Jak handlarz bronią grał o polskie stocznie

Aktualizacja:
 
Czy libański pośrednik "rozłożył" stoczniową transakcję?TVN24/internet

Bywa na salonach i zna najważniejszych biznesmenów i polityków świata. Podejrzewany jest o "ciemne interesy" i korupcję. Przez lata pośredniczył w handlu bronią państwowego Bumaru. Od kilku lat interesował się też polskimi stoczniami i był ojcem chrzestnym umowy z Katarczykami - nieudanej... Minister skarbu Aleksander Grad twierdzi, że obecność Abdula Rahmana El-Assira nie miała w stoczniowych negocjacjach znaczenia. Czy na pewno?

Prawdą jest, że Abdul Rahman el Assir pojawił się jako jeden z przedstawicieli inwestora i brał udział w rozmowach w Agencji Rozwoju Przemysłu, a także w resorcie skarbu grad o libanczyku 2

Minister dodał, że otrzymywał pozytywne rekomendacje na jego temat od polskich ambasadorów w Kuwejcie i w Katarze oraz współpracowników Bumaru na Bliskim Wschodzie. - Stronie katarskiej czy kuwejckiej zależało na jego udziale w negocjacjach - wyjaśnił minister. I choć, jak podkreślił, wszyscy przedstawiali El-Assira jako wpływowego negocjatora, to dla resortu był on mało istotny.

(Nie) bardzo istotny

Tyle, że nazwisko tajemniczego Libańczyka przewija się w wielu transakcjach, o których decydowali ludzie ze szczytów władzy. I to od wielu lat - na całym świecie.

Jak pisał kilka tygodni temu "Newsweek", to z jego konta wpłynęło wadium na udział przetargu na majątek stoczni w Gdyni. 4 maja na konto ARP przelano 26 560 200 zł, w tytule napisano: deposit for bidding on plots 1 to 8 (including) of Stocznia Gdynia tender in the name of SPF Greenrights.

Na początku czerwca fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights wygrał przetarg. Za majątek zakładów miał zapłacić prawie 400 mln zł, a potem kontynuować produkcje statków i zatrudnić część z prawie 10-tysięcznej grupy stoczniowców, która straciła pracę na początku roku.

Choć inwestor od początku owiany był tajemnicą, to rząd stoczniową transakcję przedstawiał wtedy jako sukces. Atmosfera zaczęła się psuć, kiedy tuż przed terminem zapłaty zależności - 21 lipca - inwestor poprosił o przesunięciu go na 17 sierpnia. Oficjalnym powodem było badanie dokumentów, nieoficjalnym - list byłych udziałowców stoczni Szczecin do Katarczyków, o tym, że w zakładzie prało się brudne pieniądze.

W efekcie inwestor wycofał się z transakcji tłumacząc decyzję "niekorzystną sytuacją w przemyśle stoczniowym". Polski rząd dostał od Komisji Europejskiej czas do końca roku, by zorganizować nowy przetarg, który ma odbyć się po koniec listopada, a ARP 2 września wszczęła procedurę utraty wadium przez SPF Greenrights. - Te pieniądze są cały czas na naszych kontach - powiedziała nam w poniedziałek rzeczniczka ARP Roma Sarzyńska. I obiecała, że niebawem pokaże wyciągi bankowe.

Zemsta za Bumar...

Odniosłem takie wrażenie w końcówce procesu sprzedaży stoczni, że inwestor próbuje sugerować, iż załatwienie kwestii Bumaru jest warunkiem do sfinalizowania projektu stoczniowego. Nie zaakceptowałem tego. Powiedziałem, że nie wolno tych dwóch rzeczy wiązać ze sobą grad o libanczyku

Sprzedaż stoczni toczyła się równolegle z jego staraniami o wypłatę prowizji za wcześniejsze pośrednictwo w handlu bronią wyprodukowaną przez należący do państwa Bumar SA. - Odniosłem takie wrażenie w końcówce procesu sprzedaży stoczni, że inwestor próbuje sugerować, iż załatwienie kwestii Bumaru jest warunkiem do sfinalizowania projektu stoczniowego - przyznał Grad.

- Nie zaakceptowałem tego. Powiedziałem, że nie wolno tych dwóch rzeczy wiązać ze sobą - zapewnił.

Wątek Bumaru pojawia się też w jednym ze stenogramów rozmowy ministra Aleksandra Gradem z szefem ARP Wojciechem Dąbrowskim z dnia 19 czerwca 2009 roku. - Już rozmawiałem z Jackiem (Jacek Goszczyński, wiceprezes ARP - red.) przed chwilą i to jest dobry kierunek, natomiast trzeba zadbać o to, też ten tak zwany bezpiecznik, prawda, że oczywiście to jest mało, nierealne, ja im oczywiście ufam ale żeby nie było tak że oni załatwią problem Bumaru i później będą mieli problemy w projekcie stoczniowym, tak - mówił do Grada Dąbrowski (cytat za "Wprost").

Minister wyjaśnił potem, że Bumar miał w stosunku do spółek z Bliskiego Wschodu niezapłacone zobowiązania z wcześniejszych lat na kwotę ok. 60 mln dolarów, którą w wyniku negocjacji zmniejszono do 13 mln. Przyznał też, że problem musi zostać prędzej czy później rozwiązany.

Dlaczego rozwiązany jeszcze nie został? W swoim poniedziałkowym oświadczeniu Bumar, tłumaczy, że "w przypadku umów z obszaru Bliskiego Wschodu reprezentowanych przez spółkę Bumar Gulf General Trading WLL, po wielomiesięcznych negocjacjach udało się zawrzeć ugodę, ale jej treść nie została zatwierdzona przez organ właścicielski, tj. Ministra Skarbu Państwa". "W związku z powyższym niemożliwe stało się zrealizowanie w/w ugody. (...) Obecnie Bumar Sp. z o.o. przygotowuje się do wznowienia rozmów" - czytamy w komunikacie spółki.

... i nieudane interesy z PiS...?

Już rozmawiałem z Jackiem (Jacek Goszczyński, wiceprezes ARP - red.) przed chwilą i to jest dobry kierunek, natomiast trzeba zadbać o to, też ten tak zwany bezpiecznik, prawda, że oczywiście to jest mało, nierealne, ja im oczywiście ufam ale żeby nie było tak że oni załatwią problem Bumaru i później będą mieli problemy w projekcie stoczniowym, tak stenogramik

Ponoć to on na początku rządów PiS zainteresował szejków z Kuwejtu polskimi stoczniami. Ówczesny minister skarbu Wojciech Jasiński nie podjął jednak tematu. Aleksander Grad zarzucił mu to w tzw. Białej Księdze zaniechań w sprawie stoczni.

Jednak dużo ważniejszą rolę El-Assir odgrywał właśnie przy pośrednictwie handlu bronią polskiego Bumaru. Zwłaszcza na tzw. trudnym terenie. W połowie 2008 roku "Rzeczpospolita" donosiła, że rok wcześniej El-Assir poleciał z Robertem Drabą, wtedy ministrem w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego do Gruzji, z której prezydentem pośrednik ma się przyjaźnić. Potem te rakiety strącały rosyjskie myśliwce w czasie wojny rosyjsko-gruzińskiej.

Wtedy też Gruzini kupili od Bumaru 30 ręcznych wyrzutni i 100 rakiet, a dyspozycje do zawarcia transakcji miał osobiście wydać prezydent Lech Kaczyński. Właśnie od tej pory ma się datować szczególne zainteresowanie prezydenta Gruzją.

Tajemnicą poliszynela jest, że w "zbrojnych interesach", których światową wartość w zeszłym roku szacuje się na 55,2 mld dol, z pomocy takich pośredników jak el-Assir korzystają wszyscy - od Amerykanów, przez Izraelczyków po Rosjan.

I wszyscy strzegą tych kontaktów jak źrenicy oka. Wieloletni szef Bumaru Roman Baczyński też tak robił. Po jego odwołaniu za rządów PiS następcy zmienili jednak taktykę. W styczniu 2008 roku „Rzeczpospolita” doniosła, że nowy wiceprezes Bumaru ds. handlowych Tomasz Szatkowski - wcześniej członek komisji weryfikacyjnej WSI - kseruje dokumenty firmy dotyczące umów z pośrednikami handlowymi. Szatkowski to potwierdził, a wkrótce ich fragmenty pojawiły się w mediach.

W międzyczasie spółka przestała też regulować swoje zobowiązania. Zaczęło się więc naliczanie wspomnianych wcześniej kar. Do tej pory na swoje pieniądze czeka też Abdul Rahman El-Assir.

Wielki pośrednik, wielka niewiadoma

Jak wynika z opracowanej przez "Gazetę Wyborczą" sylwetki Abdula Rahmana El-Assira, jest on synem libańskiego poety i piosenkarki folkowej. Przyjaźni się z najważniejszymi ludźmi świata m. in. królem Hiszpanii Juanem Carlosem, ale i Francisem Franco - wnukiem słynnego dyktatora. Dzięki swej pierwszej żonie Samirze Kashogi był wujem słynnego Dodiego Al-Fayeda, który wraz z księżną Dianą zginął w wypadku.

Jego szwagier Adnan Kashogi był znanym handlarzem bronią. Dzięki niemu El-Assir w latach dziewięćdziesiątych wszedł w ten biznes i zaczął działać samodzielnie. Od czasu do czasu jego nazwisko zaczęło pojawiać się w gazetach w kontekście afer korupcyjnych.

El-Assir, jak pisały media chorwackie, prowadził nielegalne transakcje pod przykrywką wielkiej firmy „Scorpion Service” (z siedzibą w Atenach, ale zarejestrowanej w Wiedniu). Firma, jak pisała "Gazeta Polska" powołując się na dane z greckiej Izby Handlowej, jest oficjalnym przedstawicielem sześciu największych rosyjskich koncernów zbrojeniowych, blisko związanych z rosyjskim wywiadem i kontrwywiadem wojskowym.

Z kolei jak pisze "Gazeta Wyborcza", w kilku krajach - między innymi w Szwajcarii i USA - El-Assir jest poszukiwany. Mimo to pojawia się na oficjalnych spotkaniach w towarzystwie premierów i królów.

A poza pracą? - Dystyngowany, biegle znający kilka języków, mający nienaganne, niemal arystokratyczne maniery. Bardzo bogaty, prowadzi szerokie interesy na całym świecie. Gaz, ropa, broń, nieruchomości. Choć nie błyszczy na bankietach i w mediach, jest członkiem elity wpływu. Jest świetnie ustosunkowany – tak najczęściej charakteryzują go osoby, które go znają.

Źródło: tvn24.pl, prasa

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/internet

Pozostałe wiadomości

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Zbrojeniowej ogłosiła konkurs na nowego prezesa po rezygnacji Krzysztofa Trofiniaka. Kandydaci muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych bądź samodzielnych oraz wiedzę o działalności grupy.

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Gigant zbrojeniowy szuka prezesa. Podano wymagania

Źródło:
PAP

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters

Włoski minister do spraw europejskich Tommaso Foti ostrzegł, że Unii Europejskiej grozi zalew tanich chińskich produktów w związku z cłami nałożonymi przez USA na Chiny. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że Europa powinna podjąć kroki, aby bronić się przed tym zagrożeniem.

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały połączenie na trasie Warszawa-Reykjavik. Polacy stanowią sześć procent populacji Islandii. Całą wyspę zamieszkuje 384 tysięcy osób, czyli nieco mniej niż Szczecin. Reykjavik to niejedyny nowy kierunek w letnim rozkładzie lotów z warszawskiego lotniska.

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Źródło:
lot.com, tvn24.pl

Dyrekcja włoskiego parku Cinque Terre wprowadziła zakaz obuwia, które może być niebezpieczne na jego ścieżkach. Zapowiedziano kontrole. Niesforni turyści muszą liczyć się z potencjalnie wysokimi karami od 50 do 2500 euro.

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Źródło:
PAP

Nad Wisłą coraz chętniej kupowane są chińskie auta. W pierwszym kwartale 2025 roku sprzedaż nowych samochodów z Chin wzrosła aż ośmiokrotnie rok do roku - podała "Rzeczpospolita".

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Na święta wielkanocne Polacy wydadzą średnio 941 złotych - wynika z badania IBRiS. Wciąż więcej respondentów deklaruje, że spędzi je z rodziną, ale rośnie liczba osób, które zamierzają pracować.

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wynosi około 13,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata była na poziomie niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Duża strata

NBP pod kreską. Duża strata

Źródło:
Business Insider, tvn24.pl, PAP

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl