Jaceniuk: Rynek Unii Europejskiej będzie otwarty dla Ukrainy od 15 maja

PAP/EPAKomisja Europejska oszacowała, że ukraińska gospodarka na zniesieniu ceł na większość jej towarów zyska ok. 500 mln euro rocznie, co będzie znaczącym wsparciem

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował w środę, że unijny rynek zostanie wkrótce otwarty dla ukraińskich towarów i usług. - Od 15 maja europejski rynek będzie otwarty dla ukraińskich towarów i usług - oznajmił w Kijowie.

Komisja Europejska oszacowała, że ukraińska gospodarka na zniesieniu ceł na większość jej towarów zyska ok. 500 mln euro rocznie, co będzie znaczącym wsparciem.

Współpraca z MFW

Jaceniuk powiedział też, że program współpracy Międzynarodowego Funduszu Walutowego z Ukrainą może zostać rozpatrzony i zatwierdzony do końca kwietnia. Zaznaczył, że w przyszłym tygodniu parlament Ukrainy powinien przyjąć kilka projektów ustaw, dotyczących wstępnych warunków, które Kijów musi spełnić, by program MFW został wznowiony. - Jestem przekonany, że te decyzje zostaną w parlamencie podjęte. Uważam, że do końca bieżącego miesiąca Rada Dyrektorów MFW powinna rozpatrzyć program z Ukrainą. Moja ocena jest bardzo pozytywna - oświadczył Jaceniuk. Poinformował też, że będzie nalegać na zatwierdzenie przez parlament propozycji rządu, dotyczących opodatkowania dużych przedsiębiorstw. - Sądzę, że parlament nas poprze - powiedział. Dyrektor europejskiego departamentu MFW Reza Moghadam powiedział, że Fundusz powinien do końca kwietnia przekazać Ukrainie pierwszą transzę pomocy finansowej w wysokości trzech miliardów dolarów. W ubiegłym tygodniu MFW ogłosił, że uzgodnił z Ukrainą wsparcie jej reform dwuletnim kredytem stand-by w wysokości 14-18 miliardów dolarów. Umowa otworzy możliwość dalszych pożyczek, które w ciągu dwóch lat mogą sięgnąć 27 mld USD.

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości