nie zawierają podstawowych informacji o sprzedawcy. Przede wszystkim przed dokonaniem transakcji należy sprawdzić na stronie, czy przedsiębiorca zarejestrował działalność gospodarczą - pomocne będą numery KRS czy REGON - przypomina Urząd. Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w Polsce od 2005 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu "Safer Internet". Program jest adresowany w szczególności do dzieci i młodzieży, promuje bezpieczne i odpowiedzialne korzystanie z internetu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu